adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Nasz patronat

Wiara i nauka: dwie drogi do prawdy – międzynarodowa konferencja naukowa już 1-2 lipca w Krakowie

wiara i nauka

Czy nauki przyrodnicze są sprzeczne z wiarą? A może mogą razem poszukiwać prawdy? Na takie pytania odpowiadać będą naukowcy i teologowie na międzynarodowej konferencji naukowej Wiara i nauka: dwie drogi do prawdy. Na wydarzenie, które odbędzie się 1-2 lipca w klasztorze oo. dominikanów w Krakowie, zapraszają Polska Sekcja Stowarzyszenia Naukowców Katolickich i Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

– Konferencja jest organizowana przez polski oddział Stowarzyszenia Naukowców Katolickich – mówi dr hab. Piotr Homola, współorganizator wydarzenia. – Pojawi się na niej wielu słynnych naukowców o międzynarodowej renomie, jak chociażby George Weigel, biograf papieża Jana Pawła II, czy prof. Stephen Barr, światowej sławy fizyk, teoretyk w dziedzinie cząstek elementarnych i kosmologii – zaznacza.

W konferencji będą uczestniczyli także polscy naukowcy: prof. Krzysztof Meissner, prof. Leszek Roszkowski, o. dr Mariusz Stopa OP oraz teologowie, m.in. o. dr Mariusz Tabaczek OP i ks. prof. Piotr Roszak. W dyskusjach wezmą również udział wybitni biolodzy i chemicy: prof. Aaron Schurger, prof. Conway Morris, a także prof. Lawrence M. Principe.

– Jesteśmy otwarci na rozmowy i na dyskusje, dlatego postanowiliśmy zaprosić naukowców z różnych światów i dać im przestrzeń do dyskusji – podkreśla Piotr Homola. – Zapewne w głowach wielu ludzi pojawia się pytanie, czy nauki ścisłe nie stoją w sprzeczności z tym, czego naucza Kościół katolicki. Chcemy właśnie w tym czasie, w pięknych murach krakowskiego klasztoru dominikanów, pozwolić każdemu zmierzyć się z tym pytaniem – dodaje.

– Na nasze wydarzenie zapraszamy szczególnie wszystkich młodych. Nie liczymy na to, że przyjdą tutaj tylko słuchać naukowców, ale że to my się od nich czegoś nauczymy, że będziemy mogli się zmierzyć z innymi spojrzeniami na świat. Stąd też zaplanowaliśmy na te dwa dni dużo przestrzeni na dyskusje, aby te dwa światy mogły się skonfrontować – podkreśla Piotr Homola. – W czasie konferencji poznamy też laureatów konkursu naukowo-filozoficznego dla uczniów szkół ponadpodstawowych na najlepsze prace o związkach między nauką a wiarą.

Zobacz też:   Loteria Wielkanocna 2024 na zakończenie Wielkiego Postu

– Kilka lat temu prof. Barr, którego znam i z którym przyjaźnię się od wielu lat, zwrócił się do mnie, a także do kilku naszych kolegów, w tym do dr. Piotra Homoli i dr. Dominika Rzepki, z propozycją utworzenia w naszym kraju polskiego oddziału Stowarzyszenia Naukowców Katolickich. Zajęliśmy się tym z entuzjazmem i mimo pandemii, udało się. Spotykamy się na comiesięcznych spotkaniach online i nasze grono ciągle rośnie – mówi prof. Leszek Roszkowski, astrofizyk, członek Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk Pięknych oraz Akademii Kopernikańskiej.

W czasie konferencji swoją premierę będzie miało także polskie wydanie książki Stephena M. Barra Wierzący naukowiec.

– Profesor Stephen Barr jest światowej sławy fizykiem teoretykiem w dziedzinie cząstek elementarnych i kosmologii oraz wybitnym znawcą problematyki relacji wiary i nauki. Znam jego prace z obu dziedzin, dlatego też bardzo cieszy mnie fakt, że kolejna książka jego autorstwa ukazuje się w polskim tłumaczeniu – mówi prof. Krzysztof A. Meissner, czołowy polski fizyk teoretyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Wykłady będą prowadzone w języku angielskim. Aby wziąć w nich udział, należy zarejestrować się na podanej stronie: https://liturgia.dominikanie.pl/zgloszenia/?seria=scs. Udział w konferencji, dzięki dofinansowaniu z Fundacji Templetona, jest darmowy.

Stowarzyszenie Naukowców Katolickich jest międzynarodową organizacją świecką założoną w czerwcu 2016 roku. Jej główny cel stanowi wspieranie wspólnoty katolickich naukowców i świadczenie o harmonii wiary i rozumu. Stowarzyszenie to miejsce wzajemnego ubogacania się, w którym katoliccy naukowcy mogą dzielić się wiedzą, perspektywami oraz darami intelektualnymi i duchowymi.

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny, organizacja pożytku publicznego, dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania muzyczne oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej. Zajmuje się także środowiskiem osób zaangażowanych w odnowę liturgii.

Konferencja Wiara i nauka: dwie drogi do prawdy objęta jest patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki oraz patronatem Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.