adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Niedzielne PeryKopy

Niedzielne PeryKopy: Bóg rozwoju czy Bóg zawracania?

Fot. Wikimedia Commons

Sigla:

Jr 23,1-6

Ps 23,1-2a.2b-3.4.5.6

Ef 2,13-18

Mk 6,30-34

Spotkałeś Boga albo chcesz Go spotkać? Rozpiera Cię energia, by iść i mówić o Nim? A może nijak nie poczuwasz się do bycia jednym z posłanych przez Pana lub po prostu nie wiesz jak się zabrać za głoszenie Prawdy?

Dzisiaj Apostołowie wracają z wyprawy, na którą Jezus posłał ich tydzień temu. Opowiadają Mu co im się przytrafiło, dzielą się wrażeniami z posługi. Wracają do Mistrza nie tylko dlatego, że skończyła się ich misja, ale raczej po to, by zaczerpnąć więcej, by wciąż się od Niego uczyć.

Możesz pozostać na poziomie emocjonalnym, ale to nie wystarczy Ci na długo. Możesz przyjmować Słowo Boga w formie (używając określenia św. Pawła) mleka zamiast pokarmu stałego, tym samym pozostając duchowo na etapie noworodka. Możesz, ale po co?

Chrystus zaprasza Cię do czegoś, co może wydawać się nielogiczne. Zaprasza Cię, byś zrobił kolejny krok naprzód poprzez powrót do źródła, do Pasterza. Przy nim na pewno niczego Ci nie zabraknie, a już z całą pewnością nie będzie Ci brakować wzoru do naśladowania.

Zobacz też:   Niedzielne PeryKopy: Bóg chwały czy Bóg codzienności?

Jezus pokazuje dzisiaj jak nauczać, jak mówić o Nim. Przede wszystkim nie może Ci zabraknąć serca i umiejętności litowania się. Nie litowania z pobłażliwym uśmieszkiem na twarzy, ale litości powodowanej głodem Boga wśród ludzi wokół: „ujrzał wielki tłum i zdjęła Go litość nad nimi; byli bowiem jak owce nie mające pasterza”. I Ty możesz być takim pasterzem (czy chociaż pastuszkiem) dla ludzi wokół Ciebie. Powinieneś jednak pamiętać, że autentyczny pasterz prowadzi do Pasterza, do jedności owczarni, do posłuszeństwa wobec Chrystusa i Jego Mistycznego Ciała czyli Kościoła. Autentyczny pasterz – wzorem Jezusa – „będzie wykonywał prawo i sprawiedliwość na ziemi”.

Tym prawem jest Ewangelia, a sprawiedliwością miłość. Nie zapomnij, że autentyczny, pociągający pasterz nie tylko mówi o Jezusie, ale żyje Ewangelią oraz miłością Boga i bliźniego. Każdy z tych elementów jest bardzo ważny.

Zrobisz krok w stronę źródła i nauczysz się bycia pasterzem od Pasterza czy będziesz próbować po swojemu? Wybór należy do Ciebie.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.