adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Społeczeństwo

Estrogeny i progesteron – dwa bieguny

W trakcie kursu w poradni przedmałżeńskiej narzeczeni uczący się metody objawowo-termicznej rozpoznawania płodności mają szansę odnaleźć wartość swojej płciowości oraz zrozumieć wpływ hormonów na zachowanie. Czy hormony czasem przejmują nad nami kontrolę? Czy możemy nad nimi zapanować? Poznajmy je zatem bliżej. 

Estrogeny i progesteron – jak dwa bieguny 

Połowa miesiąca piękna, druga połowa trudniejsza, koniec dramatyczny – czy Twój Ukochany mógłby w ten sposób opowiedzieć o Twoim cyklu? Jeśli tak, to pewnie nie rozumie, jak wiele dzieje się w Twojej wewnętrznej machinie płodności. Żeńskie hormony to nie tylko wzrost pęcherzyków jajnikowych, endometrium czy owulacja w cyklu, ale też cera, włosy, samopoczucie, pamięć, energia i pragnienie bliskości. Mają one wpływ na każdą sferę kobiecości. 

Estrogeny – wiosna w pełni 

Jak wschodzące słońce, tak i my, kobiety w pierwszej fazie naszego cyklu budzimy się piękne, wypoczęte i promieniujemy radością. Chętnie okazujemy swoim bliskim miłość i sympatię. Dzień w tej fazie ma więcej niż dwadzieścia cztery godziny, a nasza wielozadaniowość nie zna granic. Jesteśmy zdecydowane, energiczne i w dodatku piękne, o czym przekonuje nas świetna cera, dobrze układające się włosy i odżywione paznokcie. W tej fazie, Kochany Mężu, ciesz się wraz ze swoją Żoną pełnią jej kobiecości i podziwiaj. 

Progesteron – złocista jesień 

Nadal piękne, ale już mniej o tym przekonane przez bardziej tłustą cerę, mniej odżywione włosy i łamliwe paznokcie. W dodatku te obrzęki prawie na całym ciele, a w szczególności na nogach – co się stało z naszymi nogami?! Tak siebie widzimy. Zachodzą w nas zmiany, czasem tylko (i aż) dla nas zauważalne. W tej fazie potrzebujemy słów wsparcia, zapewnienia o pięknie, wiernej miłości i podziwie. Te słowa nas budują i wzmacniają. Dają siłę, kiedy progesteron ją w pewnym stopniu odbiera. Jesteśmy bardziej zmęczone, gorzej wyspane i mniej zdecydowane. Irracjonalnym kłótniom w związku może tu tylko zarazić nasz rozsądek i kochający Mąż. Rycerstwo mężczyzn w drugiej fazie naszego cyklu jest niezbędne – tylko oni potrafią to wszystko naprawić. Panowie do boju! Hełm to wasz szacunek i troska o nas, zbroja to lustro odbijające nasze piękno, mieczem niech będą kwiaty, a tarczą słowa „Kocham Cię”. 

Zobacz też:   Wola miłości

Pamiętajcie, że żona odzwierciedla miłość jaką darzy ją mąż i odpowiada na nią. 

Tajemnica sakramentu

Miłość to ciągła praca, ale wraz z nią przychodzą piękne owoce. Przeżywanie pełni kobiecości i pełni męskości w małżeństwie jest wspaniałym błogosławieństwem. Zrozumienie cyklu kobiety może Was poprowadzić do niezwykłych odkryć, nieustannej pasji w niekończącym się poznawaniu i uzupełnianiu. Poprowadzi was w odkrywaniu pięknej tajemnicy, jaką jest sakrament małżeństwa. 

Kursy rozpoznawania płodności 

Rozpoznawanie płodności to szansa na poznanie siebie, swojej fizjologii, psychiki, a także ducha. Kobieta, która pragnie żyć w harmonii ze sobą i środowiskiem powinna w Pełni poznać swoją naturę. Umożliwia jej to obserwacja cyklu, który ma wpływ na każdą sferę Jej życia. 

Mężczyzna, który pragnie głębokiej relacji i pełni jedności ze swoją Ukochaną ma dzięki temu okazję, aby towarzyszyć jej w pięknie zmienności, który rozdziela Jej cykl na czas płodności i niepłodności. 

Autorka jest studentką medycyny i nauczycielką metody rozpoznawania płodności, prowadzi poradnię przedmałżeńską oraz kursy dla małżeństw w formie online. Więcej informacji dostępnych jest na stronie szansapoznania.com.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.