adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Wiara

Kościół uwielbia spory

Scjentyzm, agnostycyzm, kryzys etyki – te i wiele innych problemów analizuje w Nowych starych błędach abp Fulton J. Sheen. Nowa książka czekającego na beatyfikację hierarchy trafiła właśnie na polski rynek wydawniczy.

Sławny ze swej sprawności w obronie katolicyzmu amerykański arcybiskup znów wprawia w zachwyt i zdumienie. Z właściwym sobie ortodoksyjnym racjonalizmem punktuje poglądy, które w „epoce nowoczesności” zdają się być niemal dogmatami. Krytykuje bezmyślność życia, filozofii, a nawet wiary i wypomina zadufanym intelektualistom, że zapomnieli o zdrowym rozsądku. „Ponieważ niewielu ludzi myśli – pisze w pierwszym rozdziale (s. 7) – niewielu też potrafi posługiwać się argumentami. Pod dostatkiem mamy uprzedzeń i sentymentów, bo one rodzą się bez bólu, w porywie chwili, natomiast myślenie wymaga wysiłku. To najcięższa praca, jaką może wykonywać człowiek; pewnie dlatego tak niewielu się jej podejmuje”.

Autor w swoich rozważaniach wychodzi od spostrzeżenia, że często pod płaszczykiem nowoczesności kryją się znane od wieków błędy i pomyłki. Aby z nimi walczyć podejmuje się stworzenia książki, która ma pełnić funkcję podręcznego kompendium, porównywalnego z nieco zapomnianym już leksykonem Sto zabobonów o. Józefa M. Bocheńskiego. Wiedza i rady w niej zawarte mogą okazać się przydatne zwłaszcza człowiekowi młodemu, który czasem może gubi się w konfrontacji Kościoła ze „światem” i obawia się o jego przyszłość. Jej właśnie – przyszłości – abp Sheen poświęca ostatni rozdział. Spogląda na nią z dużym niepokojem, przewidując nieuchronnie zbliżające się starcie między Kościołem a cywilizacją laicką. Z jednej strony wyraża przy tym obawę, że może stać się ono prawdziwą apokalipsą; z drugiej dodaje otuchy i pociesza: „Prawda przecież nie może przegrać!” (s. 220).

Zobacz też:   God Save the King, czyli historyk wobec koronacji Karola III

Gdyby tego było mało, bardzo atrakcyjny jest sam styl autora. Lekki, porywający język sprawia, że książka staje się przystępna nawet dla początkującego czy niezaznajomionego z doktryną katolika, jednak perełki i inspirację odnajdą w niej także weterani teologii. Co prawda rażą czasem nadmierne uproszczenia czy czarno-biały podział na poglądy właściwe i niewłaściwe, jednak jest to zrozumiała cena prostoty i jasności przekazu. Podsumowując: warto.

Abp Fulton J. Sheen (1895-1979) – amerykański duchowny, biskup pomocniczy Nowego Jorku, następnie biskup Rochester i arcybiskup tytularny Newport. Znany z charyzmatycznych kazań i umiejętności apologetycznych. Jego audycje telewizyjne biły rekordy oglądalności, a książki sprzedawały się w olbrzymich nakładach. W lipcu bieżącego roku papież Franciszek potwierdził cud pozwalający na jego beatyfikację.

Fulton J. Sheen, Nowe stare błędy (Old Errors and New Labels), tłum. Zbigniew Kasprzyk, Wydawnictwo W drodze, Poznań 2019.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

O autorze

Od św. Franciszka uczy się zachwytu nad istnieniem i Stwórcą, od św. Ignacego – dostrzegania w każdej idei cząstki Prawdy, od mnichów natomiast prostoty i milczenia. Większość życia spędza nad filozofią i literaturą. Czasem tworzy.
Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.