
Żółty szlak wchodzący w skład Dróg Jubileuszowych Wewnątrz Rzymu został nazwany Kobiety – Doktorzy Kościoła i Patronki Europy. Jak zaznaczają jego autorzy, utworzenie szlaku o takiej tematyce ma na celu zwrócenie uwagi na postacie świętych kobiet.
Na żółtej Drodze Jubileuszowej wierni odwiedzą trzy kościoły oraz trzy bazyliki. W ten sposób zapoznają się z postaciami świętych: Brygidy, Katarzyny ze Sieny, Hildegardy z Bingen, Teresy z Lisieux, Teresy z Ávili, Teresy Benedykty od Krzyża oraz Cecylii.
Święta Brygida
Pierwszym miejscem, do którego udadzą się pielgrzymi, będzie kościół Świętej Brygidy. Świątynia znajduje się na Piazza Farnese, a więc w miejscu, gdzie od 1350 roku Brygida mieszkała wraz ze swoją córką.
Kościół Świętej Brygidy stanowi część większego kompleksu. Wielokrotne zmiany zarządców budynków spowodowały liczne modernizacje i przebudowy.
Przykładowo w 1589 roku papież Sykstus V przekazał kompleks pod zarządzanie Zygmuntowi III Wazie. Później przeszedł on pod opiekę karmelitów matki Jadwigi Wielhorskiej. Ostatecznie Pius XI powierzył budynki siostrom brygidkom.
Święta Katarzyna ze Sieny
Kolejne miejsce, które odwiedzą pielgrzymi na żółtym szlaku, to bazylika Santa Maria sopra Minerva. W świątyni tej spoczywa ciało Świętej Katarzyny ze Sieny.
Według źródeł już w VIII wieku w tym miejscu stała niewielka świątynia chrześcijańska podarowana przez papieża Zachariasza wspólnocie sióstr bazylianek.
Kościół wraz z klasztorem narażone były na różnego rodzaju zawirowania historyczne. Przykładowo w 1871 roku państwo włoskie zawłaszczyło wszystkie pomieszczenia, oddając ich część dopiero w 1929 roku.
W kościele oprócz ciała Świętej Katarzyny ze Sieny znajdują się także relikwie Błogosławionego Jana z Fiesolo.
Święta Hildegarda z Bingen oraz Święta Cecylia
Następnie pielgrzymi udadzą się do bazyliki Świętej Cecylii na Zatybrzu. To tu poznają kolejne dwie święte kobiety: Hildegardę z Bingen oraz patronkę bazyliki – Cecylię.
Świątynia została wzniesiona w miejscu, gdzie w starożytności mieszkała Święta Cecylia. Z początkiem VII wieku ciało męczennicy zostało przeniesione do tejże bazyliki.
Święta Teresa z Lisieux
Czwartym miejscem, do którego udadzą się pielgrzymi wybierający żółty szlak, będzie kościół Świętej Trójcy na Górze. To tu pochylą się nad postacią Świętej Teresy z Lisieux – francuskiej karmelitanki, patronki misji, misjonarzy i misjonarek świata.
Kościół został wybrany przez organizatorów szlaku z racji jego przynależności do francuskiej fundacji z siedzibą we Włoszech, a więc ze względu na powiązania z Francją – krajem, w którym urodziła się i żyła Święta Teresa z Lisieux.
Pierwsza świątynia w tym miejscu została konsekrowana przez papieża Sykstusa V w 1585 roku. Obok kościoła znajduje się klasztor. Został on ufundowany w 1494 roku przez Franciszka z Paoli.
Święta Teresa z Ávili
Następnie pielgrzymi udadzą się do kościoła Matki Bożej Zwycięskiej, który organizatorzy powiązali z postacią Świętej Teresy z Ávili. Wynika to z faktu, iż w świątyni znajduje się rzeźba przedstawiająca ekstazę Świętej Teresy.
Świątynia została wybudowana w 1495 roku. Początkowo kościół był poświęcony Świętemu Pawłowi. Jednak z początkiem XVII wieku teren ten przejęli karmelici bosi. Zmiana patrona wynikała natomiast z faktu otrzymania przez nich w darze obrazu Matki Bożej.
Święta Teresa Benedykta od Krzyża
Ostatnim miejscem, do którego udadzą się pielgrzymi na tym szlaku, będzie bazylika pod wezwaniem Świętego Augustyna. Twórcy szlaku powiązali tę świątynię z osobą Świętej Teresy Benedykty od Krzyża, czyli Edyty Stein.
Pierwotnie w tym miejscu stał kościół poświęcony Świętemu Tryfonowi, który zginął śmiercią męczeńską. Bazylika ma powiązanie z różnymi świętymi. Przykładowo spoczywa w niej ciało Świętej Moniki – matki Świętego Augustyna. Ponadto, według świadectw, niejednokrotnie bazylikę odwiedzał Święty Filip Neri, który modlił się w niej przed drewnianym krucyfiksem.