adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Z życia Kościoła

Arena Młodych 2019

W dniach 9 – 10 kwietnia 2019 po raz drugi odbyła się w Atlas Arenie w Łodzi Arena Młodych – spotkanie ewangelizacyjne skierowane do młodzieży archidiecezji łódzkiej. Pomysłodawcą i organizatorem spotkania jest arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.
Tak jak w zeszłym roku na Arenie Młodych był reporter Adeste – Krzysztof Dziatlik.

9 kwietnia spotkanie było dedykowane uczniom szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Archidiecezji Łódzkiej (jak podaje strona Archidiecezji, tego dnia do Atlas Areny przybyło blisko 6 tysięcy osób), natomiast 10 kwietnia adresatami spotkania byli uczniowie liceów.

W programie spotkania były świadectwa młodych ludzi, którzy w dzieciństwie byli pacjentami prof. Jacka Molla, łódzkiego kardiochirurga. Kolejnym punktem była rozmowa arcybiskupa Grzegorza Rysia z Profesorem. Rozmowa dotyczyła pracy kardiochirurga, ale dotykała także tematów wiary:


” Czasem jest mi łatwo wierzyć w Pana Boga – patrząc na to na to jak człowiek jest zbudowany – jaka to jest wyjątkowa konstrukcja, której w żaden inny sposób nie dałoby się inaczej stworzyć. “

prof. Jacek Moll
(cytat za stroną internetową Archidiecezji Łódzkiej)

Następnie Profesor przyznał, że nawet buntował się, dlaczego Bóg dopuszcza cierpienie czy choroby wśród ludzi. Jednak jak potem stwierdził, tak musi być, to Boże działanie ma na celu docenianie przez zdrowych ludzi swojego stanu, a także pewien respekt przed chorobą.

Słowo do młodzieży skierował abp Grzegorz Ryś, mówiąc o spotkaniu Jezusa i Samarytanki przy studni. Jak podkreślił arcybiskup:


” Wiem jak bardzo wam zależy na miłości i dlatego chcę wam powiedzieć: każda ludzka miłość jest jakoś zawodna. Ale jest Miłość, która cię nie zawiedzie. To jest spotkanie z Jezusem! To jest spotkanie serca z sercem. Możesz wejść ze swoim sercem w sam środek serca Jezusa. “

(cytat za stroną internetową Archidiecezji Łódzkiej)

Metropolita łódzki zaznaczył także, że Chrystus rozpoczynając rozmowę z każdym człowiekiem, dostrzega jego godność, że każdy człowiek dla Chrystusa jest ważny i zdolny do czynienia dobra.

Zobacz też:   Żołnierz prawdy

W programie wydarzenia znalazły się również: nauka mierzenia własnego tętna, refleksja nad życiem duchowym (podczas której młodzież na specjalnym diagramie pracy serca wypisywała chwile swojego życia, w których zbliżała, oraz w których oddalała się od Boga), procesja z Ewangeliarzem i odczytanie Ewangelii, adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której można było też przystąpić do spowiedzi i modlitwy wstawienniczej. Spotkanie zakończyło się uwielbieniem.

W centrum Areny znajdowała się drewniana monstrancja o wysokości ponad 4,5 metra, otoczona konstrukcją w kształcie serca, do którego każdy mógł wejść podczas adoracji Najświętszego Sakramentu. Podstawę monstrancji stanowiła konstrukcja symbolizująca biblijną studnię – miejsce spotkania Chrystusa i Samarytanki.

Uczestnicy Areny otrzymali prezent – pierścień na którym było napisane: “Tot Vivas Felix Quot Vivit Tepora Fenix”, co można tłumaczyć jako “Obyś żył szczęśliwy tyle, ile żył Feniks”. Co ciekawe, sentencja wyryta na pierścieniu ma dokładnie 33 litery. Nie jest to przypadek, a celowe nawiązanie do 33 lat życia Chrystusa na ziemi.
Prezent dla młodzieży biorącej udział w Arenie Młodych jest wierną repliką pierścienia z XII wieku, odnalezionego w okolicach Tumu podczas prowadzonych tam badań archeologicznych. Jak twierdzą historycy, ów pierścień mógł należeć do kościelnego dostojnika.

Jak podaje strona internetowa Archidiecezji Łódzkiej, na Arenie pomagało prawie 400 wolontariuszy, natomiast o oprawę artystyczną dbało 59 flagujących, 90 tańczących, 80 członków chóru, 20 członków “Mocnych w Duchu”, 34 członków orkiestry smyczkowej i 55 członków orkiestry dętej.

Na Arenę Młodych oraz Arenę Rodzin (która odbędzie się 12 kwietnia) wniosek o akredytację złożyło prawie 50 dziennikarzy.
Relacja LIVE z Areny prowadzona była na archidiecezjalnych kanałach na YouTube i Facebooku.

Wkrótce galeria zdjęć z tegorocznej Areny Młodych.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.