adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Niedzielne PeryKopy, Wiara

Niedzielne PeryKopy: Otwórz ucho!

photo by Dietmar Temps cc

Sigla:

Ne 8, 2-4a. 5-6. 8-10

Ps 19 (18), 8-9. 10 i 15

1 Kor 12, 12-30

Łk 1, 1-4; 4, 14-21

               Pismo Święte, Biblia, Stary i Nowy Testament – dla wielu z nas są to nazwy dotyczące pewnej bardzo starej książki, opisującej dawną mądrość, stare wierzenia i antyczne wydarzenia. Często myślimy, że słowa zapisane przed wiekami nie są już aktualne. Źle myślimy.

               Jezus, ostatecznie inaugurując dziś swoją publiczną działalność, zachęca Cię do gotowości i otwarcia się właśnie dziś na słowo Boże. Dzisiaj przez liturgię słowa ma Ci coś ważnego do powiedzenia. Dzisiaj zwraca się do Ciebie osobiście i niestrudzenie (jak to czyni od wieków) powtarza to samo przypomnienie: Słuchaj! Dzisiaj wypełnia się to, co mówi Pan. Dziś spełniają się Jego obietnice.

               To „dziś” nie dotyczy tylko tej konkretnej niedzieli, nie tylko kolejnego Dnia Pańskiego, ale każdej Liturgii Słowa. Zawsze, gdy spotykasz się ze Słowem, możesz doświadczyć zbawczej mocy Pana. Pamiętaj o tym.

               A Bóg mówi o rzeczach niesamowitych. Posłuchaj tylko! Jeśli jesteś więźniem w jakikolwiek sposób – Pan zapowiada wolność. Nie dostrzegasz Jego miłości, dobra wokół Ciebie? Pan obiecuje przejrzenie. Znajdujesz się w ucisku grzechu? Bóg Cię uwalnia. Oto czas łaski Pana!

Zobacz też:   Historia walki z pedofilią w Kościele katolickim, cz. I

               Możesz sięgnąć po tę darmową łaskę, jeśli tylko zechcesz. Jedyne, co musisz zrobić, to wyzbyć się grzechu, oczyścić w krwi Chrystusa (podczas sakramentu pokuty i pojednania) i otworzyć ucho na Jego słowo.

               Nauczycielami w tym „otwieraniu” mogą być Izraelici słuchający Prawa. Przede wszystkim zechciej uznać, że Słowo jest jedyną osobą, która może dać Ci szczęście i życie. Izraelici zrobili to poprzez zwrócenie uszu ku słowu Boga. Zobacz, co dzieje się dalej – Ezdrasz otworzył księgę i wszyscy wstali. To samo dzieje się podczas każdej mszy, gdy kapłan podchodzi do ambony, by przeczytać słowo, wypowiedziane przez Słowo. I podczas każdej homilii znów uczestniczysz w tym, co stało się udziałem Hebrajczyków kilka tysięcy lat temu: „Czytano więc z tej księgi, księgi Prawa Bożego, dobitnie, z dodaniem objaśnienia, tak że lud rozumiał czytanie”.

               A ty? Rozumiesz?

               Rozumiesz, że to wszystko dzieje się dzisiaj, teraz i tu? Jeśli wciąż tego nie dostrzegasz, wsłuchaj się jeszcze raz w słowa Nehemiasza, Ezdrasza i lewitów: „Ten dzień jest poświęcony Panu, Bogu waszemu”. To wszystko dzieje się tego dnia, czyli dzisiaj – w niedzielę, w dzień poświęcony Panu.

               Otwórz swoje ucho na słowo Boga. Przyjmij prawdę, którą ogłasza, a stanie się ona Twoim udziałem.


               Wszechmogący Boże, spraw, abyśmy zawsze się radowali Twoim Darem, * z którego czerpiemy nowe życie. Przez Chrystusa, Pana naszego.

אמן

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.