adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Niedzielne PeryKopy, Wiara

Niedzielne PeryKopy: Jak pokonać mrok?

Косплей відьмака, http://www.geekchicelite.com

Sigla:
Joz 5, 9a. 10-12

Ps 34 (33), 2-3. 4-5. 6-7

2 Kor 5, 17-21

Łk 15, 1-3.11-32

               Ten, kto walczy z potworami, niechaj

baczy, by sam nie stał się potworem. Gdy długo

spoglądasz w otchłań, otchłań patrzy też w ciebie.

Friedrich Nietzsche, Jenseits von Gut und Böse

               Każdy z nas ma swojego potwora – taki grzech, który się uczepił i nie chce odpuścić. Czasami jest to obiektywnie drobny stworek, ale bywa i tak, że we wnętrzu skrywa się prawdziwe monstrum, które dewastuje całe połacie duchowego życia. Co z nim zrobić? Zwalczać o własnych siłach? Wynająć wiedźmina? A może jak jakiś inny sposób?

               Jezus gromadzi dziś wokół siebie wszystkich poranionych przez grzech. Nie wzywa ludzi mających się za doskonałych, świątobliwych i w ogóle „wspaniałych”, ale tych z problemami. W końcu po to przyszedł na świat – by wyzwolić grzeszników. I wiesz co? Właśnie On jest tym, który pomoże Ci pokonać potwora, wyjść z otchłani grzechu. Wystarczy, że Go poprosisz, że ufnie oddasz Mu swoją trudną sytuację i nie będziesz już do niej wracał. Właśnie tak!

               Bóg jest światłością, Twój grzech jest mrokiem. Jeśli patrzysz w otchłań, otchłań patrzy w Ciebie. Gdy – patrząc na nią – zrobisz krok, mimowolnie się do niej zbliżysz. Patrz więc na światło. Jak najczęściej spoglądaj na Boga. Oddaj grzech swojemu Odkupicielowi, pozwól, by to Chrystus się nim zajął i odejdź od mroku, nie oglądając się za siebie. Niech Twoje oczy będą za to utkwione w Panu – w Jego słowie, w Najświętszym Sakramencie, w potrzebujących miłości. Spójrzcie na Niego, a rozpromienicie się radością, oblicza wasze nie zapłoną wstydem. Oto zawołał biedak i Pan go usłyszał, i uwolnił od wszelkiego ucisku.

              Ludzie chcący wyjść z nałogów często za bardzo skupiają się na walce z grzechem, zamiast odwrócić się od niego i skoncentrować raczej na rozwoju ku dobremu. A przecież tego chce Bóg – oddziel się od grzechu grubą kreską. Możesz to zrobić dzisiaj, w niedzielę Laetare. Bóg nie mówi przecież do Jozuego, ale do Ciebie: „Dziś zrzuciłem z was hańbę egipską”, czyli „dziś wyzwalam Cię z grzechu”.

Zobacz też:   Jezuita o psychologii i wierze

              Nawróć się. Porzuć otchłań i trwaj przy Bogu. Pozostań na zawsze przy Stworzycielu, Odkupicielu i Pocieszycielu. Jeżeli ktoś pozostaje w Chrystusie, jest nowym stworzeniem. To, co dawne, minęło, a oto wszystko stało się nowe.

               Boże, Ty za pośrednictwem swojego Syna pojednałeś ludzkość ze sobą, † spraw, aby lud chrześcijański z żywą wiarą i szczerym oddaniem * spieszył ku nadchodzącym świętom wielkanocnym. Przez Chrystusa, Pana naszego.

אמן

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.