adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Jubileusz 2025

Symbole Roku Jubileuszowego 2025. Logo

Logo Roku Jubileuszowego zostało zaprezentowane światu końcem czerwca 2024 roku w watykańskim Pałacu Apostolskim. Wyboru dokonano w drodze międzynarodowego konkursu, ogłoszonego już w lutym 2022 roku. Autorem logo Roku Jubileuszowego 2025 jest pięćdziesięcioletni Giacomo Travisani mieszkający w Treni we Włoszech.

Komisja konkursowa otrzymała do oceny niemal trzysta prac nadesłanych z dwustu trzynastu miast w czterdziestu ośmiu różnych krajach. Rozpiętość wiekowa uczestników okazała się bardzo duża: najmłodszy uczestnik miał zaledwie sześć lat, natomiast najstarszy – osiemdziesiąt trzy.

Prace konkursowe były oceniane przez komisję w trzech kategoriach. Pierwsza z nich dotyczyła płaszczyzny duszpasterskiej. Komisja miała więc za zadanie rozeznać, czy dane logo będzie niosło w sposób łatwo zrozumiały przesłanie Roku Jubileuszowego 2025.

Kolejne kryterium dotyczyło kwestii techniczno-graficznych. Logo musiało bowiem być znakiem łatwo powtarzalnym, jednocześnie nie tracąc swoich walorów wizualnych. Komisja konkursowa brała pod uwagę także walory estetyczne projektu.

Trzy wybrane w ten sposób projekty przedstawiono samemu papieżowi i to on podejmował ostateczną decyzję o wyborze logo Roku Jubileuszowego.

Kolorystyka logo

Cztery obejmujące się, skierowane ku krzyżowi postacie zawarte w logo Roku Jubileuszowego 2025 zostały przedstawione w kolorze czerwonym, żółtym, zielonym i niebieskim. Podobną kolorystykę, z małym wyjątkiem, widzimy na logo Roku Jubileuszowego 2000. W przypadku tego drugiego pojawia się jeszcze kolor biały, a kolejność postaci jest zgodna z tą, którą odnajdujemy na różańcu misyjnym, w przeciwieństwie do logo z 2025.

Autor tegorocznego logo wytłumaczył, że kolorystyka jego projektu ma symbolizować cztery strony świata. A więc inaczej niż w przypadku pięciu barw na logo z roku 2000, które odnosiły się do pięciu kontynentów.

Mimo różnicy jednego koloru idea, jaka przyświecała obojgu autorom, była taka sama – ukazanie zjednoczonej ludzkości. Jak powiedziała w wywiadzie Emanuela Rocchi, która zaprojektowała logo na rok 2000:

„Mój rysunek miał symbolizować uścisk między wszystkimi ludźmi świata: najpierw przedstawiał pięć postaci, reprezentujących pięć kontynentów, trzymających się za ręce. Następnie zastąpiłam ludzkie figury gołębicami, które symbolizują pokój i Ducha Świętego. Każda z gołębic ma inny kolor, a wszystkie razem, łącząc się, tworzą kulę ziemską” („Niedziela” 48/1999).

Zobacz też:   Symbole Roku Jubileuszowego 2025. Motto

Podobna symbolika odnosi się do logo Roku Jubileuszowego 2025, o czym możemy przeczytać na oficjalnej stronie Watykanu:

„Logo przedstawia cztery postacie, symbolizujące ludzkość pochodzącą z czterech różnych zakątków ziemi. Obejmują się wzajemnie, aby ukazać solidarność i braterstwo, które jednoczą narody”.

Wzburzone wody

Oprócz czterech postaci i krzyża na logo Roku Jubileuszowego 2025 widzimy także fale. Symbolizują one trudy życia napotykane na pielgrzymiej drodze. Nie są to bowiem delikatne, ale wzburzone wody, po których cztery postacie zdają się kroczyć, trzymając się nawzajem, tworząc w ten sposób obraz łodzi.

Z falami związana jest ponadto podstawa krzyża. Nie jest on zakończony w sposób prosty, lecz przechodzi na dole w kotwicę, która stabilizuje łódź. Ma za zadanie pokazać, że mimo trudności życiowych krzyż jest dla nas pewnego rodzaju kotwicą, oparciem, które nie pozwoli, by fale przewróciły naszą łódź, by nas ostatecznie pokonały.

Napisy

Logo zawiera ponadto dwa napisy, które podlegają tłumaczeniu na języki danych krajów. Pierwszy z nich zawiera datę Roku Jubileuszowego: „Iubilaeum A. D. MMXXV”. Na oryginalnym logo datę zapisano rzymskimi cyframi, w tłumaczeniach zaś, nie wiadomo czemu, została ona zamieniona na zapis cyframi arabskimi. Dodatkowo napis w tłumaczeniach pozbawiono pięknego skrótu A. D., który oznacza rok Pański.

Drugi napis stanowi motto Rok Jubileuszowego 2025, a więc Peregrinantes in Spem, które w języku polskim zostało oddane jako „Pielgrzymi Nadziei”. Napis ten, w odróżnieniu od pierwszego, został zapisany zielonymi literami. Kolor ten jest symbolem nadziei.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.