adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Niedzielne PeryKopy, Wiara

Niedzielne PeryKopy: Co zrobić, by doświadczyć nieba?

Mdr 11, 22–12, 2

Ps 145 (144), 1-2. 8-9. 10-11. 13cd-14

2 Tes 1, 11 –2, 2

Łk 19, 1-10

               Zobacz jak niesamowicie prowadzi nas Słowo Boże! Trzy tygodnie temu Bóg pozwolił Ci zauważyć Twoją własną słabość i chorobę, zabijającą Cię na raty czyli grzech. Zaprosił jednocześnie do osobistego spotkania, do wyjścia naprzeciw i szczerego okrzyku „Jezu, ulituj się”. Dwa tygodnie temu skłonił do zastanowienia się nad modlitwą, czyli rozmową z Nim. Pokazał, że najbardziej zależy Mu na relacji miłości i zaufania. Tydzień temu Pan poprosił Cię o szczerość i zrobienie Mu miejsca w życiu. Pokornie poprosił o oczyszczenie serca i radosne spotkanie.

               Ścieżka, którą wspólnie wędrowaliśmy przez ostatnie tygodnie zostaje dzisiaj zwieńczona i podsumowana w historii Zacheusza.

               Zacheusz to mały, grzeszny człowiek – zupełnie jak ja i Ty. Zauważa, że coś w Jego życiu jest nie tak, że grzeszy, że własnymi wyborami odłączył się od Narodu Wybranego, że wypadł z przymierza z Bogiem i błąka się po pustkowiu egoizmu. Nie ma się co oszukiwać. Często jesteśmy w takiej samej sytuacji. Wprawdzie nie kolaborujemy z rzymskim okupantem i nie zdzieramy podatków ze współbraci, ale kolaborujemy ze złem i odzieramy się z godności dzieci Bożych.

               Nasz bohater postanowił coś z tym zrobić. Usłyszał głos zapraszający go do osobistego spotkania, wyjścia naprzeciw i porozmawiania z Nazarejczykiem. Tak, tak… słyszysz ten głos, prawda? Masz szczerą wolę by na niego odpowiedzieć? Odpowiedz więc. Nie bój się. Pan przychodzi, by Cię zbawić, a nie potępić. Chrystus przybywa dzisiaj do Ciebie ze słowami miłości, akceptacji, słowami pełnymi ciepła i nadziei. Zaufaj Mu. Daj Mu się poprowadzić na spotkanie.

Zobacz też:   Umierający przy drzewie krzyża

               Zaproś Go.

               Zaproś Go do swojego domu i szczerze z Nim porozmawiaj. Strzeż się jednak, by nie robić tego interesownie. Jako ludzie mamy taką pokusę, żeby przyjaźnić się z wpływowymi osobami, by łatwiej coś sobie załatwić. Podobnie traktujemy Pana. Zbliżamy się do Niego i niby skupiamy się na Nim samym, ale kątem oka kontrolujemy, czy posprzątał już nasze życie i czy udało się załatwić to, o co nam chodziło. Nie, nie, nie! Autentycznie skup się na Nim i tylko na Nim. Tyle wystarczy, by osiągnąć zbawienie.

               Spotkanie z Jezusem i skupienie się na Jego osobie zawsze skutkuje tym samym. Zacheusz się nawrócił i odmienił życie. Autentyczne poznanie Pana zmieni Twoje życie, choć niekoniecznie tak, jak się tego spodziewasz. Zaproszenie Boga do swojego życia nie musi gwarantować sukcesu na ziemi, ale gwarantuje doświadczenie nieba: „Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu (…) Albowiem Syn Człowieczy przyszedł szukać i zbawić to, co zginęło”

               Panie, nasz Boże, pomnóż w nas działanie swej mocy † i przygotuj nas swoją łaską do życia wiecznego, * którego zadatek otrzymaliśmy w Najświętszym Sakramencie. Przez Chrystusa, Pana naszego.

אמן

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.