adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Niedzielne PeryKopy, Wiara

Niedzielne PeryKopy: Christus Regnat!

Sigla:

Dn 7,13-14

Ps 93,1.2.5

Ap 1,5-8

J 18,33b-37

 

Wszystko, co do tej pory przeczytałeś w Niedzielnych PeryKopach, zdążało do tego momentu. Wszystko, co przez ostatni tydzień słyszałeś w Liturgii Słowa, miało Cię doprowadzić do tego, co dziś objawia Jezus Chrystus.

A może raczej powinienem napisać „do Tego, kogo dziś objawia Jezus Chrystus”? Nie jest to przecież żadne nowe wymaganie, żadna życiowa prawda, ale On sam. Jezus objawia Ci siebie i mówi: Spójrz – nie jestem politycznym mesjaszem. Nie przyszedłem po to, aby tworzyć swoje królestwo na ziemi, nie przyszedłem znieść ubóstwa, nie przyszedłem obniżyć podatków, nie przyszedłem utworzyć funduszu zapomogowego pod nazwą „Bóg człowiekowi”. Stałem się taki jak Ty, by przez swoją krew uwolnić Cię od grzechów i uczynić swoim królestwem. Zrobiłem to z miłości do Ciebie.

Chrystus pokazał nam styl swojego królowania. Nie polega ono na divide et impera, ale na servi. Rządy Jezusa, to służba i uniżenie, aż po śmierć na krzyżu, który stał się tronem niewzruszonym na wieki.

Pan Bóg króluje, ale… czy Ty jesteś Jego poddanym? Czy postępujesz według Jego wskazań? Jesteś lojalny wobec Chrystusa i wierny Jego Mistycznemu Ciału? Uznałeś Go osobiście za swojego Pana i Zbawiciela?

Zobacz też:   Płciowość, czystość, człowiek

Pytam, bo może się tak okazać, że jesteś chrześcijaninem jakby z rozpędu, że bierzesz udział w niedzielnej Mszy Świętej bo rodzice Ci kazali, albo… no jakoś tak wyszło. Jezus też dzisiaj o to pyta. Najpierw wraz z całym Ludem Bożym śpiewasz refren psalmu Pan Bóg króluje, pełen majestatu, po czym Jezus zwraca się do Ciebie ze słowami: Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie? Twoja wiara jest Twoja czy zapożyczona? Wierzysz dojrzale, z własnej woli, czy po dziecięcemu i z przymusu?

Jeśli dostrzegasz braki w swojej służbie Bogu, złóż Mu hołd po raz kolejny. Zobacz jak przychodzi z obłokami, by zstąpić na ołtarz i ukazać Ci się pod postacią chleba i wina. Uklęknij przed Nim i powiedz: Panie, nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie, ale powiedz tylko słowo, a będzie uzdrowiona dusza moja.

Wszechmogący, wieczny Boże, Ty postanowiłeś wszystko poddać umiłowanemu Synowi Twojemu, Królowi Wszechświata, † spraw, aby całe stworzenie, wyswobodzone z niewoli grzechu, * Tobie służyło i bez końca Ciebie chwaliło. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.