adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Niedzielne rozważania

Już jesteś w niebie

Dzisiejsza Ewangelia jest bardzo dynamiczna. Wiele w niej postaci i wydarzeń. Dzieje się coś bardzo ważnego. Uważajmy, by to „dzieje się” nie przesłoniło nam jednak tego, co już się – z naszej perspektywy – „wydarzyło”.

Sigla: Iz 66, 10-14c; Ps 66, 1-3. 4-7. 16.20; Ga 6, 14-18; Łk 10, 1-12. 17-20

Dzisiejsza ewangelia, a właściwie cała liturgia słowa, jest bardzo znacząca. Z pewnością wielu zwróciło uwagę na to, jaką moc Jezus przekazał swoim uczniom: „Oto dałem wam władzę stąpania po wężach i skorpionach, i po całej potędze przeciwnika, a nic wam nie zaszkodzi”. Nie sposób przejść też obojętnie wobec tego, jaką rangę nadał swoim uczniom Chrystus: „Lecz jeśli do jakiego miasta wejdziecie, a nie przyjmą was […] Powiadam wam: Sodomie lżej będzie w ów dzień niż temu miastu”.

I ta radość. Radość Jerozolimy z pierwszego czytania, pełne pokoju słowa św. Pawła skierowane do Galatów oraz radość uczniów wracających z misji, na którą zostali wysłani. Nie spodziewali się takich efektów. To wszystko ich w pewnym sensie przerosło, jednak w pozytywny sposób. Dzięki temu nabrali też pewności siebie. Można jednak zapytać: gdzie dziś są takie znaki? Dlaczego dookoła wciąż raczej dominują grzech, ból i łzy, a nie radość ze stąpania po potędze przeciwnika?

Zobacz też:   Fides et ratio

Jezus wyraźnie wskazuje, że źródłem radości posłanych uczniów, a więc i naszej nie mogą być znaki, jakie widzimy i czynimy. Nie tu leży cały sens tych wszystkich słów, które usłyszeliśmy lub które czytamy. Opierając naszą wiarę na tych cudownościach, nigdzie nie dojdziemy. „Jednak nie z tego się cieszcie, że duchy się wam poddają, lecz cieszcie się, że wasze imiona zapisane są w niebie”. To stąd płynie radość Jerozolimy i jej mieszkańców, to tutaj ma swoje źródło pokój św. Pawła, dodającego, że nie ma znaczenia, kim jesteś „bo ani obrzezanie nic nie znaczy, ani nieobrzezanie, tylko nowe stworzenie”. A nowym stworzeniem jesteśmy dzięki miłości Boga, która nie lękała się krzyża, nie bała się pokonać śmierci i całego cierpienia, by nasze imiona zostały zapisane w niebie.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.