adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Niedzielne PeryKopy, Wiara, Z życia Kościoła

Niedzielne PeryKopy: Biada Kościołowi!

Sigla:

Dz 14, 21b-27

Ps 145 (144), 8-9. 10-11. 12-13

Ap 21, 1-5a

J 13, 31-33a. 34-35

Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii. Biada mi, gdybym nie wykorzystał możliwości pisania PeryKop. Biada mi, gdybym nie mówił homilii. Biada mi, jeśli moje życie rozmija się z nauczaniem Chrystusa.

Dwa tygodnie temu zostało mi to dobitnie przypomniane podczas święceń diakonatu w naszej katedrze. Biskup przy wręczaniu diakonom księgi Ewangelii powiedział: „Przyjmij Chrystusową Ewangelię, której głosicielem się stałeś; wierz w to, co będziesz czytać, nauczaj tego, w co uwierzysz, i pełnij to, czego będziesz nauczać”. To dopiero wymagające słowa! To dopiero program na życie!

Biada naszej Świętej Matce Kościołowi, jeśli jest to program tylko dla duchownych, a nie dla nas wszystkich. Psalmista nawołuje dzisiaj „Niech Cię wielbią, Panie, wszystkie Twoje dzieła i niech Cię błogosławią Twoi wyznawcy. Niech mówią o chwale Twojego królestwa i niech głoszą Twoją potęgę”.

Pan wzywa Cię dzisiaj – głoś. Głoś przede wszystkim swoją postawą, pracą, codziennością zbudowaną na nowym przykazaniu, „abyście się wzajemnie miłowali” tak, jak Jezus umiłował. Tak jak On, czyli aż do ofiary ze swojego wolnego czasu, zdrowia, pieniędzy. Tak jak On, czyli aż do miłości wobec wrogów. Tak jak on, czyli aż do uniżenia się wobec marginesu społecznego.

Zobacz też:   Nowa telewizja katolicka w Polsce! Wywiad z dyrektorem EWTN

Kochasz Kościół? Nie zgadzasz się na grzech w Kościele? Chcesz, by stawał się czysty i coraz piękniejszy? Bardzo dobrze! Zacznij więc od – jak mówi pewien kanadyjski psycholog kliniczny – posprzątania własnego pokoju. Dbaj o swoje życie w łasce uświęcającej, o czystość swojego sumienia, o dobre relacje z Bogiem. Jeśli Ci się to uda (oczywiście nie samemu, ale przy pomocy łaski Bożej), to ujrzysz Jeruzalem Nowe zstępujące z nieba od Boga, przystrojone jak oblubienica zdobna w klejnoty dla swego męża. Ujrzysz nowy blask niezmiennego Kościoła Chrystusowego. Ujrzysz nowy blask swojego własnego życia.

Głoś Chrystusa Zmartwychwstałego. Głoś Go z miłością. To jedno zadanie sprawi, że Twoje życie nabierze sensu.

Boże, nasz Ojcze, przybądź z pomocą swojemu ludowi, który nakarmiłeś Najświętszym Sakramentem, * spraw, aby porzucił dawne nałogi i prowadził nowe życie. Przez Chrystusa, Pana naszego.

אמן

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.