adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Nasz patronat, Wiara

Misterium Męki Pańskiej w Niechobrzu

Misterium światła, słowa a przede wszystkim rozpamiętywania o Męce Pańskiej. Już w Niedzielę Palmową, 14 kwietnia 2019 o 19:00, w Parku Matki Bożej przy Sanktuarium MB Nieustającej Pomocy w Niechobrzu odbędzie się Misterium Męki Pańskiej. Adeste objęło to wyjątkowe wydarzenie patronatem medialnym.

Misteria swoją tradycją sięgają czasów średniowiecza, a dokładniej mówiąc X wieku po Chrystusie, zaś największą popularność zyskały w XIII i XIV wieku. Wywodzą się one z dramatu liturgicznego i z założenia miały pełnić rolę dydaktyczną. Misteria opowiadały nie tylko o ostatnich ziemskich dniach Jezusa Chrystusa, ale również obrazowały inne sceny ewangeliczne, a nierzadko dotyczyły żywotów świętych. W różnych miejscach Europy przyjmowały one rozmaite formy.

We Francji i Anglii Misteria Pasyjne odgrywano na rynkach miast zaś na półwyspie iberyjskim przekształciły się w barwne procesje organizowane w Wielkim Tygodniu, w czasie których pątnicy na swoich ramionach nosili platformy przedstawiające sceny z drogi krzyżowej Pana Jezusa. W Europie Środkowej Misteria zazwyczaj rozpoczynały się w Kościołach, by następnie wyjść na zewnątrz w drodze krzyżowej. Taki sposób prezentowania treści znany jest chociażby z Kalwarii Zebrzydowskiej, która jest najsłynniejszym polskim ośrodkiem w którym odgrywane są Misteria.

Zobacz też:   Duchowy Prezent św. Mikołaja

Przygotowania do tegorocznego Misterium. (KLIK)

A tak było w poprzednim roku…


Historia Misterium Męki Pańskiej w Niechobrzu na dobrze rozpoczęła się w 2015 roku, kiedy to Tomaszowi Grzebykowi, historykowi z wykształcenia, udało się zrealizować pomysł stworzenia dla Parafii w Niechobrzu wydarzenia, które stworzyłoby nową tradycję dla tego regionu oraz było wprowadzeniem dla lokalnej społeczności w tajemnice Wielkiego Tygodnia.

Cechą charakterystyczną Misterium Męki Pańskiej w Niechobrzu jest jego rozmach. Prawie 100 aktorów amatorów, kilkadziesiąt godzin prób poprzedzających wydarzenie oraz wiele osób zaangażowanych w montaż dekoracji, tworzenie strojów i rekwizytów – to wszystko składa się na piękny spektakl będący ucztą dla oczu i dla duszy. Istotną rzeczą jest fakt, że aktorzy swoje role odgrywają na żywo, natomiast inne Misteria plenerowe wystawiane w innych częściach Polski zazwyczaj posiadają wcześniej nagraną warstwę dźwiękową.

Info i fot: materiały prasowe

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.