adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Wiara, Z życia Kościoła

Nowe wieści z procesu beatyfikacyjnego o. Jaquesa Hamela

Francja: Faza diecezjalna dochodzenia podjętego przez Archidiecezję w Rouen w sprawie beatyfikacji Sługi Bożego, ojca Jacquesa Hamela, który został brutalnie zamordowany nożem przez dwójkę islamistów, ma się zakończyć już w tym roku. Zginął on równo dwa lata temu (26 lipca 2016 roku) w ataku terrorystycznym, do którego przyznało się Państwo Islamskie. Do wydarzenia doszło w Saint-Étienne-du-Rouvray.

W sierpniu podczas mszy świętej w intencji zamordowanego papież Franciszek nakazał aby Francja czciła wizerunek ojca we wszystkich lokalnych kościołach. Przyśpieszony proces rozpoczął się w 2017. Jak podaje La Croix o ojcu Jacquesu Hamelu postulator beatyfikacji ojciec Paul Vigouroux powiedział, że jego życie było “bardzo imponujące”, a zaś “dochodzenie diecezjalne, które obejmuje trzy obszary, powinno zakończyć się do końca 2018 r.”. Lokalna społeczność zapamiętała emerytowanego księdza jako wzór cichej świętości i miłości bliźniego.

Trzy etapy śledztwa

Przesłuchano już 48 z przewidywanej liczby około 65 świadków Jesienią ma się pojawić także raport sześcioosobowej “komisji archiwalnej”, która bada ponad 600 zachowanych kazań ojca Jacquesa Hamela.

Postulator beatyfikacji ojciec Paul Vigouroux stwierdził, że “na podstawie tego, gdzie teraz jesteśmy, spodziewamy się zakończyć do 31 grudnia”. Kolejnym etapem będzie przesłanie danych do Rzymu i decyzja czy kontynuować badanie życia, bądź odłożyć beatyfikację na czas refleksji. Następnie wedle procedur po skopiowaniu dokumentów i uzyskaniu pieczęci biskupiej sprawa zostałaby rozpatrzona przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych, która następnie przekazałaby raport papieżowi.

Jeśli proces przebiegnie pomyślnie Francja będzie miała kolejnego błogosławionego.

Zobacz też:   Śmierc w nauczaniu Soboru Watykańskiego II

Źródło: La Croix International

Fot: By Gérard, from Wikimedia Commons

[display_video youtube=”qL35XPa0Avg”]

ZOBACZ TAKŻE: JACQUES CATHELINEAU – BOHATER KONTRREWOLUCJI

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.