adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Wiara, Z życia Kościoła

Ars Celebrandi: Warsztaty odwiedził J.E. abp Guido Pozzo

Foto: Ewa Płonka ©

Gościem tegorocznej edycji warsztatów Ars Celebrandi był JE abp Guido Pozzo, sekretarz papieskiej komisji Ecclesia Dei. Wygłosił prelekcję, odprawił Mszę Pontyfikalną, a także przewodniczył nieszporom pontyfikalnym w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. 

Warsztaty wprawdzie się zakończyły, ale dużym zaniedbaniem z naszej strony byłoby pominięcie wizyty tak ważnego gościa, jakim jest abp Guido Pozzo z Watykanu. Hierarcha przybył do Lichenia we wtorek, 17 lipca, w godzinach wieczornych, aby już następnego dnia rano, wygłosić prelekcję i odpowiedzieć na pytania uczestników.

Sekularyzacja liturgii polega na zastąpieniu kategorii sacrum kategorią profanum. Liturgia staje się w ten sposób wydarzeniem przede wszystkim społecznym i wspólnotowym, a prymat Boga, adoracja misterium i znaczenie sakralności zostają usunięte. Wywyższa się wspólnotę liturgiczną, ale rozumie się ją jedynie jako rzeczywistość socjologiczną, podczas gdy prawdziwa wspólnota kościelna jest ciałem Chrystusa, Głową i członkami, jest nadprzyrodzoną rzeczywistością, która staje się widoczna w historii, w odróżnieniu od historycznego zjawiska o niejasnym wymiarze duchowym – mówił arcybiskup w czasie wykładu zatytułowanego “Starożytna liturgia rzymska i współczesny kryzys wiary”.

Foto: Ewa Płonka ©

Sekretarz ED odpowiedział na, często trudne, pytania uczestników, dotyczące wielu spraw z życia Kościoła, takich jak kwestia pojednania Stolicy Apostolskiej z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X, sprawowania Liturgii wg ksiąg starszych niż edycja Jana XXIII z 1962 roku, kwestii dodania nowych świętych do Usus Antiquor, a także na pytanie dotyczące kompetencji Papieskiej Komisji Ecclessia Dei.

Po konferencji, o godzinie 13.40 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta pontyfikalna przy głównym ołtarzu bazyliki licheńskiej. Została ona odprawiona z formularza o św. Kamilu de Lellis, Wyznawcy. Ordynariusz diecezji Włocławskiej, bp. Alojzy Mering, udzielił arcybiskupowi Pozzo zgody na odprawienie Mszy świętej od tronu, która jest najuroczystszą formą Mszy pontyfikalnej.

Usłyszeliśmy: „Już was nie nazywam sługami, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego.” (J 1515). Pan Jezus czyni nas swymi przyjaciółmi: powierza się nam. Do tej przyjaźni musimy każdego dnia na nowo dorastać. (…) Przyjaźń oznacza, że powinniśmy coraz lepiej w sposób coraz bardziej osobisty i wewnętrzny poznawać misterium Jezusa Chrystusa. Powinniśmy poznawać Go poprzez lekturę Ewangelii, a lektura ta winna stawać się modlitwą i powinna prowadzić do modlitwy. Pan Jezus udawał się na całe noce na górę, aby się modlić. Zatem również i my musimy wspiąć się na wewnętrzne wyżyny; musimy wspiąć się na górę modlitwy. Tylko w ten sposób możemy zanieść ludziom Ewangelię. – usłyszeli uczestnicy warsztatów w homilii głoszonej przez księdza arcybiskupa.

Foto: Ewa Płonka ©

Po Mszy świętej został odczytany dekret Penitencjarii Apostolskiej o nadaniu odpustu zupełnego uczestnikom warsztatów będącym na pontyfikalnej liturgii, pod zwykłymi warunkami.

Zobacz też:   Przeprowadzka bez przeprowadzki

W godzinach wieczornych arcybiskup Pozzo przewodniczył także nieszporom pontyfikalnym w kościele MB Częstochowskiej, po których, w zakrystii, zgodnie ze starą tradycją, zakonsekrował nowe kielichy i pateny dla kapłanów. Hierarcha podziękował także Bogu za tak liczną obecność uczestników warsztatów, a także wyraził swoją radość, że inicjatywa ta jest wielkim świadectwem wiary katolickiej.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.