adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Miesięcznik, Wiara, Z życia Kościoła

Nowa telewizja katolicka w Polsce! Wywiad z dyrektorem EWTN

Zaprosiliśmy do rozmowy księdza Piotra Wiśniowskiego, dyrektora generalnego EWTN Polska. Na co dzień jest zwykłym proboszczem we wsi Stobrawa w archidiecezji wrocławskiej. Już wcześniej przez długi czas zajmował się ewangelizacją w internecie. Jest związany z fundacją Vide et Crede oraz Pogotowiem Duchowym. Pod wpływem polskich świętych oraz Matki Angeliki z głęboką wiarą w Opatrzność stara się dokonać czegoś niezwykłego – stworzyć nową telewizję katolicką w Polsce.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Na wieki wieków!

Kim była Matka Angelika?

Matka Angelica Rizzo była mniszką Zgromadzenia Sióstr Klarysek Klauzurowych od Wieczystej Adoracji. Mimo braku wykształcenia kierunkowego oraz zniechęcania jej do działania 37 lat temu założyła Eternal Word Television Network. Zaczynała, mając do dyspozycji tylko wiarę w Opatrzność. Dziś jest to największa katolicka sieć telewizyjna, która nadaje w ponad 150 krajach.

Jacy święci inspirują księdza do działania?

Jest nim św. Piotr – mój patron z chrztu. To dzięki niemu nie obawiam się o wiele rzeczy. Do działania inspiruje mnie także św. Maksymilian, który, gdyby nie wojna, prawdopodobnie sam stworzyłby właśnie taką telewizję. Dzięki niedoścignionemu przykładowi św. Jana Pawła II zainteresowałem się Nową Ewangelizacją, która stała się moją pasją.

Polska ma wielu ciekawych świętych. Jako EWTN Polska planujemy rozpocząć serię związaną z nimi także na skalę globalną – chcemy się podzielić bogactwem ich świadectwa z całym światem!

Jakiego wsparcia potrzeba telewizji EWTN, by mogła rozwinąć skrzydła w Polsce?

Przede wszystkim modlitwy! Tylko dzięki Bożej Opatrzności możemy ją budować. Telewizja EWTN utrzymuje się tylko i wyłącznie z datków wiernych, więc takie wsparcie także jest nam potrzebne. Warto tutaj zaznaczyć, że nie pobieramy żadnych dotacji rządowych oraz nie umieszczamy w czasie antenowym reklam.

Zobacz też:   Gdzie jest nasze serce?

Kto tworzy EWTN w Polsce?

Są to profesjonaliści z pasją, głęboko zakorzenieni we wspólnocie Kościoła katolickiego, którzy nie boją się zawierzyć swojej przyszłości i stabilności finansowej Bożej Opatrzności.

Czym wyróżnia się i jakie wartości głosi telewizja EWTN?

Telewizja EWTN nie utożsamia się z żadną konkretną partią polityczną – w skali globalnej jest ona apolityczna. Jest to telewizja zajmująca się całkowicie głoszeniem Dobrej Nowiny, ponieważ prorocka misja Kościoła jest zadaniem każdego chrześcijanina. Fundamentem EWTN jest kontemplacja Słowa Bożego, bogactwo liturgii Kościoła katolickiego oraz katecheza. Ma być ona przeznaczona dla każdego – bez względu na wiek. Zarówno dla wierzących, jak i tych wciąż poszukujących. Wspieramy także rodzinę oraz bronimy życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

Warto tutaj wspomnieć, że nie boimy się o to, czy będziemy konkurencją dla innych mediów katolickich już działających. Dlaczego? Ponieważ są różne media katolickie i posiadają one różne charyzmaty – także i nasza posiada swój i chcemy, by uzupełniła inne.Powyższy tekst ukazał się w 18. numerze Miesięcznika Adeste. Kliknij poniższy przycisk, aby pobrać ten i pozostałe numery archiwalne!

Jeżeli podoba Ci się to, co robimy – kliknij w poniższy przycisk aby dowiedzieć się, jak możesz nam pomóc w rozwoju!Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.