
Hymn Roku Jubileuszowego 2025 został napisany w taki sposób, że nie tylko nawiązuje do tego świętego czasu, ale jest również modlitwą skierowaną do Boga. Sam tekst to jednak nie wszystko. Aby utwór porwał serca (i nogi) pielgrzymów, potrzebna jest dobra linia melodyczna.
Słowa potrzebują melodii, która będzie je niosła ku Bogu. Musi być ona odpowiednia do modlitwy, a jednocześnie powinna zagrzewać pielgrzymów do marszu. Ponadto utwór musi nadawać się do użycia w liturgii. Jest to więc nie lada wyzwanie dla kompozytora.
Wczesne przygotowania
Już we wrześniu 2022 roku Watykan ogłosił międzynarodowy konkurs na melodię do hymnu Roku Jubileuszowego 2025. Ta data pokazuje bardzo wyraźnie, o ile wcześniej muszą zaczynać się przygotowania do tak wielkich wydarzeń jak Rok Święty.
Sam nabór wniosków trwał od 16 stycznia do 25 marca 2023 roku. W konkursie wzięło udział dwieście siedemdziesiąt osób z aż trzydziestu ośmiu krajów. Średnia wieku uczestników wynosiła czterdzieści osiem lat.
Zadanie dla kompozytorów
Aby wziąć udział w konkursie, należało skomponować melodię do już istniejącego tekstu hymnu. Wymagane było również napisanie nut do wykonania w czterogłosie.
Tekst, do którego układano melodię, napisany był w języku włoskim. Samo zaś jego tłumaczenie i ewentualne wprowadzanie w nim zmian leżało w gestii organizatora konkursu, a więc Dykasterii ds. Ewangelizacji.
Przed kompozytorami stało także zadanie napisania akompaniamentu organowego. Jak zaznaczyli organizatorzy w regulaminie konkursu, transkrypcja na inne instrumenty należała już do obowiązków Dykasterii ds. Ewangelizacji.
Rozstrzygnięcie konkursu
Zwycięzca konkursu został ogłoszony na jubileuszowej konferencji prasowej 9 maja 2023 roku. Wyboru dokonała międzynarodowa komisja, która obradowała w Rzymie 18 kwietnia 2023 roku. Tak samo jak w przypadku logo i tutaj zwycięskim autorem został Włoch: pochodzący z Padwy Francesco Meneghello.
Pierwsze wykonanie hymnu Roku Jubileuszowego 2025 zostało powierzone Chórowi Papieskiej Kaplicy Sykstyńskiej. Stanowi on najstarszy istniejący na świecie chór, w którego skład wchodzą zarówno dorośli mężczyźni, jak i młodzi chłopcy.
Nuty do hymnu, wraz z tekstem w wybranych językach, w tym także w języku polskim, można znaleźć na oficjalnej stronie Roku Jubileuszowego 2025 (Hymn Jubileuszu 2025).