adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Niedzielne PeryKopy

W Tobie Panie zaufałem

Kadr z filmu "Powrót Króla"

Sigla:

Jr 20,10-13

Ps 69,8-10.14.17.33-35

Rz 5,12-15

Mt 10,26-33

Błogosławieni, którzy mają pokaźne sumy w banku, albowiem oni czują się bezpiecznie. Błogosławieni bogaci, albowiem im się dobrze żyje. Błogosławieni, którzy mają najnowsze samochody, albowiem jeżdżą komfortowo. Błogosławieni postawieni na wysokich stanowiskach, albowiem mają władzę. Błogosławieni dwulicowi, albowiem nikomu nie podpadną. Błogosławieni ubezpieczający się na wysokie kwoty, albowiem nie boją się szkody. Błogosławieni jesteście, kiedy dobrze mówią o was – cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda na ziemi.

Tego Jezus nigdy nie powiedział, a jednak wielu z nas wyznaje właśnie takie błogosławieństwa. Błogosławieństwo pozorów, komfortu, prestiżu i poczucia bezpieczeństwa. Popatrz na swoje priorytety i moralność – być może Bóg zwraca się dzisiaj właśnie do Ciebie! Być może to Ty skupiasz się wyłącznie na opinii ludzkiej, nie patrząc na to, co myśli o Tobie Bóg. Może to właśnie Ty jesteś jak grób pobielany, piękny z wierzchu, a w środku pełen zgnilizny. Może to właśnie Ty liczysz wyłącznie na siebie, ewentualnie na ciepłe układy i wygodne posady. Może to Ty pniesz się po szczeblach ziemskiej hierarchii, zamiast postępować na drodze hierarchii świętości?

Pamiętaj, że Bóg patrzy inaczej niż ludzie. Bóg uwielbia działać poprzez to, co szczególnie małe, słabe i niepozorne. Bóg na króla Izraela nie wybrał najstarszego spośród synów Jessego, ale właśnie najmłodszego – Dawida. Bóg nie zapewnił pożywiania synom Izraela poprzez któregoś ze starszych, ale przez Józefa. Bóg nie zdecydował się na odkupienie świata pośród przejmującej chwały niebiańskiego widowiska, ale przez odrzucenie i poniżającą śmierć na krzyżu. Tak zadecydował Bóg – łaska nie spłynęła na nas dzięki niesamowitej ofierze tysiąca świętych, ale „spłynęła (…) łaska i dar Boży, łaskawie udzielony przez jednego Człowieka, Jezusa Chrystusa”.

Zobacz też:   W poszukiwaniu tożsamości

Dla Boga nie liczy się to, jak widzą Cię ludzie. Dla Niego ważne jest serce. Jeśli zdołasz zrozumieć tę perspektywę, nie będzie dla Ciebie miało żadnego znaczenia to, co myślą o Tobie inni ani w jakiej sytuacji się znajdujesz. Nie przejmiesz się przeciwnościami, plotkami na Twój temat, oszczerstwami ani całą masą „świństw”, które ktoś mógłby Ci zrobić. Będzie się liczyło tylko to, jakie jest Twoje serce, czy jesteś czysty wobec Boga i czy z Twojej strony nie masz sobie nic do zarzucenia w relacji z bliźnimi. Przyjęcie Bożej perspektywy jest niesamowicie wyzwalającym doświadczeniem. Pozwala stanąć mocno na jedynej skale, która wytrzyma każdą burzę.

Nie buduj swojego poczucia bezpieczeństwa na ludziach i ziemskich układach – ta twierdza może runąć szybko jak domek z kart. Buduj na Bogu i Jemu zaufaj, a nie zawstydzisz się na wieki.

Spocznij jedynie w Bogu, duszo moja,

bo od Niego pochodzi moja nadzieja.

On jedynie skałą i zbawieniem moim,

On jest twierdzą moją, więc się nie zachwieję.

W Bogu jest zbawienie moje i moja chwała,

skała mojej mocy, w Bogu moja ucieczka.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.