adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Miesięcznik lipiec 2024, Słowo wstępne

Panie Jezu, Diakonie, zmiłuj się nad nami

magazine cover

unsplash.com

Święty Jan w swojej Ewangelii nie przekazuje opisu konsekracji, tak jak ewangelie synoptyczne. Za to szczegółowo przedstawia obraz Jezusa, który klęka do brudnych nóg uczniów niczym podrzędny sługa.

Powinniśmy zrozumieć, że diakonat jest jedną z dróg Kościoła, którą powinien iść, by naprawdę był Kościołem, Oblubienicą Jezusa. Czym byłby Kościół bez służby i łaski? Kolejną organizacją, która głosi swoje poglądy, tym razem religijne? Grupą interesów?

Codzienna służba, diakonijne myślenie nie mogą być czymś ekstra, teologiczną ciekawostką, ale czymś, co jest scalone z naturą Kościoła.

W miesięczniku „Adeste” chcemy poruszyć temat diakonatu od strony teologii, doświadczenia, ale przede wszystkim misji, jaką ma Kościół jako taki. Bo niezależnie od tego, czy jest się księdzem, ojcem, matką, nauczycielem, prostym pracownikiem czy naukowcem, słowa Jezusa mogą do nas trafić bezpośrednio i odmienić spojrzenie.

Bóg sam nam umywa nogi, zniża się do poziomu sługi. Oto prawo miłości – Bóg pokazuje swoją wielkość przez służbę, bo wie, że ten gest mu nie urąga, a może uwznioślić człowieka.

Tak bardzo potrzeba gestu umycia nóg tam, gdzie ludzie czują się pogardzani i bezradni, gorsi i niegodni miłości. Świat i Kościół będzie bardziej boży, gdy będzie w nim więcej logiki służby niż logiki władzy, nadziei niż zwątpienia.

Gest Jezusa, prawdziwego Boga, jest szokujący: Nieskończony zgina się przed tym, co skończone i słabe. Tak oto zwycięża miłość.

Zobacz też:   Zachodnie płuco dostało zapalenia, czyli Kościół po Traditionis custodes


Z życzeniami dobrej lektury
Bartłomiej Wojnarowski
redaktor naczelny

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

O autorze

Redaktor Naczelny miesięcznika Adeste. Z wykształcenia politolog specjalizujący się w cyberbezpieczeństwie, z zawodu dziennikarz. Prywatnie melancholik lubiący dobrą muzykę, kubek ciepłej herbaty i spotkania z przyjaciółmi.
Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.