W sobotę, 6 października Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej przekazało odpowiedź Ojca Świętego Franciszka dotyczącą oskarżeń o tuszowanie afery związanej z byłym już kardynałem Theodorem McCarrickiem.
Poniżej publikujemy tłumaczenie komunikatu prasowego:
Po opublikowaniu oskarżeń dotyczących postępowania arcybiskupa Teodora Edgara McCarricka, Ojciec Święty Papież Franciszek, świadomy i zaniepokojony zamieszanua, jakie te oskarżenia wywołują w sumieniach wiernych, ustalił, aby przekazano, co następuje:
We wrześniu 2017 r. Archidiecezja Nowojorska powiadomiła Stolicę Apostolską, że mężczyzna oskarżył byłego kardynała McCarricka o molestowanie go w latach siedemdziesiątych. Ojciec Święty zarządził dokładne wstępne śledztwo w tej sprawie, które zostało przeprowadzone przez Archidiecezję Nowego Jorku, na zakończenie której odpowiednia dokumentacja została przekazana do Kongregacji Nauki Wiary. Z powodu tego, że w międzyczasie śledztwa pojawiły się poważne przesłanki Ojciec Święty przyjął rezygnację arcybiskupa McCarricka z Kolegium Kardynałów, zakazując mu wykonywania posługi publicznej i zobowiązując go do prowadzenia życia modlitwy i pokuty.
Stolica Apostolska we właściwym czasie przedstawi wnioski z tej sprawy, dotyczące arcybiskupa McCarricka. Co więcej, w odniesieniu do innych zarzutów skierowanych przeciwko arcybiskupowi McCarrickowi, Ojciec Święty zdecydował, że informacje zebrane podczas wstępnego śledztwa powinny być połączone z dalszą dokładną analizą całej dokumentacji znajdującej się w Archiwum Dykasterii i Biur Stolicy Apostolskiej odnośnie byłego kardynała, w celu ustalenia wszystkich istotnych faktów, umieszczenia ich w ich historycznym kontekście i obiektywnej ich oceny.
Stolica Apostolska jest świadoma, że na podstawie analizy faktów i okoliczności może nasuwać się wniosek, że podjęto wybory, które nie byłyby zgodne ze współczesnym podejściem do takich kwestii. Jednak, jak powiedział papież Franciszek: “Będziemy podążać ścieżką prawdy, dokądkolwiek ona może prowadzić” (Filadelfia, 27 września 2015 r.). Zarówno nadużycia, jak i ich tuszowanie nie mogą być dłużej tolerowane, a odmienne traktowanie biskupów, którzy popełnili lub ukrywali nadużycia, faktycznie reprezentuje formę klerykalizmu, która nie jest już akceptowalna.
Ojciec Święty, papież Franciszek ponawia swoje gorące wezwanie do zjednoczenia sił, by walczyć z poważną plagą nadużyć w Kościele i poza nim, a także aby zapobiec temu, że takie zbrodnie mogłyby zostać popełnione w przyszłości na szkodę najbardziej niewinnych i najbardziej narażonych w społeczeństwie. Jak już wcześniej powiedziano, Ojciec Święty zwołał zebranie przewodniczących Konferencji Episkopatów z całego świata na luty przyszłego roku, podczas gdy słowa z jego niedawnego Listu do Ludu Bożego wciąż rezonują: “Jedynym sposób, jaki mamy odpowiedzieć na to zło, które zaciemniło tak wiele żyć, jest przeżywanie go jako zadania , które dotyczy nas wszystkich jako Ludu Bożego. Ta świadomość bycia częścią Ludu i doświadczania wspólnej historii pozwoli nam uznać nasze przeszłe grzechy i błędy z pokutną otwartością, która pozwoli nam odnowić się od wewnątrz “(20 sierpnia 2018 r.).
//
cc Adeste/adeste.org/bw