adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Wiara

Słuchając Tradycji: skarb i serce

"Bankier z żoną", Quentin Massys, 1514, (fragment)

„Przypatrzcie się liliom polnym, jako rosną: nie pracują ani przędą. A powiadam wam, że nawet Salomon we wszystkiej chwale swojej nie był tak przybrany jak jedna z nich” (z ewangelii; Mt 6, 28b-29).

Czternasta niedziela po Zesłaniu

2. klasy, szaty zielone

Link do dzisiejszych tekstów: [KLIK]

Święty Augustyn z Hippony, Ojciec Kościoła z IV/V wieku:

„Niepokoisz się, bogacisz, myślisz, trudzisz, czuwasz. W ciągu dnia nękają cię trudy, w nocy trapią cię lęki. Twoją duszę trawią troski, by twoja sakiewka napełniła się pięniędzmi. […]

Oto gromadzisz majątek, zewsząd spływają do ciebie zyski i niczym ze źródeł szybko napływa do ciebie gotówka, wypala się niedostatek, a napływają bogactwa. Nie słyszałeś: »Do bogactw, jeśli spływają, nie przywiązujcie serca« (Ps 62, 11)? Oto nabywasz, więc niby skutecznie się szamoczesz, a przecież na próżno się szamoczesz. Dlaczego, zapytasz, na próżno się szamoczę? Napełniam przecież sakwy, a ściany mogą z trudem pomieścić to, co nabywam.  Dlaczego na próżno się szamoczę? Ponieważ gromadzisz majątek i nie wiesz, dla kogo to czynisz […]”.

Skarb twój i serce twoje

„Szukałeś rady w dręczącej cię sprawie. Zobacz, co powie źródło słusznych rad. Z tego źródła cokolwiek napełnisz, nie obawiasz się trucizn. »Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą, i gdzie złodzieje włamują się i kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się, i nie kradną. Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje« (Mt 6, 19-21)”.

Czegóż więcej oczekujesz? Rzecz jest oczywista. Rada jest widoczna, ale pożądliwość się ukrywa. Po prawdzie to się nawet nie ukrywa, ale, co jeszcze jest gorsze, sama [także] się ujawnia. Grabieże nie ustają, nie przestaje bowiem zwodzić chciwość i nie przestaje zaklinać cię złość. To wszystko po co? Aby bogactwa były gromadzone. […] Człowiekowi popełniającemu grzech – powiedziałem, że przez niego dano nam jako pokarm mozolny trud – zostało oznajmione: »Ziemią jesteś i do ziemi pójdziesz« (Rdz 3, 19). Słusznie skarb [takiego człowieka] na ziemi, ponieważ serce na ziemi […]”.

Zobacz też:   Słuchając Tradycji: pan młody na weselu

Nieszczęścia świata

„Zatem: »Nie chciejcie gromadzić bogactw na ziemi« (Mt 6, 19) bądź jako ci, którzy doświadczyli, w jaki sposób przemija to, co się składa na ziemi, bądź jako ci, którzy sami tego nie doświadczyli, ale bojący się doświadczeń innych. Kogo nie poprawiają słowa, niech poprawi doświadczenie. […]

Dużo zgromadziłeś? Więcej wysyłaj. Nie chcę, aby pobożność straciła to, co zgromadziła próżność. Przesyłaj. Posiadasz po to, aby pod dostatkiem mieli ubodzy Chrystusa. Nieszczęścia świata przysparzają ci wielu tragarzy. My powiedzieliśmy, a wy wysłuchaliście, a raczej On sam powiedział, a my wspólnie wysłuchaliśmy. Oby ten, który dał radę, jak należy się poprawić, pomógł w tym co należy czynić. Zwróceni do Pana. Amen.”

(Św. Augustyn, Kazanie 60, fragmenty, za: Kazania do ewangelii wg św. Mateusza, WAM 2022, tłum. i oprac. ks. Antoni Żurek)

Strzeż Twój Kościół, prosimy Cię Panie, w nieustannym miłosierdziu swoim, a że bez Twej pomocy nie ostoi się człowiek śmiertelny, niechaj go stale Twa łaska od rzeczy zgubnych odciąga i prowadzi do zbawienia. Przez Pana…

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.