adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Z życia Kościoła

Już dzisiaj konsystorz, na którym kardynałem zostanie abp Krajewski

Foto: BP KEP/ flickr EpiskopatNews

Już dzisiaj w Watykanie odbędzie się konsystorz, na którym Ojciec Święty Franciszek mianuje 14 nowych kardynałów. Wśród purpuratów znajdzie się także Polak – abp Konrad Krajewski. 

Konsystorz odbędzie się w bazylice watykańskiej w dzisiaj, 28 czerwca o godzinie 16.00. Wraz z nowym purpuratem z archidiecezji łódzkiej czerwony biret przyjmie z rąk Franciszka łącznie 14 biskupów z całego świata – m.in. Meksyku, Peru, Włoch, Japonii, czy Iraku. Nominacje kardynalskie zostały ogłoszone przez papieża 20 maja bieżącego roku po modlitwie Regina Caeli. Po konsystorzu kardynał Krajewski będzie odbierał gratulacje w sali książęcej Pałacu Apostolskiego od 18.00 do 20.00.

Źródło: youtube.com/Maskacjusz TV

Abp Konrad Krajewski przyjął święcenia kapłańskie w 1988 roku, po czym odbył studia w Rzymie, które poskutkowały osiągnięciem doktoratu z dziedziny liturgiki. Po stosunkowo krótkim, kilkuletnim okresie pracy duszpasterskiej w rodzimej archidiecezji łódzkiej rozpoczął posługę w Urzędzie Papieskich Celebracji Liturgicznych, a w roku 1999 stał się, przy tejże instytucji, ceremoniarzem papieskim. Papież Franciszek na początku swojego pontyfikatu mianował księdza Konrada Krajewskiego biskupem i nadał mu urząd Jałmużnika Papieskiego. Funkcję tę nowy purpurat pełni od sierpnia 2013 roku do dzisiaj.

Zobacz też:   Watykan: Opublikowano konstytucję apostolską o Synodzie Biskupów

Jałmużnik papieski to bardzo bliski współpracownik Ojca Świętego. Zajmuje się rozdzielaniem jałmużny potrzebującym w imieniu papieża. Jego zadaniem jest także zdobywanie funduszy na dzieła działania charytatywne i instytucje dobroczynne zarządzane przez Watykan.

Dzisiejszy konsystorz będzie z kolei piątym w czasie pontyfikatu papieża Franciszka. Na czterech poprzednich mianował on już 61 purpuratów. Godność kardynała jest najwyższą, po papieżu, w hierarchii kościelnej. Z przywilejem purpury wiąże się wiele obowiązków, jednak największym z nich jest wybór nowego papieża w czasie wakatu Stolicy Apostolskiej.

Zachęcamy do śledzenia przebiegu dzisiejszej uroczystości. Transmisja LIVE udostępniana będzie na stronie internetowej Stolicy Apostolskiej przez serwis Youtube, na kanale Vatican News: aby obejrzeć, kliknij TUTAJ

Źródło: ekai.pl, misyjne.pl, w2.vatican.va

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.