adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Wiara

#1 Raport ze Spustoszonej Winnicy: Przebij ten mur!

Dziś rozmyślać będziemy w oparciu o urywek z księgi Ezechiela, w której przedstawioną mamy wizję rozbicia murów zepsutego miasta. Prorocka wizja poucza nas, byśmy nie bali się ujawniać prawdy, nawet za cenę wywołania poruszenia czy szoku.

1. ROZWAŻANIE SŁOWA

”Zaprowadził mnie potem ku wejściu do dziedzińca, i popatrzyłem, a oto był tam otwór w murze. On rzekł do mnie: «Synu człowieczy, przebij ten mur!» I przebiłem mur, a oto było tam przejście. A On rzekł do mnie: «Wejdź, a przyjrzyj się tym ohydnym czynom, którym się oni tu oddają». Wszedłem i patrzyłem, a oto były tam wszelkiego rodzaju postacie tego, co pełza po ziemi, i bydląt, ohydnych istot, i wszystkie bożki domu Izraela, wyrysowane wszędzie na ścianie dokoła. Siedemdziesięciu mężów spośród starszyzny izraelskiej stało przed nimi – a wśród nich stał Jaazaniasz, syn Szafana – w ręku każdego była kadzielnica, a woń unosiła się z obłoków kadzidła. I rzekł do mnie: «Czy widzisz, synu człowieczy, czemu się oddaje w ukryciu każdy ze starszyzny domu Izraela w tajemnej komnacie? Mówią oni bowiem: “Pan nas nie widzi. Pan opuścił ten kraj”». I rzekł do mnie: «Zobaczysz jeszcze gorsze obrzydliwości popełniane przez nich»”.

Ez 8, 7-13

2. ROZMYŚLANIE

Zło jest ciemnością, brakiem dobra. Antytezą światła. Chowa się więc z dala od jasnych miejsc, unika klarowności, mówi na okrągło. Barykaduje się przed mocą prawdy. Dziś rozważamy urywek z księgi Ezechiela, która w dużej części poświęcona była opowieścią o Izraelu w kryzysie. Ale nie był to kryzys ekonomiczny, polityczny czy wizerunkowy. Był to kryzys moralny. Zło zadomowiło się w Izraelu, stworzyło tam własne struktury, ”obudowało się murem”. Dlatego prorok w swojej wizji dostaje mocny nakaz: ”Przebij ten mur!”. Przebij mur kłamstwa, wrogości, zmowę milczenia. Pokaż cały odrażający obraz zła. Bo gdy się barykaduje przed siłami dobra, potrzeba nieraz zdecydowanych rozwiązań.

Zobacz też:   Historia walki z pedofilią w Kościele katolickim, cz. I

Wezwanie, które usłyszał prorok aktualne jest dzisiaj. Także we współczesnym Kościele, w samym jego wnętrzu zło tworzy swoje struktury, kreuje karykaturalny anty-Kościół, pełen hipokryzji, kłamstwa i przewrotności, raniąc tym Ciało Chrystusa. I także dzisiaj chrześcijanie wezwani są, by w razie konieczności rozbijać mury zła, nawet licząc się z konsekwencjami ujrzenia przez innych ogromu zepsucia, które wyleje, wcześniej ukrywane. Mamy obowiązek niszczyć te mury w naszych rodzinach, parafiach, w całym Kościele. A przede wszystkim w naszym sercu. Zło karmi się ciemnością, zmową milczenia i negacją. Dlatego należy przypominać,  że w Kościele wartością nie jest dobre samopoczucie, ani nawet wizerunek, a jedynie prawda i zbawienie. 

Zniszczmy ten mur milczenia, nawet jeśli ukaże nam się Miasto Zepsucia w samym sercu Spustoszonej Winnicy. To konieczne. A Światło wreszcie zniszczy ciemność.

3. MODLITWA

Boże Ojcze, Twoje wiekuiste Światło rozprasza wszelki mrok, a odwaga głosu Twoich wiernych sług rozbija mury obojętności i zła. Błagamy Cię, w tym bolesnym czasie, byś posłał nam pasterzy wiernych, zaangażowanych i otwartych. Niech rozpadną się mury kłamstwa i obojętności, a Twoja Oblubienica zajaśnieje nowym blaskiem, przygotowana na wiekuiste Gody, które nam zapowiedziałeś.

Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

 

 

 

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

O autorze

Redaktor Naczelny miesięcznika Adeste. Z wykształcenia politolog specjalizujący się w cyberbezpieczeństwie, z zawodu dziennikarz. Prywatnie melancholik lubiący dobrą muzykę, kubek ciepłej herbaty i spotkania z przyjaciółmi.
Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.