adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Niedzielne PeryKopy, Wiara

Niedzielne PeryKopy: Jeszcze raz!

Sigla:

Pwt 30,10-14

Ps 69,14.17.30-31.36ab.37

Kol 1,15-20

Łk 10,25-37

Jeśli swoja wiarę traktujesz na poważnie, to prawdopodobnie u szczytu Twojej listy życiowych celów jest zbawienie. Dla każdego chrześcijanina miarą prawdziwego sukcesu jest osiągnięcie Królestwa Niebieskiego. W bieżącym cyklu czytań figurą nieba jest Jerozolima – zmierzamy do Niej razem z Jezusem. Na początku drogi Pan postawił Ci warunek: jeśli chcesz za Mną iść do Jeruzalem,  nie oglądaj się za siebie. Ostatnio zostaliśmy posłani, by głosić słowo i zwalczać złe duchy mocą Chrystusa, a dziś Bóg ma nam do powiedzenia coś bardzo ważnego.

Jeśli miałeś tę łaskę, by opowiedzieć komuś o Bogu, dać świadectwo, naprowadzić kogoś na dobrą drogę, podprowadzić bliźniego do uznania Chrystusa za Pana i Zbawiciela, prawdopodobnie początkowo doświadczałeś niepewności powiązanej z radością i pozytywnym poczuciem dobrze spełnionego obowiązku. Tu jednak – jak i na każdym kroku w życiu duchowym – czai się pułapka, groźba skostnienia, zamknięcia się w „skutecznym” schemacie, postawienia na triki psychologiczne zamiast na żywego Boga.

Dlatego właśnie Chrystus-Słowo przypomina dzisiaj każdemu z nas: „Będziesz słuchał głosu Pana Boga swego (…) wrócisz do Pana Boga swego z całego swego serca i z całej swej duszy”. Jeśli chcesz dostać się do Wiecznego Jeruzalem, Twoja relacja z Bogiem musi się cały czas rozwijać. Wymaga to stałego rozeznawania, słuchania głosu Boga i nawracania się. W życiu wewnętrznym nigdy nie jest tak dobrze, by nie mogło być lepiej (i niestety nigdy nie jest tak źle, by nie mogło być gorzej). Wydaje Ci się, że Twoja wiara stoi na zadowalającym poziomie? Masz rację – wydaje Ci się.

Zobacz też:   Niedzielne PeryKopy: Zawsze musi być pod górkę?

Przeżyłeś nawrócenie? To za mało! Nawróć się ponownie z miłości do Boga! Podporządkowałeś Panu jakąś przestrzeń swojego życia? Gratuluję, ale to za mało. Oddaj Mu kolejną! Zewangelizowałeś pogańskie dotąd terytorium Twojego serca? Świetnie. Ewangelizuj dalej. Z sercem pełnym synowskiej miłości przestrzegaj poleceń Boga i Jego postanowień zapisanych w Piśmie Świętym. Bądź wierny Mistycznemu Ciału Chrystusa, daj się Bogu przemieniać przez przyjmowanie sakramentów, przyjmowanie miłości, aby Jego słowo zamieszkało bardzo blisko Ciebie – w Twych ustach i w Twym sercu, byś je mógł wypełnić.

To czyń, a będziesz żył.

Boże, Ty ukazujesz błądzącym światło Twojej prawdy, aby mogli wrócić na drogę sprawiedliwości, † spraw, niech ci, którzy uważają się za chrześcijan, odrzucą wszystko, co się sprzeciwia tej godności, * a zabiegają o to, co jest z nią zgodne. Przez Chrystusa, Pana naszego.

אמן

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.