adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Wiara

Watykan w sprawie McCarricka: ”Podjęto wybory, które nie byłyby zgodne ze współczesnym podejściem do takich kwestii”

Cardinal Theodore E. McCarrick, retired archbishop of Washington, is pictured during a reception for new cardinals at the Vatican Feb. 22, 2014. Cardinal McCarrick said he will no longer exercise any public ministry "in obedience" to the Vatican after an allegation he abused a teenager 47 years ago was found credible. (CNS photo/Paul Haring) See MCCARRICK-ALLEGATION-ABUSE June 20, 2018.

W sobotę, 6 października Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej przekazało odpowiedź Ojca Świętego Franciszka dotyczącą  oskarżeń o tuszowanie afery związanej z byłym już kardynałem Theodorem McCarrickiem.

Poniżej publikujemy tłumaczenie komunikatu prasowego:

Po opublikowaniu oskarżeń dotyczących postępowania arcybiskupa Teodora Edgara McCarricka, Ojciec Święty Papież Franciszek, świadomy i zaniepokojony zamieszanua, jakie te oskarżenia wywołują w sumieniach wiernych, ustalił, aby przekazano, co następuje:

We wrześniu 2017 r. Archidiecezja Nowojorska powiadomiła Stolicę Apostolską, że mężczyzna oskarżył byłego kardynała McCarricka o molestowanie go w latach siedemdziesiątych. Ojciec Święty zarządził dokładne wstępne śledztwo w tej sprawie, które zostało przeprowadzone przez Archidiecezję Nowego Jorku, na zakończenie której odpowiednia dokumentacja została przekazana do Kongregacji Nauki Wiary. Z powodu tego, że w międzyczasie śledztwa pojawiły się poważne przesłanki Ojciec Święty przyjął rezygnację arcybiskupa McCarricka z Kolegium Kardynałów, zakazując mu wykonywania posługi publicznej i zobowiązując go do prowadzenia życia modlitwy i pokuty.

Stolica Apostolska we właściwym czasie przedstawi wnioski z tej sprawy, dotyczące arcybiskupa McCarricka. Co więcej, w odniesieniu do innych zarzutów skierowanych przeciwko arcybiskupowi McCarrickowi, Ojciec Święty zdecydował, że informacje zebrane podczas wstępnego śledztwa powinny być połączone z dalszą dokładną analizą całej dokumentacji znajdującej się w Archiwum Dykasterii i Biur Stolicy Apostolskiej odnośnie byłego kardynała, w celu ustalenia wszystkich istotnych faktów, umieszczenia ich w ich historycznym kontekście i obiektywnej ich oceny.

Stolica Apostolska jest świadoma, że ​​na podstawie analizy faktów i okoliczności może nasuwać się wniosek, że podjęto wybory, które nie byłyby zgodne ze współczesnym podejściem do takich kwestii. Jednak, jak powiedział papież Franciszek: “Będziemy podążać ścieżką prawdy, dokądkolwiek ona może prowadzić” (Filadelfia, 27 września 2015 r.). Zarówno nadużycia, jak i ich tuszowanie nie mogą być dłużej tolerowane, a odmienne traktowanie biskupów, którzy popełnili lub ukrywali nadużycia, faktycznie reprezentuje formę klerykalizmu, która nie jest już akceptowalna.

Zobacz też:   Biskup contra prymas i grzech contra Kościół

Ojciec Święty, papież Franciszek ponawia swoje gorące wezwanie do zjednoczenia sił, by walczyć z poważną plagą nadużyć w Kościele i poza nim, a także aby zapobiec temu, że takie zbrodnie mogłyby zostać popełnione w przyszłości na szkodę najbardziej niewinnych i najbardziej narażonych w społeczeństwie. Jak już wcześniej powiedziano, Ojciec Święty zwołał zebranie przewodniczących Konferencji Episkopatów z całego świata na luty przyszłego roku, podczas gdy słowa z jego niedawnego Listu do Ludu Bożego wciąż rezonują: “Jedynym sposób, jaki mamy odpowiedzieć na to zło, które zaciemniło tak wiele żyć, jest przeżywanie go jako zadania , które dotyczy nas wszystkich jako Ludu Bożego. Ta świadomość bycia częścią Ludu i doświadczania wspólnej historii pozwoli nam uznać nasze przeszłe grzechy i błędy z pokutną otwartością, która pozwoli nam odnowić się od wewnątrz “(20 sierpnia 2018 r.).

//

 

cc Adeste/adeste.org/bw

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

O autorze

Redaktor Naczelny miesięcznika Adeste. Z wykształcenia politolog specjalizujący się w cyberbezpieczeństwie, z zawodu dziennikarz. Prywatnie melancholik lubiący dobrą muzykę, kubek ciepłej herbaty i spotkania z przyjaciółmi.
Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.