adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Nasz patronat

Nowe oblicze Zdrapki

Czy okres pandemii to dobry czas na odnalezienie Boga i swojego miejsca w Kościele? A może to czas izolacji w obliczu niepewności? Czy pandemia musi oznaczać samotność, podważenie relacji, zamknięcie w sobie? Czy może przyczynia się do poszukiwania przez Ciebie wspólnoty, byś nie czuł się osamotniony?

Z pewnością Zdrapka Wielkopostna 2021 zachęci Cię do wyjścia z kokonu – do otwarcia się na Boga, Kościół jako Wspólnotę wspólnot i na bliźniego. Do tego namawia tegoroczne hasło Zdrapki „Przyjdźcie, bo już wszystko gotowe (Łk 14, 15-24)”.

Pozwoli Ci nie tylko przeżyć Wielki Post piękniej i dojrzalej, lecz także zatroszczyć się o więzi, zacieśnić je. Odkryć właściwą drogę duchową w konkretnej wspólnocie i umieścić w centrum tej drogi tajemnicę eucharystyczną. Każdy taki mały krok będzie, również dzięki Zdrapce, Twoim małym zwycięstwem.

Zwycięstwo nad słabością

Chrześcijanin jest powołany do pokonywania swych słabości, a Wielki Post to szczególny czas sprzyjający zwycięstwom. Jesteś stworzony do duchowego zwyciężania. Takimi małymi triumfami staną się też kolejne zrealizowane zadania. Ostatecznie Zdrapka przyjmie kształt serca, w którego centrum znajdzie się Bóg z ikony Andrzeja Rublowa.

Andriej Rublow, …Trójca Święta” (reprodukcja: The Yorck Project)

Podobnie jak w minionych latach, Zdrapkę – obchodzącą w tym roku szóstą rocznicę „narodzin” – zorganizowała Wspólnota Życia Chrześcijańskiego. To jedyne na świecie stowarzyszenie ludzi świeckich zainspirowanych duchowością świętego Ignacego z Loyoli.

Wielka inicjatywa

W Polsce Wspólnota Życia Chrześcijańskiego istnieje m.in. w Białymstoku, Kaliszu, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Radomiu, Szczecinie, Trójmieście, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu. A za granicą – np. w Chicago (USA). Zdrapka zaczęła się w Polsce w 2015 roku i miała wtedy kilkuset uczestników Z czasem zyskała większą popularność i trafiła do setek tysięcy sympatyków. Dotarła za granicę: do Niemiec, Danii, Norwegii i Szwecji, a nawet – do Kanady, USA, Kazachstanu, na Syberię, do Hong Kongu, Tajwanu i Australii. Otrzymało ją około miliona Polaków mieszkających w kraju i za granicą.

Zobacz też:   Dynamika, która nie jest niczym złym

Każda edycja Zdrapki ma konkretną tematykę lub przesłanie: Miłosierdzie Boże, trzystulecie koronacji częstochowskiego wizerunku Matki Bożej, stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, Żyć w mocy Bożego Ducha (Duch Święty). W minionym roku tematem było ekologiczne nawrócenie i encyklika papieża Franciszka Laudato Si’. Komitety redakcyjne Zdrapki Wielkopostnej funkcjonują w Toruniu, Krakowie i Warszawie. Tworzą ją pasjonaci, co roku zaskakujący oryginalnością Zdrapki.

Dla każdego coś trudnego

Zdrapka przeznaczona jest dla singli i dla rodzin, na przykład dla rodzin z dzieckiem pierwszokomunijnym. To świetny pomysł na czas pandemii. Może stanowić wspaniały prezent dla rodziny, przyjaciół i znajomych, uzmysławiający ważne treści ubogacające życie. Pozwalający dojrzalej przeżyć Wielki Post.

Już na początku lutego Zdrapka może zawitać do Twojego domu i uatrakcyjnić niekiedy trudne chwile codzienności. Także w tym roku obejmuje ona czterdzieści poleceń. Jedno zadanie przypada na jeden dzień, łączy się z modlitwą, postem i jałmużną.

Zamieszczone na planszy polecenia są proste i jasne, dostosowane do możliwości uczestnika. Pierwsze zadanie odsłoni Trójcę Świętą i Ewangelię odnoszącą się do tegorocznego hasła. Zdrapka Wielkopostna 2021 otrzymała tym razem barwę fioletową – kolor nie tylko Wielkiego Postu, ale i oczekiwania na lepsze jutro.

Nowy rok, nowa Zdrapka

Oficjalnie oblicze tegorocznej Zdrapki odsłonięto 27 stycznia 2021 roku o godzinie 14:00. Pomogli w tym przyjaciele: blogerzy, vlogerzy i patroni medialni. Realizacja poleceń zacznie się w Środę Popielcową, 17 lutego 2021 roku, a zakończy – w Poniedziałek Wielkanocny, 5 kwietnia 2021 roku. Zdrapka trafi też za granicę.

Bieżące informacje będziemy publikować na kanale Zdrapki na Facebooku i na stronie internetowej: https://zdrapkawielkopostna.pl

Justyna Sprutta

Kontakt w sprawie Zdrapki Wielkopostnej 2021:

[email protected]

nr tel. 577 148 504

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.