adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Jubileusz 2025

Symbole Roku Jubileuszowego 2025. Maskotka (część I)

Nowością obecnie trwającego Roku Jubileuszowego jest oficjalna maskotka. Niebieskowłosa Luce od razu po swojej premierze, zapewne wbrew oczekiwaniom organizatorów, wywołała dość burzliwą dyskusję.

Luce, czyli „światło”, to oficjalna maskotka Roku Jubileuszowego 2025. Ubrana w żółty przeciwdeszczowy płaszcz i zielone, poplamione kalosze dziewczynka wygląda dość urokliwie. Uśmiechnięta, schludnie zaprojektowana, pełna kolorów postać zdaje się być idealna dla najmłodszych uczestników jubileuszowych wydarzeń.

Maskotka jednak tuż po premierze zaczęła budzić wiele kontrowersji. Zdaje się bowiem, że choć sam pomysł był dobry, to jednak Watykan nie do końca wszystko przemyślał. Życzylibyśmy sobie, żeby osoby odpowiedzialne w Kościele za tak ważny czas, jakim jest Rok Jubileuszowy, dopilnowały, by wszystko było jak najlepiej przygotowane pod względem moralnym i duchowym.

Charakterystyka Luce

Luce kryje w sobie wiele symboli. Już samo jej imię – „światło” – nawiązuje wprost do wiary chrześcijańskiej. Symbolika światła jest bowiem obecna w naszej wierze na wielu płaszczyznach.

Ponadto dziewczynka ubrana w żółty przeciwdeszczowy płaszcz i poplamione kalosze przypomina nam, jak trudne bywa pielgrzymowanie. Pielgrzym, nawet gdy pada czy wieje, idzie dalej, nie zważa na pogodę, na to, że może zmoknąć czy się pobrudzić, bo przed oczami ma cel, do którego zmierza.

Ten brud na kaloszach możemy odnieść nie tylko do tego, co może nas spotkać na przykład na pielgrzymce do Częstochowy. Możemy go porównać również do czasu, który sprawił, że tegoroczny Rok Jubileuszowy przebiega pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. Jak wspomniałam w jednym z moich wcześniejszych artykułów, to motto związane jest z pandemią koronawirusa. Choć odcisnął on na nas piętno, pobrudził nasze życie, psychikę, to jednak przed oczami cały czas musimy mieć cel naszej ziemskiej pielgrzymki, jakim jest Niebo.

Zobacz też:   Drogi Jubileuszowe. Opis poszczególnych Szlaków Nadziei w archidiecezji wrocławskiej. Cz. II

W oczach Luce możemy dostrzec kolejne nawiązanie do pielgrzymowania. W jej spojrzeniu kryją się muszle symbolizujące szlak Świętego Jakuba. Natomiast na jej szyi zawieszony jest różaniec, który przypomina, że pielgrzymka nie jest zwykłą wędrówką, ale rekolekcjami w drodze.

Kontrowersyjny autor

W przeciwieństwie do logo Roku Jubileuszowego oficjalna maskotka nie została wyłoniona w drodze konkursu. Ten fakt może dziwić i jeszcze bardziej pogłębiać wątpliwości co do twórcy maskotki. Pokazuje również, że był to świadomy wybór Watykanu.

Twórcą Luce jest włoski ilustrator Simone Legno. W jego twórczości możemy znaleźć sporo barwnych postaci. Wiele z nich kryje w sobie też coś mrocznego i mało przyjaznego dla najmłodszych, jak choćby figurki z serii Be@rbrick.

W twórczości Legno nie brakuje również nawiązań do znaków zodiaku czy tęczy promującej wiadome środowiska. Zdaje się, że Watykan nie do końca zweryfikował twórcę.

Można by zadać sobie pytanie: czy naprawdę tak trudno na świecie, a nawet w samych Włoszech, znaleźć artystę, którego twórczość nie budzi wątpliwości w sercach wielu katolików?

Na tym jednak nie kończą się pytania co do słuszności wyboru akurat tego artysty. Simone Legno jest bowiem współtwórcą serii wibratorów. Ich dziecięca oprawa graficzna budzi wiele kolejnych wątpliwości.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.