adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Miesięcznik lipiec 2022, Słowo wstępne

Grill i łamanie chleba, czyli wspólnota przy stole

magazine cover

Jedzenie jest kluczową czynnością dla człowieka. Nie tylko przez fakt podtrzymania życia, ale realnego tworzenia wspólnoty. Mówimy przecież o ognisku domowym jako o miejscu dawania ciepła, ale także podtrzymania ognia do przygotowania posiłków. Bóg uświęcił w historii wiele naszych naturalnych instytucji czy spraw, tak jak małżeństwo czy właśnie posiłek, nadając spotkaniu przyjaciół przy stole głęboki charakter.

W chrześcijańskiej filozofii życia gotowanie, jedzenie, picie, wspólne spędzanie czasu nie muszą być trywialne. Mają prowadzić do spotkania, do budowania wspólnoty. Zrozumienie, że szukanie wspólnoty nawet w prostych sprawach to coś do szpiku kości chrześcijańskiego, jest bardzo ważne.

Zagrożeniem dla odbudowywania wspólnoty w naszych domach i społeczeństwie jest coś, co nazywam antykulturą junk food. Można mieć z pozoru zdrowe, ortodoksyjne poglądy, ale żyć śmieciowo, w ciągłym biegu, nie koncentrować się na bliźnich, być zadaniowcem. Takie fastfoodowe życie w końcu musi spowodować rozdźwięk między teorią a praktyką życia, w której relacje pełnią tylko funkcyjną rolę.

Dlatego tak ważne jest zrozumienie, że Bóg nie tylko chce, byśmy byli okej, przestrzegali przykazań. Chodzi o coś więcej niż bycie moralnie grzecznym – o realną wspólnotę z Bogiem i bliźnimi. Bóg chce z nami przebywać, usiąść przy jednym stole.

Zobacz też:   Czy chrześcijaństwo może zostać nazwane mitem? cz.II

Doskonałym wyrazem tego była ostatnia wieczerza. Umiłowany Syn Ojca przemienia chleb i wino w Ciało i Krew. Najpowszechniejsze składniki żywienia u Żydów stały się pokarmem na życie wieczne, a Jezus najważniejsze rzeczy mówi swoim uczniom przy stole. To uświęcenie prostych spraw i wspólnoty powinno być naszą domeną.

Każda msza święta jest ofiarą doskonałą i to stanowi jej niezmienną istotę. Dodatkowo – i nie wolno nam o tym zapominać – jest także Eucharystią i łamaniem chleba. Te dwa określenia mają nam przypominać, że wdzięczność i wspólnota stołu z samym Bogiem to wyjątkowe zobowiązanie.

Bez dwóch zdań katolicy powinni być specjalistami od wspólnoty, od jej budowania i podtrzymywania. Niezależnie od tego, czy mówimy o wielkich grupach duszpasterskich, czy o małym grillu z przyjaciółmi. Może właśnie te mniej zobowiązujące spotkania, prozaiczne sytuacje, jak spotkanie na piwie z dawno niewidzianym kumplem, staną się okazją do rozmowy o najważniejszych sprawach.

Tym razem zachęcamy Cię do refleksji nad rolą jedzenia i picia w kulturze. Nasi redaktorzy podjęli ten temat z różnych perspektyw. Zapraszamy do aktywności, komentowania i wspólnego spojrzenia na to, jak to, co, jak i z kim jemy i pijemy, świadczy o nas i o naszej przyszłości.

Z życzeniami dobrej lektury
Bartłomiej Wojnarowski
redaktor naczelny „Adeste”

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

O autorze

Redaktor Naczelny miesięcznika Adeste. Z wykształcenia politolog specjalizujący się w cyberbezpieczeństwie, z zawodu dziennikarz. Prywatnie melancholik lubiący dobrą muzykę, kubek ciepłej herbaty i spotkania z przyjaciółmi.
Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.