adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Nasz patronat

Przeżyj przygodę ze Zdrapką Wielkopostną!

Karnawał powoli dobiega końca i lada moment rozpocznie się Wielki Post – okres, który ma pomóc w duchowych przygotowaniach do przeżycia najważniejszych świąt w kalendarzu chrześcijanina – świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Czy nie miałeś kiedyś wrażenia, że dni Wielkiego Postu przeciekały ci przez palce i zamiast radości z pogłębiania relacji z Bogiem pojawiało się w Tobie uczucie rozczarowania? Jednym z remediów na ten problem jest akcja społeczna Zdrapki Wielkopostnej.

Projekt – Zdrapka

Pomysł na stworzenie karty z wyzwaniami na każdy dzień Wielkiego Postu powstał w 2015 roku i od tego czasu projekt rozrósł się do rozmiarów przekraczających zasięg lokalny czy nawet ogólnopolski, trafiając do wielu państw na całym świecie. Do tej pory już ponad milion uczestników m.in. w Polsce, Chinach, Hongkongu, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Australii zdecydowało się podjąć przygotowanie do Wielkiego Postu poprzez odkrywanie i wypełnianie zadań przewidzianych na każdy z czterdziestu dni. Co roku Zdrapka proponuje temat przewodni, w którego kluczu kształtują się zadania formacyjne. W ubiegłych edycjach były to choćby: Miłosierdzie Boże, Życie w mocy Ducha Świętego, Ekologiczne nawrócenie inspirowane encykliką Laudato si’, a także Rodzina, Jedność i Eucharystia.

Co można wygrać?

Choć forma Zdrapki jest niepozorna (to w końcu tylko sztywny kawałek papieru), korzyści z udziału w akcji mogą być niezwykłe. Celem tej wyjątkowej pielgrzymki jest bowiem spotkanie z Bogiem, ludźmi i samym sobą. Jeśli zaprosimy do zabawy bliskich, może to być też świetna okazja do pogłębienia z nimi relacji i pomnożenia owoców duchowych o ich doświadczenia. Zdrapka Wielkopostna daje energię do zmiany i inspiruje do podjęcia różnorodnych działań w oparciu o modlitwę, post i jałmużnę, skłaniając do wszechstronnego rozwoju.

Zobacz też:   Nowe oblicze Zdrapki

Zdrapka 2022

W tym roku w ramach upamiętnienia pięćsetlecia nawrócenia św. Ignacego Loyoli Zdrapka Wielkopostna obficie czerpie z duchowości ignacjańskiej. Jej uczestnicy będą zaproszeni do tego, żeby w codzienności „W Chrystusie odkry(wa)ć wszystko na nowo”. Wśród zadań pojawi się możliwość podjęcia refleksji nad celami, jakie stawiał sobie Jezus i tymi, do których my dążymy. Będzie okazja do smakowania z Bogiem codzienności podczas medytacji fragmentu Pisma Świętego przy kubku herbaty i spędzenia godziny wartościowego czasu z bliskimi.

Autorami zadań do tegorocznej edycji są m.in.: o. Grzegorz Kramer SJ, Marcin Zieliński, Weronika Kostrzewa, Krzysztof Dzieńkowski SJ, Agata Rujner z kanału Prawie Morały czy Marcin Gomułka z Początku wieczności. Całokształt przygotował i opracował toruński zespół Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego.

Kontakt

Zdrapkę Wielkopostną można znaleźć na stronie: zdrapkawielkopostna.pl. Zachęcamy także do śledzenia przebiegu akcji na fanpage’ach na Facebooku, Instagramie i TikToku.

Przeżyjmy ten Wielki Post z klasą! 🙂

Agnieszka Gawrych

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.