
Archidiecezja wrocławska na Rok Jubileuszowy 2025 przygotowała aż siedem szlaków pielgrzymkowych. Dodatkowo stworzyła specjalną stronę, na której można zarówno znaleźć informacje o danych trasach, jak i zapisywać swoje pielgrzymkowe dokonania.
Każdy ze szlaków posiada nie tylko swoją nazwę i kolor, ale również symbol oraz patrona. Ponadto organizatorzy przygotowali teksty mające pogłębić naszą wędrówkę po danym szlaku. Możemy je przeczytać przed wyjściem na szlak lub odsłuchać w trakcie drogi, ponieważ zostały zamieszczone także w formie audio.
Strona zawiera nie tylko informacje o tegorocznych Szlakach Nadziei. Organizatorzy stworzyli na niej także zakładki dotyczące dwóch pielgrzymek, które w archidiecezji wrocławskiej odbywają się co roku. Pierwsza z nich to oczywiście piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Druga natomiast to piesza pielgrzymka do Trzebnicy, gdzie znajduje się grób Świętej Jadwigi.
Indywidualne konto pielgrzyma
Na stronie możemy założyć swoje własne pielgrzymkowe konto. Nie tylko pomoże nam ono w poruszaniu się po wybranej trasie, ale umożliwi również zapisywanie swoich pielgrzymkowych postępów.
Oprócz pieczątek w formie fizycznej i elektronicznej na trasie będzie można zebrać litery, które po wpisaniu w odpowiednie rubryki na stronie utworzą hasło. Podstrona umożliwia sprawdzenie, z jakiego miejsca brakuje nam litery. Kiedy klikniemy w puste pole, zostaniemy przekierowani do zakładki opisującej miejsce na pielgrzymim szlaku, gdzie odnajdziemy daną literę. To bardzo praktyczna funkcja, tym bardziej że tylko w wybranych miejscach znajdują się litery do zdobycia.
Na głównej stronie możemy zaś sprawdzić ogólne statystyki dotyczące Szlaków Nadziei. Organizatorzy prezentują nam, ile pieczątek łącznie zostało już zebranych oraz ile osób pielgrzymowało po trasach przygotowanych przez archidiecezję wrocławską. Na stronie mamy ponadto ranking miejsc, w których zebrano największą liczbę pieczątek.
Informacje o miejscach na szlaku
Na stronie umieszczono bardzo ważne informacje o każdym z obiektów, które odwiedzają pielgrzymi. Znajdziemy tam nie tylko ich lokalizację na mapie, ale także dodatkowe wskazówki odośnie do tego, jak trafić w dane miejsce.
Ze strony internetowej dowiemy się również, czy w danym miejscu znajduje się fizyczna pieczątka. Ta informacja może zaoszczędzić pielgrzymom bardzo dużo czasu. Będą wiedzieli, czy w danym miejscu należy szukać, pytać o to, gdzie znajdą pieczątkę, aby podbić książeczkę, czy też mają do czynienia z miejscem, gdzie dostępna jest ona w formie wirtualnej. Natomiast w sytuacji, kiedy pieczątka znajduje się w danym miejscu w formie fizycznej, podane jest, gdzie dokładnie należy jej szukać.
Na stronie znajdują się także informacje o godzinach otwarcia obiektu. W przypadku świątyń podano również, w jakich godzinach sprawowana jest msza święta oraz kiedy można skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. W obiektach, w których odbywają się wydarzenia związane bezpośrednio z Rokiem Jubileuszowym 2025, podano zaś ich harmonogram.