
Aby odbyć wędrówkę szlakiem jubileuszowym, nie trzeba jechać aż do Rzymu. Trasy pielgrzymkowe związane z Rokiem Świętym zostały wytyczone również w Polsce. Przykładem tego jest archidiecezja krakowska, która wyznaczyła cztery tego typu drogi.
W odróżnieniu od Dróg Jubileuszowych Wewnątrz Rzymu Szlaki Jubileuszowe archidiecezji krakowskiej nie zostały wytyczone jedynie w obrębie miasta. Większa ich część to tereny pozamiejskie. Na najtrudniejszej trasie pielgrzymi będą wędrować nawet po górskich terenach.
Cztery strony świata
Szlaki Jubileuszowe zostały podzielone na cztery stopnie trudności w zależności od dystansu oraz ukształtowania terenu. Każda z tras została ponadto opisana szacowaną liczbą dni, która potrzebna jest do jej przejścia.
Poprzez nazwy szlaków, którymi są cztery strony świata, archidiecezja krakowska nawiązała do tegorocznego logo jubileuszu. Znajdują się w nim cztery postacie – każda symbolizuje jedną ze stron świata.
Szlak północny
Pierwsza z jubileuszowych tras stworzonych przez archidiecezję krakowską to szlak północny. Został określony jako najłatwiejszy, choć jego trasa nie jest wcale aż taka krótka – wynosi bowiem osiemnaście i pół kilometra. Szacowany czas na jego pokonanie to jeden dzień.
Jego początkiem, tak jak wszystkich Szlaków Jubileuszowych archidiecezji krakowskiej, jest katedra wawelska. Natomiast na końcu trasy pielgrzymi odwiedzą sanktuarium św. Jakuba w Więcławicach Starych.
Ponadto na szlaku północnym znajdują się takie świątynie jak kościół Mariacki, kościół św. Floriana, sanktuarium Ecce Homo. Pielgrzymi zobaczą na tej trasie także okno papieskie, co oznacza, że będą mieli możliwość wstąpienia również do kościoła oo. Franciszkanów, który jednak nie należy do oficjalnych punktów trasy.
Mimo tego, iż szlak przewidziany jest tylko na jeden dzień drogi, nie przebiega jedynie w obrębie Krakowa. Pielgrzymi przez sporą część trasy będą mogli cieszyć się wędrowaniem na łonie natury. Na ich drodze nie zabraknie także niewielkich wzniesień do pokonania.
Szlak wschodni
Kolejny szlak wiedzie pielgrzymów na wschód od katedry wawelskiej. Dystans, jaki będą mieli do pokonania, to czterdzieści pięć kilometrów. W zależności od poziomu zaawansowania i kondycji osoby wybierające tę trasę powinny przeznaczyć na nią od jednego do trzech dni. Nadal jednak mamy do czynienia ze szlakiem, który określony został przez organizatorów jako łatwy.
Pielgrzymi na szlaku wschodnim odwiedzą kilka krakowskich świątyń, takich jak kościół św. Bernardyna, bazylika Bożego Ciała, kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika, opactwo Cystersów.
Wybór szlaku wschodniego umożliwi także przejście przez Bramę Miłosierdzia w Wieliczce, odwiedzenie opactwa św. Wojciecha w Staniątkach oraz zobaczenie kapliczki św. Huberta. Swoją drogę pielgrzymi zakończą w kościele Opieki Najświętszej Maryi Panny w Zabierzowie Bocheńskim.
Szlak zachodni
Kolejny szlak, czyli ten zachodni, jest pod względem trudności oznaczony już jako średni. Czas, który trzeba przeznaczyć na jego pokonanie, to od dwóch do czterech dni. Natomiast jego długość to aż siedemdziesiąt dwa i pół kilometra.
Jednak jeśli wyświetlimy szlak zachodni na internetowej mapie, którą podają organizatorzy, to zobaczymy informację, że szlak liczy siedemdziesiąt cztery kilometry dwieście metrów. Najwidoczniej organizatorzy znają stary pielgrzymkowy trik z zaniżaniem liczby kilometrów dla podniesienia pielgrzymkowych morale.
Szlak zachodni przechodzi przez kilka parków krajobrazowych: Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy, Rudniański Park Krajobrazowy i Tenczyński Park Krajobrazowy. Na trasie nie zabraknie także licznych wzniesień i niewielkich gór.
Oczywiście oprócz walorów krajoznawczych na tym szlaku kryje się wiele obiektów sakralnych, do których udadzą się pielgrzymi. W samym Krakowie będą to: katedra wawelska, kościół św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela, kościół Najświętszego Salwatora, kaplica bł. Bronisławy, zespół klasztorny oo. Kamedułów, kościół śś. Apostołów Piotra i Pawła.
Poza granicami Krakowa pielgrzymi wybierający trasę zachodnią wstąpią do klasztoru oo. Bernardynów w Alwerni oraz kościoła Przemienienia Pańskiego w Libiążu, gdzie zakończą swoją wędrówkę.
Szlak południowy
Ostatnia, najtrudniejsza trasa to szlak południowy. Organizatorzy sugerują, by na jego pokonanie zarezerwować od czterech do ośmiu dni. Podobnie jak w przypadku szlaku zachodniego napotykamy tu na rozbieżność co do długości trasy. Według opisu na stronie organizatorów szlak liczy sto sześćdziesiąt dwa i pół kilometra. Natomiast według strony z mapami, do której zostajemy odesłani, długość trasy to już sto sześćdziesiąt sześć kilometrów.
Szlak południowy jest jednak wymagający nie tylko ze względu na swoją długość, ale również ukształtowanie terenu. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że jego koniec znajduje się przy krzyżu na Giewoncie.
W samym Krakowie pielgrzymi odwiedzą pięć świątyń o niemałym znaczeniu. Oprócz katedry wawelskiej, od której wychodzą wszystkie cztery szlaki, będą to: kościół śś. Michała Archanioła i Stanisława Biskupa, kościół św. Józefa, bazylika Bożego Miłosierdzia, sanktuarium św. Jana Pawła II.
Po wyjściu z Krakowa pielgrzymi napotkają kolejne miejsca kultu. Będą wśród nich między innymi kościół św. Stanisława w Świątnikach Górnych, kościół św. Jakuba w Myślenicach, sanktuarium maryjne w Ludźmierzu oraz sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem. Na swojej drodze pielgrzymi napotkają również liczne kapliczki.
Zanim pielgrzymi dotrą na Giewont – punkt końcowy ich wędrówki – będą mieli okazję rozgrzać się podczas wchodzenia na liczne góry takie jak Lubomir, na szczycie którego mieści się obserwatorium astronomiczne, Turbacz oraz Luboń Wielki.