adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Nasz patronat

Ars Celebrandi 2019: Podsumowanie

Kilka dni minęło już od zakończenia szóstej edycji warsztatów liturgicznych Ars Celebrandi, pora więc na kilka słów podsumowania.

Tegoroczna edycja warsztatów zgromadziła ponad dwustu uczestników, w tym pięćdziesięciu czterech kapłanów, kleryków i braci zakonnych. Dziesięciu księży podczas Ars Celebrandi odprawiło swoje pierwsze Msze Święte w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, inni zaś doskonalili swoje umiejętności. Codziennie Msze Święte odprawiane były przy dwunastu ołtarzach, w dwóch, a pod koniec nawet trzech blokach Mszy recytowanych.

Doświadczenie intymności, tej namacalnej, fizycznej bliskości z Chrystusem, dla każdego kapłana, który sprawuje „starą” Mszę, jest najlepszym remedium na wielki kryzys kapłaństwa w dzisiejszym świecie.

– mówił w rozmowie z Adeste ks. Łukasz Światowski – jeden z kapłanów przybyłych na Ars Celebrandi

Na tegoroczną edycję warsztatów przybyło do Lichenia ponad stu ministrantów – z Polski i spoza jej granic. Doskonalili oni swoje umiejętności pod okiem doświadczonej kadry na różnych poziomach. Około dwudziestu pięciu z nich po raz pierwszy posługiwało do Mszy Świętej w nadzwyczajnej formie rytu.

Główna Msza Ars Celebrandi w tym roku sprawowana była w rycie dominikańskim w poniedziałek, 15 lipca, w bazylice licheńskiej. Relację z tej Mszy można przeczytać TUTAJ.

Zobacz też:   Medytacje o kapłaństwie. Recenzja

Na Ars Celebrandi nie zabrakło modlitwy za zmarłych. We wtorek, 16 lipca odprawiona została Msza śpiewana za papieża Inocentego III w 803. rocznicę jego śmierci, a następnego dnia solenna Msza Requiem z procesją po cmentarzu parafialnym.

We wtorek 16 lipca uczestnicy warsztatów gościli u JE Wiesława Meringa, ordynariusza diecezji włocławskiej, który objął Ars Celebrandi, jak co roku, swoim honorowym patronatem. Biskup konsekrował, wg starego rytuału, kielichy i pateny, które służyć będą kapłanom do sprawowania Najświętszej Ofiary.

Owocem obecności Miesięcznika Adeste na warsztatach jest fotorelacja przedstawiająca celebracje z dwóch dni warsztatów oraz relacji wideo, do których obejrzenia wszystkich zachęcamy.
(Foto: Piotr Ulrich, Relacja wideo: Piotr Ulrich, montaż: Maciej Laskowski i Tomasz Leszczyński, Adeste ©)

Ars Celebrandi 2019: Relacja wideo [Adeste]

Od zakończenia warsztatów liturgicznych "Ars Celebrandi" minęło już kilka dni, ale mamy dla Was coś specjalnego! ?Nasza obecność w Licheniu zaowocowała relacją wideo, podsumowującą warsztaty przez pryzmat uczestników. ??? Na filmie nie zabrakło także ujęć z Liturgii. Jak nam wyszło? Oceńcie sami i udostępniajcie 😉 ⬇⬇⬇Zdjęcia: Piotr P. UlrichMontaż: Maciek Andrzej Laskowski i Tomek Leszczyński

Opublikowany przez Miesięcznik Adeste Niedziela, 21 lipca 2019

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.