adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
#YoungSaints

Przyjaciel – historia Carla Acutisa  [RECENZJA]

Autorka z książką o Carlo Acutisie

Autorka książki o Carlo Acutisie.

Dotychczas powstało niewiele książek o Carlo Acutisie, piętnastoletnim ,,bożym influencerze” z Mediolanu, który został ogłoszony błogosławionym 10 października 2020 roku. W poniższej recenzji przedstawię Wam najnowszą pozycję wydaną w 2023 roku przez Yellow Power, tym razem skierowaną do dzieci i młodzieży.

Najnowsza książka przedstawiająca historię życia młodego Carla Acutisa została napisana i zilustrowana przez Karolinę Błażejczyk, młodą dziennikarkę z Warszawy. Powstała ona z potrzeby serca autorki, w celu opowiedzenia historii Carla – zwyczajnego nastolatka w jeansach i adidasach, który miał niezwykłą relację z Jezusem. Książka posiada imprimatur diecezji warszawsko-praskiej.

,,Wesoły rozbójnik”

Postać Jezusa z okładki, zaprojektowana przez autorkę książki, wielu osobom może nie przypaść do gustu. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, gdyż nasze wyobrażenia odnośnie do Jego wyglądu wiążą się raczej z obrazami, które widzimy w świątyniach niż z wizerunkiem zaproponowanym przez autorkę. W moim odczuciu postaci z okładki bliżej jest do „wesołego rozbójnika” niż do Jezusa – ze względu na brodę i czarne włosy, choć z uśmiechu wydobywa się pogoda i łagodność. Sama autorka przedstawiła Pana Jezusa w taki sposób, w jaki ona widzi Go oczami serca. Z pewnością starała się oddać Go jak najwierniej, jednak zdaję sobie sprawę z tego, że niewiele osób jest w stanie ukazać Jego realne piękno i ogrom miłości, z jaką patrzy na każdego człowieka. 

Ilustracje z Carlem i jego cytaty 

Wnętrze książki, zaprojektowane również przez autorkę, jest bogate w ilustracje. Warto zwrócić uwagę na te przedstawiające Carla. Wydaje mi się, że autorka korzystała z fotografii, które dobrze uchwyciły jego wygląd, dzięki czemu czytelnik bez trudu zidentyfikuje go na kartach książki. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie na stronach z ilustracjami cytatów z wypowiedzi błogosławionego. Te inspirujące fragmenty pozwalają zbliżyć się do postaci Carla, pomagając odkryć jego dojrzałość oraz głęboką więź z Jezusem.

O ile ilustracje wewnątrz książki prezentują się lepiej niż sama okładka, warto, aby autorka popracowała nad tworzeniem postaci i wyrównaniem stylu. Ważne jest zadbanie o detale, takie jak palce u rąk oraz różne elementy twarzy: nos, usta i oczy.

Przyjaciel z książki 

Jeśli chodzi o samą treść, to w książce została zastosowana narracja w drugiej osobie, w której główny bohater – Carlo Acutis – bezpośrednio zwraca się do młodszych czytelników, angażując ich w fabułę. Już od pierwszych stron jawi się jako przyjaciel, który zaprasza do tego, aby poznać jego historię oraz jego Przyjaciela, Jezusa. Książka może być również dla młodszego czytelnika „notatnikiem”. Jest w nim miejsce do zapisania informacji m.in o dacie własnego chrztu czy pierwszej komunii świętej. Na niektórych stronach książki zostały zawarte pytania do czytelnika, które mają na celu skłonić go do refleksji nad różnymi aspektami życia, wiary, relacji z innymi ludźmi. Te pytania pozwalają także zastanowić się nad wykorzystaniem własnych umiejętności i możliwości w służbie innym oraz wzbogacaniem swojego życia duchowego i społecznego.

Zobacz też:   Całe życie w adoracji - św. Gertruda Comensoli

W książce opisano najważniejsze wydarzenia z życia Carla Acutisa oraz zawarto jego refleksje dotyczące tego, czym żył, co go otaczało oraz co było dla niego ważne. Ponadto autorka – w prostych słowach – przybliżyła zagadnienia związane z internetem, sakramentami, adoracją Najświętszego Sakramentu oraz czyśćcem.

Niedoskonała, ale wartościowa 

W Polsce tego typu publikacje dla dzieci i młodzieży cieszą się ogromną popularnością, a ich piękne ilustracje i ciekawa fabuła mają za zadanie przyciągnąć młodych czytelników i ułatwić im zrozumienie przekazywanych wartości. Doskonałym przykładem jest wydana niedawno książka pt. O Pannie Hannie wspaniałej pielęgniarce, której pomysłodawczynią jest Barbara Nowosielska. Ta opowieść z 2023 roku nie tylko wciąga, lecz także inspiruje młodych czytelników do refleksji nad tym, że każdy z nas, bez względu na powołanie, może osiągnąć świętość. Dlatego też uważam, że książka Karoliny Błażejczyk o Carlo Acutisie, mimo drobnych niedoskonałości ilustracji, jest niezwykle cenną lekturą. Jej wartość przekracza granice wieku, przyciągając nie tylko dzieci i młodzież, ale także dorosłych czytelników, w szczególności nauczycieli, rodziców, bibliotekarzy i animatorów. Dzięki tej książce mogą oni wpływać na rozwój swoich podopiecznych, przekazując im treści, które zachęcają do samodzielnego myślenia, rozwijania własnych przekonań i wartości, a także pomagają lepiej zrozumieć zagadnienia związane z wiarą. Co więcej, ta lektura ma również wpływ na rozwój moralny i duchowy czytelników, ukazując przykład Carla, który w wieku piętnastu lat zmarł w opinii świętości. 

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.