adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Niedzielne PeryKopy, Wiara

Niedzielne PeryKopy: Look up!

Кадр з фільму "Молодий папа"

Rdz 15, 5-12. 17-18

Ps 27 (26), 1bcde. 7-8. 9abc. 13-14

Flp 3, 17 – 4, 1

Łk 9, 28b-36

               „Jestem: spójrzcie na mnie. Jednakże nie patrzcie na mnie, ale spójrzcie w górę. Widzieliście to niebo? A czy dostrzegliście Boga? Nie widzicie Go? To nic…” – tymi słowami miał rozpocząć swoje pierwsze przemówienie filmowy papież Pius XIII. Dlaczego przywołuję te słowa? Bo Bóg dziś każe nam wyostrzyć zmysły.

               Pierwsze słowa samego Boga, które słyszymy w dzisiejszej liturgii słowa to „Spójrz na niebo i policz gwiazdy, jeśli zdołasz to uczynić”. Czy to nie romantyczne? Może i tak, ale Pan nie chce zatrzymywać nas na poziomie emocjonalnym. Zaraz po tych słowach składa Abrahamowi obietnicę: zobacz, tak liczne będzie twoje potomstwo. Patriarcha uwierzył Bogu i „Pan poczytał mu to za zasługę”. A Ty? Wierzysz Bogu? Ufasz w to, co mówi? Nauczyłeś się już przyjmować Jego słowo? Jeśli jeszcze nie odrobiłeś tej „lekcji” z zeszłego tygodnia, to czas najwyższy, bo Pan czeka na Ciebie ze swoimi obietnicami.

               Możesz się teraz zacząć wymawiać – że Ci ciężko, że nie wiesz jak, że to nie takie proste, że na świętego to Ty się nie nadajesz, że Bóg za dużo wymaga, że życie Ci się źle poukładało… ach, szkoda strzępić języka. Wiemy jak jest. I wiesz co? Bóg nie wyśmiewa tych Twoich wymówek. Robi coś innego. Kładzie palec na ustach i ukazuje nam klucz do rozwiązania tej sytuacji. Wskazuje na Swojego Syna i mówi „To jest Syn mój, Wybrany, Jego słuchajcie!”. Tak samo Pan zareagował, gdy świętemu Piotrowi uruchomił się tryb „gaduła”. Na widok cudu zaczął mówić i mówić i mówić. A żeby to chociaż mądrze prawił… zapomnij! Samo Pismo podsumowuje wywód pierwszego papieża słowami „Nie wiedział bowiem, co mówi”. Bóg nie przepada za taką czczą gadaniną. Momentalnie uciszył Piotra. W tym krótkim zdaniu da się usłyszeć prosty przekaz: Przestań gadać! Skończ już! Tu, przed tobą, jest mój Syn. Już nic nie mów, tylko Go słuchaj.

Zobacz też:   Zwiastun przyszłości jedności i pokoju

               Możesz tego doświadczyć na każdej adoracji Najświętszego Sakramentu czy podczas podniesienia – owszem, wolno Ci wtedy odmówić dowolną modlitwę, ale chwila stanięcia z Bogiem twarzą w twarz jest szczególnym zaproszeniem do słuchania słowa Słowa i do patrzenia na Jego oblicze. Jest to moment, kiedy Bóg wzywa Cię do zwrócenia się do Niego całym sercem i duszą. To kairos, czas łaski, wezwania do nawrócenia.

               Używaj zmysłów. Używaj ich mądrze. Używaj swojego ciała na chwałę Bożą. Wszyscy przecież „wyczekujemy Pana Jezusa Chrystusa, który przekształci nasze ciało poniżone w podobne do swego chwalebnego ciała tą mocą, jaką może On także wszystko, co jest, sobie podporządkować”.

               Boże, Ty nam nakazałeś słuchać Twojego umiłowanego Syna, ożywiaj naszą wiarę swoim słowem, abyśmy odzyskawczy czystość duszy, mogli się cieszyć oglądaniem Twej chwały. Przez Chrystusa, Pana naszego.

אמן

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.