adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Wiara

Słuchając Tradycji: zrośnięci

"Chrystus ukrzyżowany", Giotto (ok. 1310)

„Podałem wam, com też otrzymał, że Chrystus umarł za grzechy nasze według Pisma, i że był pogrzebany, i że zmartwychwstał trzeciego dnia” (z lekcji).

Jedenasta niedziela po Zesłaniu

2. klasy, szaty zielone

Link do tekstów: [KLIK]

Św. Cyryl Jerozolimski, biskup w IV wieku, doktor Kościoła:

„Abyśmy wiedzieli, że wszystko, co wycierpiał Chrystus prawdziwie, a nie pozornie, wycierpiał dla nas i dla naszego zbawienia i uczynił nas uczestnikami swych cierpień, mówi Paweł: »Jeśli zostaliście z Nim zrośnięci w jedno przez podobieństwo ze śmiercią Jego, będziemy też zrośnięci z Nim w jedno przez podobieństwo w zmartwychwstaniu« (Rz 6, 5).

Słusznie mówi: »zrośnięci w jedno«, bo zasadzona tu została prawdziwa latorośl. A my przez wynikający z chrztu udział w Jego śmierci zostaliśmy z Nim »zrośnięci w jedno«. Zwróć dobrze uwagę na słowa Apostoła! Nie mówi: »Jeśli zostaliście z Nim zrośnięci w jedno przez śmierć«, lecz »przez podobieństwo śmierci«.

Bo u Chrystusa rzeczywiście nastąpiła śmierć, to jest dusza oddzieliła się od ciała, oraz pogrzeb. W czyste prześcieradło owinięto Jego święte ciało i wszystko to stało się prawdziwie. U nas zaś było podobieństwo śmierci i cierpień, choć — jeśli chodzi o zbawienie — nie jest to podobieństwo, lecz rzeczywistość.

Zobacz też:   Ku Wielkanocy! Ale trochę wcześniej…

Wystarczy to pouczenie. Upominam was, abyście je zachowali w pamięci. Bym i ja, choć niegodny, mógł powiedzieć: »Miłuję was, bo zawsze o mnie pamiętacie i zachowujecie nauki, które wam dałem« (1 Kor 11, 2). »Mocen jest Bóg sprawić, abyście wkroczyli w nowe życie (Rz 6, 4), tak jak was z martwych żywymi uczynił«”.

(Św. Cyryl Jerozolimski, Katecheza chrzcielna, fragment)

Wszechmocny, wiekuisty Boże, Ty przewyższasz obfitością dobrodziejstw Twoich pragnienia i zasługi błagających Ciebie. Obdarz nas miłosierdziem Twoim i odpuść nam, co sumienie niepokoi, a użycz tego, o co prosić się nie ośmielamy. Przez Pana…

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.