adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Niedzielne PeryKopy

Niedzielne PeryKopy: Zawsze musi być pod górkę?

Sigla:

Rdz 12, 1-4a

Ps 33 (32), 4-5. 18-19. 20 i 22

2 Tm 1, 8b-10

Mt 17, 1-9

               Jak się mają Twoje postanowienia wielkopostne? Trzymają się twardo jak św. Jan pod krzyżem czy zdążyły się już posypać jak mury Jerycha? A może jest jakoś tak po środku – dajesz radę, ale ostatnim wysiłkiem woli? No cóż… Nikt nie mówił, że zbliżanie się do Boga będzie łatwe (a jeśli ktoś tak mówił, to jest wstrętnym kłamczuchem).

               Tak, to prawda – jeśli decydujesz się wkroczyć na drogę Boga, zdobędziesz Jego błogosławieństwo. Prawda też, że gdy podążasz za wskazaniami naszego Błogosławionego Odkupiciela, to życie staje się lepsze. Lepsze, nie łatwiejsze.

               Pójście za Bogiem (jak i każdy realny rozwój) wymaga wyrzeczenia się strefy komfortu. Nieba nie osiągają ci, którzy wygodnie siedzą na kanapie, w cieplutkim mieszkanku w Ur Chaldejskiem. Wyjdź. Wyjdź z bezpiecznej ziemi Twego ojca. Wyjdź z wygodnego światka utartych schematów. Spróbuj wyglądnąć poza swoją wspólnotę i utarte formy pobożności. Rozejrzyj się dookoła. Poszukaj życia. Poszukaj Boga. Weź udział w trudach i przeciwnościach znoszonych dla Ewangelii mocą Bożą!

Zobacz też:   Niedzielne PeryKopy: Czujesz jak umierasz?

               Nie chodzi jednak o wyjście dla samego wyjścia. Bóg daje nam dzisiaj konkretny kierunek. Jest nim Oriens ex alto, Jezus Chrystus i blask Jego nauki: „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie” Wyjdź ze swojego gniazdka, by szukać Chrystusa.

               Moment… A co jeśli Go odnalazłem?

               Nie można być tak blisko Boga, by nie dało się być jeszcze bliżej. Nawet jeśli jesteś nawrócony, zewangelizowany i uformowany, zawsze pozostaje jakaś część Ciebie, która jeszcze potrzebuje światła Chrystusa i Jego miłości. Zastanów się, który obszar osobowości jest Twoim prywatnym Ur – miastem, które otoczyłeś murami i za nic w świecie nie chcesz go opuścić? Dziś Jezus chce dodać Ci odwagi i zapewnić, że jest z Tobą. Wstań, nie lękaj się. Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej i weź udział w trudach i przeciwnościach.

               Jeśli upadłeś w swoim postanowieniu wielkopostnym, zacznij od nowa. Dasz radę. Pan przyjmie ofiarę Twojej wytrwałości.

               Boże, Ty nam nakazałeś słuchać Twojego umiłowanego Syna, † ożywiaj naszą wiarę swoim słowem, * abyśmy odzyskawszy czystość duszy, mogli się cieszyć oglądaniem Twojej chwały. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

אמן

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.