
Każdy Rok Jubileuszowy, zarówno ten zwyczajny, jak i nadzwyczajny, ma swoje motto. Nie inaczej jest więc z Rokiem Jubileuszowym 2025, który przebiega pod hasłem Peregrinantes in Spem, czyli „Pielgrzymi nadziei”.
Motto Roku Jubileuszowego pokazuje nam, wokół czego będzie przebiegał ten święty czas. W obecnie rozpoczętym jubileuszu będziemy więc skupiać się na nadziei. Z tego względu to słowo będzie pojawiać się przy tej okazji wielokrotnie. Dostrzec możemy je nawet w nazwie rzymskiego domu dla wolontariuszy – Domus Spei, czyli Dom Nadziei.
Dlaczego nadzieja?
W liście związanym z Rokiem Jubileuszowym 2025 papież Franciszek wyjaśnia, dlaczego obecny jubileusz będzie tak mocno związany z nadzieją. Według ojca świętego ostatnie lata, z racji na panującą na świecie pandemię, zmieniły ludzkość. Koronawirus odcisnął na nas poważne piętno, które dostrzegalne jest po dziś dzień.
„Jednak w ostatnich dwóch latach nie było takiego kraju, który nie zostałby doświadczony przez niespodziewaną pandemię, która nie tylko przyniosła doświadczenie dramatu śmierci w samotności, niepewności oraz prowizoryczności egzystencji, ale także zmieniła nasz sposób życia” – powiedział papież.
Papież Franciszek zwraca przy tym uwagę, że pandemia przyniosła ze sobą nie tylko restrykcje utrudniające codzienne funkcjonowanie, jak zamknięcie różnego rodzaju miejsc i przeniesienie naszej pracy do domu. Dotknęła ona również ludzkiej duszy. „Wszystkich nas dotknęły niektóre ograniczenia wolności, a pandemia spowodowała nie tylko cierpienia, ale niekiedy zasiała również w naszych duszach wątpliwość, strach i zagubienie” – stwierdził.
Papież Franciszek zauważa, że obecnie jest nam bardzo mocno potrzebna nadzieja. Taka nadzieja, by każdy człowiek, jak i poszczególne społeczności mogły powrócić do normalnego funkcjonowania po tym silnym, nie tylko pod względem chorobowym, uderzeniu w ludzkość.
„Musimy podtrzymywać płomień nadziei, która została nam dana, i czynić wszystko, aby każdy odzyskał siłę i pewność, żeby patrzeć w przyszłość z otwartą duszą, ufnym sercem oraz dalekosiężnym myśleniem. Najbliższy Jubileusz będzie mógł znacznie przyczynić się do przywrócenia klimatu nadziei i ufności jako znak nowego odrodzenia, którego wszyscy pilnie potrzebujemy” – powiedział papież.
Troska o świat
Papież zwraca także uwagę na pierwszy człon motta: „pielgrzymi”. Zaznacza on bowiem, że wszyscy jesteśmy tu na ziemi pielgrzymami. Do Boga należy ziemia, po której chodzimy, my jesteśmy tylko przechodzącymi przez nią pielgrzymami. Powinniśmy więc dbać o nią, szanować ją, gdyż należy ona do naszego Boga, jest Jego, a nie naszą, własnością.
„Mając poczucie, że wszyscy jesteśmy pielgrzymami na ziemi, na której Pan nas umieścił, abyśmy ją uprawiali i jej strzegli (por. Rdz 2, 15), nie zaniedbujmy podczas tej drogi kontemplowania piękna stworzenia oraz troski o nasz wspólny dom” – wzywał papież.
Papież przytacza fragment z Księgi Rodzaju: „Pan Bóg wziął zatem człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał”. Bóg dał człowiekowi ziemię pod opiekę, dał mu ją jedynie w dzierżawę. Przyjdzie jednak czas, gdy Bóg zechce rozliczyć człowieka ze swojej własności.