
Po spokojnej, choć dla niektórych chłodnej nocy nadszedł czas drugiego dnia Spotkania Młodych w Wołczynie. Tym razem dzień przebiegł pod hasłem „śmierć”.
Po smacznym śniadaniu nadszedł czas, by rozruszać zarówno swoje ciało, jak i ducha. Na początku bracia poprowadzili krótką, ale zabawną i energiczną rozgrzewkę. Następnie nadszedł czas na rozbudzenie ducha poprzez poranną modlitwę.
Na początku modlitwy młodzi zostali zaproszeni do zadania sobie pytania, czym wiara jest, a czym nie jest, oraz co sprawia, że wiara jest słaba. Kolejno uczestnicy pochylili się nad swoją wiarą jako przepełnioną miłością relacją z Bogiem.
Ksiądz z osiedla
Pierwszą konferencję dla uczestników XXX Spotkania Młodych w Wołczynie poprowadził ks. Rafał Główczyński znany jako prowadzący kanału na YouTube „Ksiądz z osiedla”. Opowiadał on ludziom młodym, że z modlitwą bywa różnie. Czasami modlimy się i wszystko jest super, są pieniądze, dobra praca, zdrowie, szczęśliwa rodzina.
Zdarza się jednak także, że mimo modlitwy pozornie nic się nie układa. Jednak Jezus jest z nami zawsze. Choć z zewnątrz wszystko może się życiowo sypać, to dopiero po czasie może nam się ukazać znaczenie tego, co nas spotkało.
Aby pomóc młodym lepiej zrozumieć to zagadnienie, ksiądz Rafał przedstawił historię o drzewach. Jedno z tych drzew marzyło, by zrobiono z niego ekskluzywną łódź, jednak zostało przeznaczone na budowę ubogiej łodzi rybackiej. Po czasie ta właśnie łódź posłużyła Jezusowi do poruszania się i nauczania. To, co z pozoru liche, przegrane, ostatecznie okazało się chwalebne.
Ksiądz Rafał opowiedział również o swojej dość barwnej i nietypowej formie posługi wobec osób młodych. Nie obyło się więc bez licznych wybuchów śmiechu, zaskoczeń, ale także chwil ciszy i zamyślenia. Szczególnie gdy ksiądz Rafał wchodził na obszary tematu dnia, mówiąc o śmierci.
Warsztaty
Po obiedzie uczestnikom zostały zaproponowane różnorodne zajęcia. Jedne z nich poprowadziły siostry kapucynki. Młodzi ludzie mogli na nich podszkolić swój modlitewny warsztat. Po krótkim zawiązaniu wspólnoty siostry wyjaśniły, po co w ogóle należy pracować nad sposobem swojej modlitwy.
Podczas warsztatów z kapucynkami młodzi ludzie mogli pogłębić lub w ogóle odkryć modlitwę Słowem Bożym. Uczestnikom został również wydzielony czas na indywidualną modlitwę, tak by w praktyce mogli zastosować nabytą wiedzę.
Walka z grzesznym życiem
Kolejną konferencję poprowadziła Ania Leśniak. Opowiedziała ona o swoim życiu, jednocześnie prowadząc z młodymi dialog na temat ich doświadczeń życiowych na różnych płaszczyznach.
Ania Leśniak podzieliła się swoim doświadczeniem, że nawrócenie nie oznacza wcale, że życie staje się nagle kolorowe i poukładane jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. W jej życiu nawet po nawróceniu nadal było wiele trudności, a o wiarę musiała jeszcze niejednokrotnie zawalczyć.
Dużo uwagi podczas swojej konferencji poświęciła przestrzeganiu ludzi młodych przed wchodzeniem w nieczystość oraz sprawy okultystyczne. Zaznaczyła także, że gdyby mogła cofnąć czas, nie zrobiłaby sobie żadnego tatuażu, nawet tego przedstawiającego Maryję.