„Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18, 20). Taką obietnicę pozostawił nam Jezus Chrystus. 13 października w warszawskim domu rekolekcyjnym po raz pierwszy spotkało się aż 11 członków redakcji. Wszystko to za sprawą powstałego Stowarzyszenia Adeste, które przejmie na siebie wiele prawnych zobowiązań. Oprócz procedur tworzenia stowarzyszenia nie zabrakło miejsca na dobre dyskusje, kreatywne pomysły oraz integrację zespołu.
22 listopada VI Wydział Gospodarczy KRS Sądu Rejonowego Lublin-Wschód z siedzibą w Świdniku zarejestrował Stowarzyszenie Adeste. Stowarzyszenie jest przede wszystkim organem, który oficjalnie odpowiadać będzie za wydawanie miesięcznika „Adeste” oraz prowadzenie portalu adeste.org. Zrzesza ono osoby, które biorą na siebie odpowiedzialność za powodzenie naszego projektu, oraz w znacznym stopniu pozwoli sprofesjonalizować nasze działania – wszystko to, aby tworzyć przestrzeń dla głosu młodych w Kościele.
Co oznacza ten fakt dla naszego miesięcznika oraz portalu?
Posiadanie osobowości prawnej otwiera przed nami nowe możliwości. Mowa tutaj np. o zbiórkach publicznych, dotacjach, czy nawiązywaniu relacji biznesowych o charakterze finansowym. Od początku naszej działalności otrzymywaliśmy propozycje współpracy bądź pytania, jak można nas wesprzeć finansowo. Niestety, z powodu braku zarejestrowanej działalności, na większość z nich nasza redakcja nie mogła odpowiedzieć. Dla projektu działającego non-profit, złożonego z zespołu wolontariuszy, powstanie stowarzyszenia to kamień milowy w dalszej działalności!
Ludzie z internetu – wirtualni czy prawdziwi?
Jak przyznaje redaktor naczelny miesięcznika „Adeste” Bartłomiej J. Wojnarowski, nasz sukces zawdzięczamy w pierwszej kolejności Panu Bogu i to Jemu należą się największe podziękowania. Przez ponad 12 miesięcy na sukces „Adeste” pracowało łącznie więcej niż 40 osób z całej Polski, które… spotykały się wyłącznie w internecie! Trudno jest w to uwierzyć, gdy spoglądamy na statystyki. „Adeste” ma już ponad 2000 subskrybentów, którzy śledzą nasze teksty oraz uczestniczą w dyskusjach na temat Kościoła. Jedno jest pewne – działanie Ducha Świętego to nie mrzonki, a fakt, którego doświadczyliśmy.
Skąd jednak wzięła się idea „Adeste” oraz jak udało się stworzyć jedno z najprężniej rozwijających się katolickich mediów? Przyjrzyjmy się pokrótce naszej historii:
- lipiec 2017 r. – kilkuosobowa grupa członków forum dyskusyjnego Jak będzie w akapie – sekcja katolicka postanawia „wydać” w ramach, jak wtedy mniemano, żartu „Obserwator Katolicki”. Projekt szybko zyskuje autorów chcących pisać „na poważnie” i przyjmuje tytuł „Dwutygodnik KatoAkap”.
- sierpień 2017 r. – idea dwutygodnika spotyka się z ciepłym przyjęciem przez grupę odbiorców. Na czele tworzącej się redakcji, wraz z grupą kilku ambitnych osób, staje Bartłomiej J. Wojnarowski. Krystalizuje się spójna linia redakcyjna, a do czytelników trafiają kolejne wydania dwutygodnika.
- wrzesień/październik 2017 r. – redakcję zasilają nowe osoby. Pismo zaczyna nabierać profesjonalnych kształtów. Zostaje podjęta decyzja o przekształceniu dwutygodnika w miesięcznik i zmianie nazwy na „Adeste”, której pomysłodawcą jest Jakub Śmietana. 19 października czasopismo zostaje zarejestrowane jako oficjalne wydawnictwo. Ukazuje się pierwszy numer „Adeste”.
- listopad 2017 r. – październik 2018 r. – miesięcznik zyskuje popularność wśród czytelników, tym samym wychodząc daleko poza granice forum dyskusyjnego, w ramach którego były wydawane pierwsze numery. Powstaje profesjonalny portal publicystyczny adeste.org (czerwiec 2018).
- 13 października 2018 r. – w Centrum Rekolekcyjno-Formacyjnym Archidiecezji Warszawskiej „Dobre Miejsce”, w 101. rocznicę objawień fatimskich, zostaje zwołane pierwsze, założycielskie zebranie Stowarzyszenia Adeste.
- 22 listopada 2018 r. – VI Wydział Gospodarczy KRS Sądu Rejonowego Lublin-Wschód z siedzibą w Świdniku rejestruje Stowarzyszenie Adeste.
Informacje dotyczące Stowarzyszenia Adeste
Aby formalności stało się zadość, przedstawiamy wam skład zarządu.
- Bartłomiej Jan Wojnarowski – Przewodniczący Zarządu
- Piotr Tomasz Bogdanowicz – Zastępca Przewodniczącego Zarządu
- Krzysztof Grzegorz Dziatlik – Sekretarz
- Maciej Andrzej Laskowski – Skarbnik
- Antonio Akmadža – Członek Zarządu
Komisja Rewizyjna:
- Jan Mateusz Buczyński – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
- Szymon Zbigniew Kozieja – Członek Komisji Rewizyjnej
- Piotr Krajski – Członek Komisji Rewizyjnej.
Wszelkie niezbędne dokumenty, wraz ze statutem Stowarzyszenia, zostaną wkrótce udostępnione na specjalnej podstronie naszego portalu.