adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Nasz patronat

Licheń: rozpocznie się 7 edycja warsztatów liturgicznych „Ars Celebrandi”

Foto: Piotr Ulrich, Adeste ©

Foto: Piotr Ulrich, Adeste ©

Wzorem lat ubiegłych, w sanktuarium maryjnym w Licheniu Starym, odbędą się warsztaty liturgii tradycyjnej „Ars Celebrandi”. Siódma edycja rozpocznie się jutro, 9 lipca, i potrwa do czwartku, 16 lipca. Warsztaty skierowane są do kapłanów, ministrantów i śpiewaków, którzy pragną odkrywać liturgię w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

„Ars Celebrandi” to przede wszystkim uroczyście sprawowana liturgia, w czasie której uczestnicy mają szansę na praktykowanie wiedzy zdobytej podczas warsztatów. Msze Święte i wybrane godziny kanoniczne sprawowane będą w specjalnie przystosowanym kościele MB Częstochowskiej (znajdującym się na terenie sanktuarium) oraz w pobliskich kaplicach (w przypadku Mszy czytanych).

Z racji na trwającą pandemię wirusa Sars-Cov-2 liczba uczestników musiała zostać ograniczona z 220 do 150. Warto zauważyć, że jednocześnie nie została uszczuplona grupa kapłanów, którzy będą uczyć się celebracji Mszy Świętej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Nie odbędą się także konferencje tematyczne ani wspólne spotkania wszystkich uczestników na rozpoczęcie czy też zakończenie warsztatów. Odwołane zostały warsztaty w grupie anglojęzycznej – do której jak dotąd zapisywali się uczestnicy co najmniej z 10 krajów.

Foto: Piotr Ulrich, Adeste ©

Nową propozycją organizatorów jest dodatkowa grupa warsztatowa dla kapłanów, którzy umiejąc już celebrować Mszę w tradycyjnym rycie, pragną dodatkowo zagłębić się w kwestie związane z udzielaniem sakramentów i sakramentaliów. „Duszpasterstwa tradycyjne w całym kraju są liczne, należy do nich młodzież i całe rodziny, więc w ostatnich latach silnie wzrosło zapotrzebowanie na śluby, chrzty i pierwsze komunie. Aby pomóc je zaspokoić, uruchomiliśmy specjalną nową grupę warsztatową” – wyjaśnia koordynator warsztatów Ars Celebrandi Tomasz Olszyński.

Zobacz też:   Anima MEA

Wyjątkowym wydarzeniem, które będzie miało miejsce na tegorocznej edycji warsztatów, będzie Msza Requiem z absolucją przy katafalku w intencji rycerstwa polskiego i litewskiego poległego w bitwie pod Grunwaldem – w 610. rocznicę ich śmierci. Zostanie ona odprawiona 15 lipca o godz. 17.00.

Warsztaty są organizowane przez Stowarzyszenie Una Voce Polonia, reprezentujące katolików świeckich przywiązanych do tradycyjnej łacińskiej liturgii rzymskiej. Posiadają one honorowy patronat Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Wiesława Meringa, ordynariusza diecezji włocławskiej. Ich misją jest realizowanie słów papieża Benedykta XVI: „To, co było święte dla wcześniejszych pokoleń, pozostaje wielkie i święte dla nas, i nie może nagle okazać się całkowicie zakazane, lub wręcz uznane za niegodziwe”.

Miesięcznik Adeste, wzorem roku ubiegłego, objął warsztaty Ars Celebrandi patronatem medialnym.

Tekst został przygotowany w oparciu o materiały przesłane przez Organizatorów.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.