adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Społeczeństwo, Wiara

Modernizm w Kościele jest niebezpieczny

Kościół wypełniony wiernymi

Kościół wypełniony wiernymi / cathopic.com

Moderniści uważają, że Kościół powinien dostosować się do wymagań obecnego pokolenia. Jako katolik nie mogę się z tym zgodzić. To jest zwyczajne wygodnictwo. Skoro modernizm został potępiony przez papieży, jest sprzeczny z nauką Kościoła. 

Zanim przystąpiłam do pisania tego tekstu, miałam w zamyśle stworzyć artykuł z hipotezą: czy modernizm jest niebezpieczny dla Kościoła? Zagłębiając się w treści, musiałam zmienić temat na tezę. Dla mnie to oczywiste, że katolik, który jest wierny nauce płynącej z Biblii, nie może zgadzać się z tym nurtem. To naprawdę bardzo poważny temat. Wiele osób nie ma zielonego pojęcia o tym zjawisku, choć są jego obserwatorami – często jednak tymi nieświadomymi.

Istota modernizmu w Kościele

Po raz pierwszy usłyszałam o modernizmie w Kościele dosyć niedawno, oglądając filmy na youtubowym kanale pana Dawida Mysiora. Porównał go bardzo trafnie: do choroby (Modernizm w Kościele Katolickim i czy chodzę na Mszę Trydencką [w:] youtube.com). W ujęciu definicyjnym: „Termin »modernizm« pochodzi od francuskiego przymiotnika »moderne« i oznacza »nowożytny, współczesny, aktualny, modny«. Słowo to zostało wprowadzone w latach 90-tych XIX wieku przez wiedeńskiego krytyka H. Bahra. Innymi, synonimicznymi terminami są: »loisyzm, progresizm, ewolucjonizm«. Modernizm znaczy tyle, co religia dostosowana do współczesności, złagodzona, przyjazna, modna w obecnych czasach” (Do czego prowadzi modernizm? Nadużycia w liturgii [w:] kontrrewolucja.net). Za bezpośredniego ojca modernizmu uznaje się księdza Alfreda Loisy’ego. W 1902 roku wydał książkę L’Evangile et l’Eglise, która niebawem trafiła do indeksu ksiąg zakazanych. Ówczesny papież Pius X w 1907 roku potępił teorie głoszone przez Loisy’ego. W 1908 roku został on ekskomunikowany (por. Modernizm katolicki [w:] religie.424.pl).

Anioł i Diabeł

W wywiadzie pt. Potrzebna głowa na karku… ksiądz Jan Michał Gleize FSSPX, wykładowca w Międzynarodowym Seminarium Bractwa św. Piusa X w Ecône, powiedział następująco o modernizmie: „Trzeba wiedzieć, że modernizm jest systemem wewnętrznie spójnym, podkopującym same fundamenty wiary poprzez atak na katolickie pojęcia objawienia, dogmatu i Tradycji w celu nadania im nowych, fałszywych znaczeń. Modernizm dogłębnie zmienia religię katolicką, wypaczając wszystkie zasady leżące u samych podstaw katolicyzmu. Wystarczy na przykład zmienić znaczenie słowa Credo przez wprowadzenie nowego pojęcia aktu wiary, aby wywrócić całą zawartość Składu Apostolskiego. Można dalej odmawiać bez zająknięcia te same dwanaście artykułów Składu, nie są już one jednak przedmiotem wiary (Credo) w znaczeniu katolickim. Stają się one zaledwie wyrazem przeżycia lub wewnętrznego doświadczenia osoby wierzącej, której dobrze w swojej wierze, tak samo, jak dobrze czuje się ona w swojej skórze” (Potrzebna głowa na karku [w:] piusx.org.pl).

Powyższe słowa księdza Jana śmiało można przyrównać do przykładu związanego z budową nowego domu. Jeśli podczas jego posadowienia nie zostaną wpierw wylane fundamenty i zamiast tego postawimy ściany, a potem wstawimy piękne, drewniane okna, z których rozpościera się przepiękny widok na góry, oraz zbudujemy kominek, który będzie stwarzał przyjemną atmosferę i ciepło, to taki dom nie ma szansy przetrwać. Trzeba będzie go rozebrać. Nie tylko wiąże się to z dużymi kosztami rozbiórki, ale również bardzo bolesnym rozstaniem z tymi elementami, które zostały ulokowane przed wylaniem fundamentu. 

Tańce w Kościele

W odniesieniu do modernizmu mamy również do czynienia z czymś, co w dużym uproszczeniu można nazwać objawami choroby. Pan Dawid Mysior w swoich filmach wskazuje kilka takich sytuacji: kobieta w bluzce z krótkim rękawkiem rozdaje Komunię Świętą lub Komunia Święta podawana jest na rękę w foliowej rękawiczce. Przytoczył również przykład z kościoła znajdującego się w diecezji łódzkiej. Podczas mszy świętej odbyło się tam piękne przedstawienie. Wielu młodych ludzi, ubranych w białe stroje, tańczyło i machało flagami. Dla niego poważnym błędem było to, że tamtejsi duszpasterze dopuścili do takiego performance’u podczas sprawowania Eucharystii (por. Modernizm w Kościele Katolickim…).

Nauka Kościoła dostosowana do współczesnego świata

Wiele zarzutów o modernizm w Kościele przypisuje się jednemu z najpopularniejszych kaznodziejów w Polsce, czyli ojcu Adamowi Szustakowi. Jedną z osób, które kierują wobec niego te zarzuty, jest wymieniony już pan Dawid Mysior. Zasłynął on na swoim kanale z krytycznych uwag skierowanych do ojca Szustaka. Prywatnie uważa, że: „Adam Szustak jest twarzą modernizmu w Kościele katolickim w Polsce”. Twierdzi, że kanał Langusta na palmie przesiąknięty jest modernistyczną ideologią, która stwarza ryzyko wywołania zranień wewnętrznych u słuchających (Modernizm w Kościele Katolickim i czy chodzę na Mszę Trydencką [w:] youtube.com). Choć w moim rozumowaniu słowa pana Mysiora zostały wypowiedziane językiem niedomówień, w którym brakuje mi prostych argumentów rozjaśniających tę jego myśl, choćby w postaci przykładów z filmów o. Szustaka, to idąc tym tokiem rozumowania, z dużą pewnością mogę stwierdzić – parafrazując zdanie dr. Marka Krajewskiego, że chodziło mu o to, że ojciec Szustak naciąga naukę katolicką, aby dostosować się do współczesnych wymagań (Fenomen o. SZUSTAKA. Dzieci modernizmu: Hołownia, Zieliński, Gurzyński | dr M. Krajski [w:] youtube.com). Pan Maciej z Poznania na swoim kanale zamieścił wiele takich przykładów z wypowiedzi ojca Szustaka, jednak w mojej ocenie są wyrwane z kontekstu i krzywdzące, ponieważ za bardzo wdają się w szczegóły, a wcale nie muszą oznaczać, że kapłan jest modernistą . Zresztą sam ojciec Szustak w jednym ze swoich filmów powiedział, że modernizm w Kościele jest drogą donikąd. (Herezja O. Adama Szustaka /„Modernizm – synteza wszystkich herezji” Św. Pius X [w:] youtube.com)

Siostry zakonne z flagą LGBT

Będąc pod wpływem filmów pana Dawida, uznałabym przykład Reformowanego Kościoła katolickiego w Polsce za modernizm w Kościele. W wielu źródłach znalazłam informację, że Reformowany Kościół katolicki dopuszcza zawarcie związków jednopłciowych. Sam biskup tego Kościoła, Tomasz Puchalski, uważa, że: „Kapłaństwo jest dla mężczyzn i kobiet. Celibat dla chętnych. Seks przed ślubem nie jest grzechem. A pełna akceptacja osób homoseksualnych i transpłciowych wynika z naszej wiary” (Reformowany Kościół Katolicki zdelegalizowany na wniosek Zbigniewa Ziobry. Tęczowi katolicy schodzą do podziemia [w:] wyborcza.pl). Również w samym Kościele katolickim widoczny jest „skręt w lewo” – niezgodny z nauczaniem biblijnym. Wynika on z wyraźnego odpływu wiernych. Ostatnimi czasy Kościół katolicki w Niemczech, pomimo sprzeciwów Watykanu, ogłosił, że zamierza udzielać błogosławieństwa parom jednopłciowym. Biskupi planują tę akcję na 10 maja 2021 roku (Niemieccy biskupi będą błogosławić pary jednopłciowe. Kolejny kraj sprzeciwia się Watykanowi [w:] noizz.pl).

Wielu księży stara się przyciągnąć młodych ludzi do Kościoła, co w samej swej istocie jest jak najbardziej dobre. Patrząc na wymienione wcześniej przez Pana Mysiora przykłady objawów modernizmu, należy zadać pytanie: czy takie zabiegi wprowadzono, aby stworzyć ludziom odpowiednią atmosferę w Kościele, czy pomóc człowiekowi przemienić jego życie i wejść na drogę zgodną z Ewangelią? Jak słusznie zauważył ksiądz Rafał Kuziak, autor artykułu Do czego prowadzi modernizm? Nadużycia w liturgii: „Jeśli ksiądz wychowywał wspólnotę do życia modlitwą, odkrywania piękna w Liturgii, po zmianie kapłana grupa ludzi nadal będzie trwała razem. Kiedy jednak akcentowano zbyt wiele emocjonalności w przeżywaniu wiary, co więcej, tworzono pewne otoczenie wzajemnej adoracji, szybko może okazać się, że to nie relacja z Bogiem utrzymywała wspólnotę, ale ludzie, którzy ją tworzyli” (Do czego prowadzi modernizm? Nadużycia w liturgii [w:] kontrrewolucja.net).

Zobacz też:   Quetzalcoatl, Perkun czy Jezus?

Kościół musi być konsekwentny

Modernizm lubi sprawiać pozory katolicyzmu, a moderniści w zręczny i chytry sposób dążą do tego, aby władza Kościoła przyjęła ich punkt widzenia: „wprowadzić zupełny przewrót w dziedzinie religii, aby stworzyć nowe chrześcijaństwo do dawnego całkiem niepodobne, dogmaty zaś katolickie poddać prawom rozwoju i pozbawić je przez to wszelkiej wartości. Dowodem są usiłowania, jakie czynią moderniści, aby objawieniu, prawom religijnym, tajemnicom, instytucjom kościelnym odebrać dawne i właściwe znaczenie; nie liczą się też wcale z Urzędem nauczycielskim Kościoła ani z powagą Pisma Św. i tradycji” (Modernizm katolicki [w:] religie.424.pl).

W żadnym wypadku nie jest prawdą, że Kościół zamyka się na ludzi grzesznych. Aczkolwiek jeśli chce budować wiarę na trwałym fundamencie, musi być konsekwentny. W dość gorzkich i szczerych słowach opis zamieszczony pod obrazkiem przedstawiającym biskupa i diabła na stronie demotywatory.pl mówi: „Modernizm otworzył w Kościele drzwi dla różnego rodzaju patologii, dewiacji i tzw. postępu. Kościół nie zostanie oczyszczony tak długo, jak długo będzie trwać w marksizmie i ulegać lewicowym ideologiom” (Modernizm w Kościele [w:] demotywatory.pl).

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.