adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Nasz patronat

U progu Wielkiego Tygodnia. Wyjątkowy koncert u kapucynów

W przeddzień Niedzieli Palmowej – sobotę 9 kwietnia 2022 r. o 19:15 w kościele Przemienienia Pańskiego (oo. kapucynów) przy ul. Miodowej 13 w Warszawie nadarzy się okazja, do tego, by przygotować się duchowo do rozważania tajemnic nadchodzącej Wielkanocy. Koncert „Recessit Pastor noster”. Śpiewy Wielkiego Tygodnia to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego będzie można wysłuchać szeregu pięknych utworów pasyjnych.

Wielki Post w Kościele katolickim to czas szczególnej pokuty, a także gorliwej modlitwy, która prowadzi do rozważania męki Pańskiej. W sobotę 9 kwietnia 2022 r. o 19:15 w kościele Przemienienia Pańskiego (oo. kapucynów) przy ul. Miodowej 13 w Warszawie pojawi się ku temu możliwość. Podczas koncertu „Recessit Pastor noster”. Śpiewy Wielkiego Tygodnia kantorzy ze Scholae Cantorum Beati Vladislai wykonają utwory ściśle powiązane z duchowym przeżywaniem tego okresu. Uczestnicy wysłuchają zarówno hymnów łacińskich, jak i tradycyjnych polskich pieśni pasyjnych. Organizatorzy udostępnią broszury z tłumaczeniami tekstów, by każdy mógł zapoznać się z głębokim znaczeniem śpiewanych słów. Patronatem honorowym koncert objął bp Michał Janocha, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. Wstęp wolny. Link do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/1OmZOzc2l

Śpiewy Wielkiego Tygodnia są piękną, nieoczywistą opowieścią. To w pierwszym rzędzie chorał gregoriański, którego pełne powagi i tajemniczości melodie oraz bardzo głęboki tekst przemawiają do serca człowieka. Spojrzenie na ostatnie dni Wielkiego Postu z tej perspektywy odsłania przed nami zupełnie inny obraz tego, jak można przeżywać ten czas – mówi Piotr Ulrich, pierwszy kantor i założyciel Scholae Cantorum Beati Vladislai.

Zobacz też:   Nasz patronat: Orszak św. Mikołaja w Lublinie

Koncert – co usłyszymy?

Koncert da okazję do usłyszenia takich utworów jak Gloria Laus – hymn do Chrystusa Króla, tradycyjnie wykonywany podczas procesji Niedzieli Palmowej; Improperia – wielkopiątkowy śpiew przeznaczony na adorację Krzyża, zawierający w sobie grecko-łaciński Trisagion; Recessit Pastor noster i Velum templi – responsoria ciemnych jutrzni oraz pieśni znanych z parafialnych liturgii: Króla wznoszą się znamiona i Płaczcie, anieli.

– Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak piękne oblicze ma Wielki Tydzień, jeżeli chodzi o warstwę muzyki liturgicznej. Jego twarz wydaje nam się tak tajemnicza, ponieważ sami niezbyt chętnie na nią spoglądamy. Piękne pieśni pasyjne i inne śpiewy mające w naszych kościołach swego rodzaju „monopol” bardzo rzadko ustępują miejsca, jak to mówię, muzyce „prawdziwie liturgicznej”, jaką jest chorał gregoriański. W jego świetle mamy okazję dojrzeć lepiej to tajemnicze oblicze Wielkiego Tygodnia – tłumaczy Piotr Ulrich.

Nie tylko brzmienia i słowa, lecz także miejsce będą sprzyjały duchowemu skupieniu. Wydarzenie odbędzie się w zabytkowej świątyni z fundacji króla Jana III Sobieskiego –  kościele Przemienienia Pańskiego (oo. kapucynów) w Warszawie. Pobożność pasyjna od zawsze była wpisana w duchowość franciszkańską, a założyciel zakonu, z którego wyodrębnili się kapucyni – św. Franciszek został także obdarzony łaską stygmatów. Z tego powodu w świątyni da się zauważyć różne dzieła sztuki związane z męką Chrystusa.

[tekst i grafika: materiały prasowe]

Schola Cantorum Beati Vladislai – męski zespół śpiewaczy działający od niecałych czterech lat. Składa się z młodych ludzi – pasjonatów katolickiej muzyki liturgicznej, w szczególności chorału gregoriańskiego. Celem działania scholi jest przede wszystkim posługa liturgiczna (od trzech lat śpiewa ona m.in. na mszach świętych w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w kościele przy Placu Teatralnym), ale też popularyzacja tradycyjnych form muzyki liturgicznej Kościoła łacińskiego.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.