adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Niedzielne PeryKopy, Wiara

Niedzielne PeryKopy: Jak przezwyciężyć strach?

Sigla:

Iz 8, 23b – 9, 3

Ps 27 (26), 1bcde. 4. 13-14

1 Kor 1, 10-13. 17

Mt 4, 12-23

               Czego najbardziej chcesz od swojego życia? Co chciałbyś osiągnąć, zmienić, poprawić? Odpowiadając na to pytanie musisz być bardzo ostrożny. Odkrywając to, czego od życia oczekujesz, odsłaniasz jednocześnie swoje braki. Jeśli czegoś chcesz, to znaczy, że tego nie masz, a tym samym odsłaniasz ciemność w swoim sercu. Możesz chcieć przeróżnych rzeczy: zdrowia, którego nie masz; urody, której Ci brakuje; miłości, której nigdy nie doświadczyłeś tak naprawdę. Odkrywając te kolejne obszary, w których jesteś wybrakowany, nie musisz się bać, że to Cię przerośnie, a mrok Cię pochłonie. „Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką; nad mieszkańcami kraju mroków światło zabłysło”. Zaufaj Światłości.

               „Bóg jest światłością i nie ma w Nim żadnej Ciemności” – pisze św. Jan Apostoł. Jakby kontynuację tej myśli odnajdujemy w Janowym prologu do Ewangelii, gdzie umiłowany uczeń Pana stwierdza „A światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła”. Jeśli trzymasz się światła, nie masz się czego bać! Jeśli trwasz przy Bogu i rozumiesz wartość życia duchowego, żadne przeszkody i braki nie będą Ci straszne.

Zobacz też:   Wojna domowa po watykańsku. Kościół po liście abpa Vigano

               Tu pojawia się inne pytanie: Jak zachować drogę Światłości? Jak trzymać się Boga?

               Jako chrześcijanie nie powinniśmy mieć większych trudności z odpowiedzią na to pytanie. Blisko Boga trwa ten, kto zachowuje Jego słowo. Bliski Bogu jest każdy, kto zna Jego Słowo. A gdy Bóg mówi, dzieją się rzeczy niesamowite. Zobacz: słowo ważnego autorytetu może zmienić Twoją postawę, słowo przełożonego wyznacza Ci obowiązki i nowe zadania w pracy, słowo przyjaciela rozwesela albo zasmuca, słowo dziennikarza może kształtować Twój światopogląd. Słowo kreuje świat. Słowo człowieka ma wielką moc. O ile większą moc ma więc słowo Boga! „Rzekł Bóg: Niech się stanie światłość. I stała się światłość. Bóg widząc, że światłość jest dobra, oddzielił ją od ciemności”. Słowo Boga ma moc stwarzania. Ma moc stwarzania rzeczy dobrych. Jeśli Bóg mówi dzisiaj, że naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką, a nad mieszkańcami kraju mroków światło zabłysło, to znaczy, że tak się faktycznie dzieje. Jeśli kroczysz w ciemnościach, Bóg zapewnia Cię, że taki stan rzeczy wkrótce minie.

               Jeśli chcesz zachowywać drogę światłości, poznawaj Boga z Jego słów, zapisanych na kartach Pisma Świętego. Poznawaj Chrystusa z Ewangelii, a zobaczysz jaki jest naprawdę. Zobaczysz czułego pasterza, współczującego wychowawcę i kochającego nauczyciela, który ostrzega przed tym, co Cię spotka, jeśli się nie nawrócisz.

               Nawracajcie się, albowiem bliskie jest królestwo niebieskie.

אמן

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.