adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Niedzielne PeryKopy, Społeczeństwo, Wiara

Niedzielne PeryKopy: Pierwszy krok do szczęścia

Sigla:

Rdz 18,1-10a

Ps 15,1-5

Kol 1,24-28

Łk 10,38-42

„Tylko u nas: telewizor 84 cale, ultra HD w 12 wygodnych ratach”. „Są chipsy, jest impreza”. „Piękno dla mnie to piękne włosy, ten szampon przynosi dobroczynną moc włosom każdego dnia – bo jesteś tego warta”. „Nasza pasta da ci bielszy i bardziej błyszczący uśmiech w zaledwie pięć dni”.

Kiedy włączysz telewizor, niemal od razu słyszysz obietnice: taniego telewizora, udanego przyjęcia, dobrego telefonu, zdrowych włosów, białych zębów, i to zaledwie w pięć dni. Świat obiecuje, mami, wabi, zachęca: zrób tak, a będziesz szczęśliwy. Kup to, bo to ci ułatwi życie. Przejdź na dietę białkową, a schudniesz. Popatrz na tę lodówkę – przecież musisz ją mieć. I w ten sposób czasami dajemy się zwieść. Kupiłeś tak niezbędną sokowirówkę, a teraz stoi w szafie. Masz najnowsze garnki i patelnie, a przecież nie są ci potrzebne.

Tyle ludzi dawało się zwieść nowym ideom, nurtom myślowym, ruchom społecznym. Obietnica wolności, równości i braterstwa we Francji doprowadziła do przelania hektolitrów krwi. Obietnica dobrego samopoczucia może doprowadzić do uzależnienia, do sprzedania rozumu i godności człowieka za chwilę przyjemności.

Zobacz też:   Słuchając Tradycji: wszystko przemija, ale…

A księża? Z ambony mówią o życiu wiecznym w niebie i Bożym błogosławieństwie tu, na ziemi. Czy obietnice dawane przez Kościół są tak samo zwodnicze? Nie. Kościół nie obiecuje sam z siebie. Święty Kościół przekazuje to, co mówi Bóg, a On zawsze dotrzymuje danego słowa.

Popatrzmy choćby na bohaterów dzisiejszych czytań.  Abraham słuchał głosu Boga, uwierzył Mu i z wiarą poszedł za wskazaniami Pana. Maria słuchała głosu Jezusa, uwierzyła mu i z wiarą poszła za Jego wskazaniami. Doskonale znamy obie te historie – Abraham i Maria stali się świadkami niesamowitych dzieł Boga, obietnic spełnianych w niewyobrażalny sposób.

I Ty możesz słuchać głosu Pana – podczas Eucharystii, czytania Pisma Świętego, rozmowy z bliźnim. To jest właśnie pierwszy krok do szczęścia. Taże Ty możesz stać się świadkiem cudów, które przemienią Twoje życie. Po prostu uwierz Jezusowi, uwierz tym, którzy Go głoszą „upominając każdego człowieka i ucząc każdego człowieka z całą mądrością, aby każdego człowieka okazać doskonałym w Chrystusie”.

Stawką nie jest szczęśliwe życie na ziemi. Stawką jest Twoje zbawienie.

Wszechmogący Boże, okaż miłosierdzie swoim wiernym i pomnażaj w nich dary swojej łaski, † aby pełni wiary, nadziei i miłości * zawsze wiernie zachowywali Twoje przykazania. Przez Chrystusa, Pana naszego.

אמן

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.