adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj

Lipiec miesiącem Krwi Chrystusa

magazine cover

unsplash.com

Maj to miesiąc maryjny, czerwiec poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, a w lipcu szczególnie czcimy Krew Chrystusa. Dlaczego akurat lipiec i dlaczego Krew Chrystusa jest taka ważna?

Według tradycyjnego kalendarza liturgicznego 1 lipca przypadała uroczystość Najdroższej Krwi Chrystusa. Tak było przed soborem watykańskim II. W wyniku przeprowadzonej reformy uroczystość ta została połączona z uroczystością Najświętszego Ciała Chrystusa i obchodzona jest dziś jako tzw. Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Krótka historia kultu Najświętszej Krwi Chrystusa

Pierwsze wzmianki o czci Najświętszej Krwi Chrystusa pojawiają się już we wczesnochrześcijańskich hymnach i dziełach ojców Kościoła. Kult Krwi Chrystusa związany jest z tajemnicą Krzyża i Eucharystii, a także z kultem relikwii Krwi Chrystusa. Jak wiadomo z Pisma Świętego, rzymski żołnierz na Golgocie przebił włócznią bok Chrystusa, z którego wypłynęły krew i woda. Ów żołnierz – Longin – po nawróceniu przywiózł do Mantui ziemię z Kalwarii zbroczoną Krwią Chrystusa oraz gąbkę, którą pojono konającego Jezusa. W 1053 r. papież Leon IX przybył do Mantui, oddał cześć relikwiom oraz potwierdził ich autentyczność. Od tego momentu rozwijał się kult Krwi Chrystusa.

Papież Benedykt XIV polecił ułożyć mszę świętą i oficjum ku czci Boskiej Krwi. Pius IX dekretem Redempti sumus (1849 r.) wprowadził obchody święta Krwi Chrystusa w całym Kościele na pierwszą niedzielę lipca, Pius X zmienił datę święta na 1 lipca, a Pius XI podniósł obchody święta Przenajdroższej Krwi Chrystusa do stopnia uroczystości rytu zdwojonego I klasy. Papież Jan XXIII wreszcie, wielki czciciel Przenajdroższej Krwi, zatwierdził Litanię do Krwi Chrystusa w całym Kościele, o czym zadecydował poprzez list apostolski z 30 czerwca 1960 r. Inde a PrimisO kulcie Najdroższej Krwi Jezusa Chrystusa. Ogromny wpływ na rozwój czci Krwi Jezusa miały również cuda eucharystyczne, m.in. te w Lanciano i Orvieto (Włochy).

Po kryzysie w epoce odrodzenie nastąpił powrót kultu Krwi Chrystusa. Miało to miejsce w epoce napoleońskiej, kiedy ataki na Kościół były wzmożone. W 1808 r. w bazylice San Nicola in Carcere w Rzymie, gdzie znajdowały się relikwie Krwi Chrystusa, powstało Bractwo Przenajdroższej Krwi. Jego założyciel, ks. Franciszek Albertini, pragnął mobilizować ludzi do walki z ówczesnymi problemami (bezrobociem, demoralizacją, alkoholizmem) poprzez Koronkę Przenajdroższej Krwi. Apostołem Krwi Chrystusa był w XIX w. rzymski kapłan św. Kasper del Bufalo. Założył on Zgromadzenie Misjonarzy Krwi Chrystusa, które w Polsce opiekuje się sanktuarium Przenajdroższej Krwi, znajdującym się w Częstochowie, gdzie od 1998 r. czczone są relikwie Krwi Chrystusa z Mantui.

Po reformie Pawła VI Krew Chrystusa zaczęła być czczona w całym Kościele w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. Zgromadzenia żyjące według duchowości Krwi Chrystusa obchodzą jednak dzień Przenajdroższej Krwi Chrystusa 1 lipca jako uroczystość.

Dlaczego lipiec?

Kościół świadomie ustalił, że lipiec będzie poświęcony Najdroższej Krwi Chrystusa. Są dwa uzasadnienia tego wyboru miesiąca kultu Krwi. Pierwszym motywem jest fakt, że lipiec stanowi centrum roku słonecznego, a więc to miesiąc nad miesiącami, miesiąc słońca, które praży swym najintensywniejszym skwarem: a Odkupienie nie jest może stołem obfitującym w cudowne źródło – Boskiej Krwi – wlewanej w dusze przez miłość Chrystusa? Drugim motywem jest to, że w lipcu życie chrześcijańskie osłabia się, a życie ziemskie nabiera rozmachu i w tym ferworze triumfuje zło. Dlatego konieczna jest jakaś pomoc, a znaleźć ją można właśnie we Krwi Chrystusa.

Dlaczego kult Krwi Chrystusa jest taki ważny?

Święty Jan Chryzostom widział w Krwi Chrystusa m.in. skuteczny środek umocnienia w walce ze złem: „Odeszliśmy od stołu niczym lwy ziejące płomieniami. Staliśmy się postrachem dla demona, myśląc o tym, Kim jest nasz Wódz i jak niezmiernie nas miłuje… Ta Krew, gdy godnie przyjęta, oddala demony, przywołuje aniołów, a nawet samego Pana aniołów… Ta Krew wylana oczyszcza świat cały… Ona jest ceną wszechświata, za którą Chrystus odkupił Kościół…” (Błogosławiona Krew Jezusa [w:] niedziela.pl). 

Zobacz też:   Wołająca głośniej niż krew Abla

Natomiast Jan Paweł II w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański dnia 1 lipca 2001 r. przypomniał, że „lipiec to miesiąc, który zgodnie z ludową tradycją poświęcony jest kontemplacji Najświętszej Krwi Chrystusa, niezgłębionej tajemnicy miłości i miłosierdzia. Krew Chrystusa jest ceną, którą Bóg zapłacił, aby wyzwolić ludzkość z niewoli grzechu i śmierci. Jest niezbitym dowodem miłości niebieskiego Ojca do każdego człowieka, bez żadnego wyjątku. To Krew, której jedna kropla może wybawić cały świat od wszelkiej winy”.

Kult Najdroższej Krwi Chrystusa ma związek z męką i śmiercią Jezusa Chrystusa, a co za tym idzie z Eucharystią. Sam Jezus Chrystus przelał za nas swoją Krew, byśmy mogli zostać odkupieni z grzechu. Dlatego cześć oddana Krwi Chrystusa to jednocześnie uczczenie ofiary, jaką Chrystus poniósł dla każdego człowieka.

Oto siedem fragmentów Pisma Świętego, w których Jezus Chrystus przelał swoją Krew:

1. Obrzezanie (Łk 2, 21)
2. Modlitwa w Ogrójcu (Łk 22, 42-44)
3. Biczowanie (Mt 27, 26)
4. Ukoronowanie cierniem (J 19, 1-3)
5. Droga krzyżowa (J 19, 17)
6. Przybicie do krzyża (J 19, 28)
7. Przebicie boku włócznią (J 19, 33-34)

Jezus, wypełniając wolę swego Ojca, przelał Krew na Krzyżu. Jego Krew jest symbolem poniesionej Ofiary, symbolem wypełnienia woli Ojca do końca; jest znakiem miłości ponad wszystko, miłości wielkiej – dla ludzkiego umysłu aż niepojętej; miłości, która przekracza wszystko, co w ludzkim rozumieniu jest możliwe i niemożliwe. Ta Krew jest symbolem życia, które Bóg daje człowiekowi, samemu ponosząc śmierć. Obdarowanie Krwią – a więc życiem, miłością – jest najwyższym darem i każde serce powinno czuć się w sposób szczególny wyróżnione, w sposób szczególny umiłowane.

W książce Ty jesteś moją zgubą (2024) s. Angela Musolesi pisze: „Diabeł odczuwa odrazę […] do Najdroższej Krwi Chrystusa. Z tego powodu powinniśmy uciekać się do niej w każdej modlitwie , a tym bardziej w modlitwie uwolnienia”. Może więc poświęćmy ten miesiąc wakacyjny właśnie uczczeniu Najświętszej Krwi Chrystusa, np. odmawiając litanię do Najdroższej Krwi Chrystusa, koronkę do Najświętszej Krwi i Ran Pana Jezusa czy choćby krótką modlitwę zanurzenia we Krwi Chrystusa, którą można odmawiać codziennie, a która brzmi następująco:

„Jezu, zanurzam w Twojej Przenajdroższej Krwi cały ten rozpoczynający się dzień, który jest darem Twojej nieskończonej miłości. Zanurzam w Twojej Krwi siebie samego. Wszystkie osoby, które dziś spotkam, o których pomyślę czy w jakikolwiek sposób czegokolwiek o nich się dowiem. Zanurzam moich bliskich i osoby powierzające się mojej modlitwie. Zanurzam w Twojej Krwi, Panie, wszystkie sytuacje, które dziś zaistnieją, wszystkie sprawy, które będę załatwiać, rozmowy, które będę prowadzić, prace, które będę wykonywać i mój odpoczynek. Zapraszam Cię, Jezu, do tych sytuacji, spraw, rozmów, prac i odpoczynku. Proszę, aby Twoja Krew przenikała te osoby i sprawy, przynosząc według Twojej woli uwolnienie, oczyszczenie, uzdrowienie i uświęcenie. Niech dziś zajaśnieje chwała Twojej Krwi i objawi się jej moc. Przyjmuję wszystko, co mi dziś ześlesz, ku chwale Twojej Krwi, ku pożytkowi Kościoła św. i jako zadośćuczynienie za moje grzechy, składając to wszystko Bogu Ojcu przez wstawiennictwo Maryi. Oddaję siebie samego do pełnej dyspozycji Maryi, zawierzając jej moją przeszłość, przyszłość i teraźniejszość, bez warunków i bez zastrzeżeń. Amen”.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

O autorze

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.