adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Niedzielne rozważania

Naprawdę miłosierny ojciec?

The Prodigal Son - Pierre Puvis de Chavannes

Przypowieść o synu marnotrawnym lub, jak kto woli, o miłosiernym ojcu jest chyba najbardziej prześwietlonym na wylot, zmaltretowanym wręcz fragmentem Ewangelii w Wielkim Poście. Zadziwiające, że w tych słowach wciąż jest coś, co może nas zaskoczyć, a kto wie – może nawet przemienić.

Sigla: Joz 5, 9a. 10-12; Ps 34 (33), 2-3. 4-5. 6-7; 2 Kor 5, 17-21; Łk 15, 1-3. 11-32

Arcybiskup Fulton Sheen napisał kiedyś, że „wszystko, co złe, zaczyna się od słów: »Daj mi«”. Czytając dzisiejszą Ewangelię, nie sposób się nie zgodzić. To właśnie tymi słowami młodszy syn zapoczątkował tak naprawdę rodzinną tragedię, która – choć skończyła się dobrze – odsłoniła jednak prawdziwe intencje wszystkich bohaterów przypowieści.

Co to był za dom?

Młodszego syna dopiero najbardziej prymitywna niezaspokojona potrzeba, czyli głód, zmusiła do powrotu do domu. Ile w tym było jego szczerego nawrócenia? Trudno powiedzieć. Wszak planował pozostać zwykłym sługą, byle tylko miał co jeść i włożyć na siebie. A starszy syn? Choć wiernie służył ojcu, w dniu powrotu młodszego brata pokazał, jak daleko odszedł od swojego taty. Jeśli zaś chodzi o tego ostatniego… Co tak naprawdę działo się w ich domu, że jeden syn postanowił odejść z połową majątku, a drugi od dawna przebywał na wewnętrznym dobrowolnym wygnaniu z dala od wizji ojca? Jaki był ten ojciec? Jaka zmiana się w nim dokonała, kiedy zauważył, że stracił najpierw jedno, a potem drugie dziecko?

Zobacz też:   Paruzja pierwszego sekretarza, czyli jak nie obchodzić adwentu

Daj mi…

„Daj mi połowę majątku…”, „Co mi dacie za to, że wam Go wydam”, „Nie dałeś mi nawet koźlęcia…”, „Dlaczego on dostał, a ja nie”, „Dajcie mi, należy mi się”… Roszczeniowość zawsze będzie zabijać miłość. Roszczeniowość usuwa przestrzeń dla dobroci i dobrowolności. Roszczeniowość zabiera radość z dawania. Roszczeniowość rozbija więzi, nawet te rodzinne. Roszczeniowość niszczy wzajemne zaufanie.

Jedyne „Daj mi”, które chcemy tak naprawdę usłyszeć, może być wypowiedziane przez Boga: „Daj mi swoje grzechy, daj mi swoje życie”. Tylko ono jest podyktowane czystą miłością. Tylko ono pozostawia przestrzeń wolności. Tylko ono finalnie wyzwala radość życia.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.