adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
#tradilekcje

Przedwieczny

W sercach ludzkich tkwią różne obrazy Boga. Można Go uczynić aptekarzem, stróżem bądź dobrym wujkiem. Wszystkie te oraz im podobne sposoby patrzenia na Boga są często bardzo mylące. Tak samo jak postrzeganie Go jako… młokosa.

3 kwietnia 2022
1
Niedziela Męki Pańskiej
1 klasy, szaty fioletowe
Link do tekstów liturgicznych na dziś:
 KLIK

W duchowości chrześcijańskiej istnieje pewna dobra rada. Boga traktować jak osobę – nie jako ideę, nie jako zbiór reguł. Bóg to osoba (a właściwie trzy osoby), z którą mogę wejść w relację.

Z tej perspektywy grzech nie jawi się wyłącznie jako przekroczenie wyznaczonej z góry reguły. Grzech to naruszenie relacji z Bogiem, relacji miłości i zaufania.

Należy jednak pamiętać, że nie możemy przekładać wzorców zaczerpniętych ze znanych nam stosunków między ludzkich na więź łączącą nas z Bogiem. Rzadko kiedy bowiem mamy okazję wejść w relację z osobą, która… jest wieczna i niezmienna.

Dzisiejsza Ewangelia opisuje sytuację, w której faryzeusze zarzucają Chrystusowi, że ten mimo swojego młodego wieku śmie twierdzić, że spotkał Abrahama. Ich oburzenie narasta, gdy chwilę później Chrystus wyznaje swoje bóstwo, mówiąc „Ja jestem”.

Zobacz też:   Kalendarz i figę

Faryzeusze są niejako w lepszej pozycji od nas, oni bowiem znali Chrystusa jedynie jako człowieka. Nie uznawali w Nim Boga. My zaś, choć pouczeni przez wiarę wyznajemy w Jezusie Boga, to i tak niekiedy – podobnie jak faryzeusze – mamy go za „młokosa”.

Czy Bóg nie znudzi mi się przebaczać? Co będzie, gdy po dłuższym czasie, po kilkunastu latach pójdę do spowiedzi? Te oraz inne podobne pytania wydają się z Boga czynić kogoś niecierpliwego, kogoś, kto tak jak człowiek może się znudzić, zmęczyć, zapomnieć.

Odwieczność Boga oznacza odwieczność Bożej miłości do mnie. Nie zaczął mnie kochać w chwili, gdy pojawiłem się na świecie. Boża miłość wyprzedza mnie o eony.

Bóg miliardy lat czekał na naszą spowiedź. Cierpliwie „knuł” swoje miłosierdzie przez tysiąclecia. Na nasze spotkanie z Nim w Eucharystii oczekiwał od czasu formowania się galaktyk.

Nie bez powodu często w prefacji pojawia się sformułowanie: „wszechmogący, wieczny Boże”. Wieczność Boga to kolejny fascynujący wymiar Jego miłości do nas, o którym czasami zapominamy.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

O autorze

Salwatorianin, kapłan, student teologii; posługuje w sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.
Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.