adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Niedzielne PeryKopy, Wiara

Niedzielne PeryKopy: Jak skutecznie oszczędzać?

fot. NBC news

Sigla:

Koh 1, 2; 2, 21-23

Ps 90 (89), 3-4. 5-6. 12-13. 14 i 17

Kol 3, 1-5. 9-11

Łk 12, 13-21

Jeśli należysz do szczęściarzy posiadających rodzinę, zdrowe dzieci, dom na własność, odłożone oszczędności, dochodową i w miarę pewną pracę, to gratuluję – możesz czuć, że Twoja przyszłość jest zabezpieczona. Możesz czuć, ale tak naprawdę dla siebie i tych których kochasz zaoszczędziłeś potężne pokłady… mgły.

Marność nad marnościami, powiada Kohelet, marność nad marnościami – wszystko jest marnością. Wielu z nas wydaje się, że tak dobrze zna te słowa. Tymczasem Koheletowi nie chodzi o to, że otaczający nas świat jest pozbawiony wartości. Oryginalne hebrajskie słowo, przetłumaczone na polski jako „marność”, oznacza w rzeczywistości coś ulotnego, mgłę, dym, efemeryczność. Dlatego właśnie możemy powiedzieć, że oszczędzamy mgłę. Zbieramy „skarby” na przyszłość i ufamy, że pozwolą nam one godnie dożyć sędziwego wieku w zdrowiu i urodzie.

Być może. Oby tak było. Obyś mógł cieszyć się uczciwie zgromadzonymi dobrami na przyszłość. Niemniej oprócz przyszłości powinieneś też pomyśleć o Przyszłości. Czy odłożyłeś sobie jakieś oszczędności na Przyszłość?

Zobacz też:   Mały kwiatek Męki Pańskiej – Służebnica Boża s. Maria Teresa od Trójcy Przenajświętszej

Wszystko co robisz tu, na ziemi, ma swoje konsekwencje w wieczności. Już teraz decydujesz, czy zbierasz sobie duchowy kapitał na życie wieczne, czy powiększasz wciąż rosnący debet. Duchowe długi rosną za każdym razem, gdy dobrowolnie zanurzasz się w grzechu, gdy wybierasz śmierć zamiast życia, swoje ciało zamiast Chrystusa. Kasują się, gdy zadajesz „śmierć temu, co przyziemne w członkach: rozpuście, nieczystości, lubieżności, złej żądzy i chciwości, bo ona jest bałwochwalstwem” w sakramencie pokuty i pojednania. Gromadzone na Przyszłość dobra duchowe to uczynki miłości, ofiara z siebie na rzecz bliźniego, czas poświęcony na modlitwę. To taki paradoks – im więcej z siebie ofiarujesz, tym więcej zyskujesz na wieczność. Im więcej dasz, tym więcej masz. Nie ma lepszej “inwestycji”, niż poświęcenie swojego czasu, pracy, pieniędzy i zdolności dla Królestwa Bożego.

Nie gromadź skarbów dla siebie, ale bądź bogaty u Boga.

Wszechmogący Boże, wspieraj swoich wiernych † i okaż wiekuistą dobroć proszącym, którzy uznają Ciebie za Stwórcę i Pana; * odnów życie im udzielone i odnowione zachowaj. Przez Chrystusa, Pana naszego.

אמן

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.