
Krzyż jubileuszowy jest symbolem, który będzie w sposób namacalny towarzyszył wielu pielgrzymom podczas tego świętego czasu. Zaprezentowany został przez Dykasterię ds. Ewangelizacji, która odpowiada za przygotowania związane z jubileuszem, pod koniec października 2024 roku.
Krzyż na Rok Jubileuszowy 2025 zaprojektował Riccardo Izzi, włoski artysta. Został on wykonany w stonowanej kolorystyce z wysokiej jakości drewna. Na krzyżu umieszczono postać nie umęczonego, ale już chwalebnego Chrystusa. Z tyłu natomiast znajduje się symbol Roku Jubileuszowego 2025.
Chrystus Chwalebny
Dzięki temu, w jaki sposób został przedstawiony Jezus na krzyżu jubileuszowym, łączy się on z mottem, pod którym przebiegają tegoroczne obchody: „Pielgrzymi nadziei”. Po kryzysowych, ciężkich latach nadszedł czas na nadzieję, że przyszłość przyniesie coś wspaniałego. Podkreślone zostało to również przez samych organizatorów Roku Jubileuszowego: „Chrystusa Chwalebnego, światło zbawienia dla ludzkości, w czasach wielkiego globalnego kryzysu, kiedy mężczyźni i kobiety na wszelkie sposoby wyrażają najwyższą potrzebę nadziei” (Zaprezentowano krzyż Roku Jubileuszowego 2025 [w:] vaticannews.va).
Krzyż w rękach pielgrzymów
Drewniany krucyfiks będzie towarzyszył pielgrzymom w przekraczaniu Drzwi Świętych. Pod względem organizacyjnym będą zaangażowani w ten proces oficjalni wolontariusze. To ich zadaniem będzie zapewnianie grupom pielgrzymkowym krzyża jubileuszowego na czas przejścia przez Drzwi Święte w Bazylice Świętego Piotra.
Krzyże jubileuszowe w diecezjach
Oprócz oficjalnego krzyża jubileuszowego znajdującego się na użytek pielgrzymów w Watykanie każda z diecezji ma również swoje własne krzyże jubileuszowe. Nie są to jednak kopie tego, który znajdziemy w Bazylice Świętego Piotra.
W diecezjach na całym świecie znajdują się obecnie tak zwane kościoły jubileuszowe. To w nich właśnie, na honorowym miejscu, umieszczony jest krzyż jubileuszowy. Każda z diecezji samodzielnie, poprzez rozeznanie, wybrała, jaki krzyż będzie tym symbolicznym. Na przykład w archidiecezji krakowskiej tę rolę będzie pełnił Krzyż Nowohucki, który od wielu lat jest symbolem walki Polaków o swoją wiarę