adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Jubileusz 2025

Drogi Jubileuszowe. Opis poszczególnych Szlaków Nadziei w archidiecezji wrocławskiej. Cz. II

W części pierwszej omówiłam krótsze Szlaki Nadziei, które prowadzą pielgrzymów jedynie po terenie miasta Wrocławia. Archidiecezja przygotowała jednak także kilka dłuższych tras. W ich przypadku pielgrzymi będą musieli dobrze się zastanowić, czy zechcą pokonać je w tradycyjny sposób, czyli pieszo.

Pomimo dużych dystansów, jakie na tych trasach będą mieli do pokonania pielgrzymi, w większości z nich w parze z liczbą kilometrów nie idzie liczba punktów do odwiedzenia. Poza tym tak samo jak w przypadku krótszych Szlaków Nadziei pielgrzymi na swojej trasie nie trafią jedynie do świątyń. W wielu przypadkach napotkają także miejsca przeznaczone dla ludzi potrzebujących.

Szlak Miłosierdzia

Kolor czerwony i owoc granatu to symbole Szlaku Miłosierdzia, na którym pielgrzymi będą rozważać historię o miłosiernym Samarytaninie. Natomiast na patrona trasy został wyznaczony brat Jerzy Marszałkowicz, a jego grób będzie stanowić jeden z punktów pielgrzymkowej trasy.

Spośród wrocławskich świątyń pielgrzymi udadzą się do: kościoła Opatrzności Bożej, kościoła św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego, kościoła św. Kazimierza oraz katedry św. Jana Chrzciciela. Ponadto osoby obierające ten szlak odwiedzą kaplice znajdujące się w dość nietypowych miejscach: w areszcie śledczym, na wrocławskim dworcu, w zakładzie karnym, a także w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym.

Szlak Miłosierdzia prowadzi pielgrzymów także do miejsc związanych z pomocą potrzebującym, takich jak: Dom św. Józefa – Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Małkowicach, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Dzieci Sióstr Marianek w Jaszkotle, Schronisko św. Brata Alberta dla Mężczyzn, Noclegownia św. Brata Alberta dla Mężczyzn, Schronisko św. Brata Alberta dla Kobiet, Hospicjum im św. Jana Bożego we Wrocławiu – Bonifraterskie Centrum Medyczne, Stowarzyszenie „Misja Dworcowa”, łaźnia Caritas, jadłodajnia sióstr elżbietanek.

Szlak Świętej Jadwigi

Szlak Świętej Jadwigi został oznaczony kolorem żółtym, a jego symbolem jest królewska korona. Oczywiście trasie tej patronuje, jak sama nazwa wskazuje, Święta Jadwiga. Natomiast biblijne rozważania pielgrzymów na tym szlaku będą krążyły wokół osoby Judyty.

Trasa Szlaku Świętej Jadwigi przypomina półokrąg otaczający Wrocław, o niemałym, bo liczącym około trzydziestu kilometrów, promieniu, jeśli liczyć od centrum miasta. Trasa wymaga więc kilku dni na piesze wędrowanie lub wspomagania się jakiegoś rodzaju pojazdem. Niestety organizatorzy nie podają nam dokładnych danych co do dystansu, jaki jest do pokonania na poszczególnych trasach, czy szacowanej liczby dni, które trzeba na to przeznaczyć.

Zobacz też:   Symbole Roku Jubileuszowego 2025. Krzyż

Tak jak na każdym szlaku pielgrzymi odwiedzą katedrę św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Poza tym zajdą jeszcze do kościoła św. Marcina oraz do Domu Notre Dame, gdzie zobaczą relikty zamku piastowskiego.

Pielgrzymi udadzą się także do siedmiu świątyń znajdujących się poza terenem Wrocławia: kościoła Niepokalanego Serca NMP w Siechnicach, kościoła NMP Matki Pocieszenia w Oławie, kościoła św. Maksymiliana Kolbe w Jelczu-Laskowicach, kościoła NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy, kościoła św. Antoniego w Obornikach Śląskich, bazyliki św. Jana Apostoła w Oleśnicy oraz bazyliki św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Ponadto odwiedzą trzy miejsca, w których świadczy się pomoc osobom potrzebującym: Fundację dla Rodziny w Oławie, jadłodajnię Caritas w Oławie oraz Dom Opieki Caritas w Dobroszycach.

Wielki Szlak Diecezjalny

Ostatni ze szlaków archidiecezji wrocławskiej na Rok Jubileuszowy znacząco wyróżnia się pod względem wielkości. Oznaczony został kolorem, który na pewno wzbudzi niejedną dyskusję, gdyż niełatwo określić, czy jest to zielony, niebieski, szmaragdowy, pistacjowy, miętowy, a może jeszcze inny. Jego symbolem jest zaś kotwica, oznaczająca nadzieję.

Wielki Szlak Diecezjalny nie ma patrona, jednak biblijnym towarzyszem wędrówki pielgrzymujących jest Abraham. Co bardziej żartobliwi mogliby powiedzieć: „Dobrze, że nie Mojżesz”, tym bardziej że dystans do pokonania, wyjątkowo w tym przypadku sprecyzowany przez organizatorów, wynosi ponad czterysta kilometrów.

Szlak z racji swojej długości został podzielony na cztery etapy, które są jednak uwzględnione jedynie w tekście rozważań. Organizatorzy najwidoczniej postanowili zostawić podział trasy w gestii poszczególnych pielgrzymów.

Wielki Szlak Diecezjalny obejmuje aż dwadzieścia cztery miejsca. Wśród nich, oprócz licznych świątyń, znajdują się także takie miejsca jak: ośrodek leczenia uzależnień, dom rekolekcyjny, miejsce męczeństwa błogosławionej Acutiny, Dom Opieki Caritas, Dom Formacji Stałej Kapłanów oraz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Dzieci Sióstr Józefitek w Wierzbicach.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.